Odstraňování vodou rozpustných skvrn

Stane se to občas každému, že něco rozlije, ušpiní nebo jinak poškodí něco, na čem mu záleží. Pak přichází na řadu oprava nebo čištění. V případě skvrn rozpustných ve vodě je práce poměrně snadná a není nákladná, snad někdy jen vyžaduje více času.

Pratelné tkaniny kromě hedvábí, vlny a nestálobarevných materiálů je třeba v případě nutnosti ošetřit okamžitě doporučeným způsobem. Jen tak skvrny způsobí jen minimální škody. Skvrny ze stálobarevných látek odstraňujte tak, že látku v místě skvrny napnete přes nádobu. Poté na skvrnu nanesete práškové čistidlo, nebo některý z průmyslově vyráběných čističů skvrn, místo přelijete vařící vodou a vytřete. Pokud skvrna nezmizela, vetřete do ní čistidlo znovu a důkladně jej na místě skvrny rozetřete. Pak přeperte. Máte-li tkaninu, která není vhodná k praní, Snažte se tkaninu vypnout přes nádobu a skvrnu přelít studenou vodou.   Jestliže skvrna přetrvává, naneste čistidlo na kousek vaty a vytírejte skvrnu, dokud nezmizí. Pak houbičkou namočenou v čisté vodě místo vytřete a usušte látku.

Jak na skvrny od vody

I od vody mohou vzniknout skvrny na textilních materiálech, zvláště na taftu, sametu nebo plstěném materiálu. Odstranit se dají tak, že látku přidržíte skvrnou nad hrncem s vařící vodou. Alkalické zbytky po vodě dostanete dolů pomocí houbičky napuštěné roztokem z 600 ml teplé vody a 1 čajové lžičky vinného nebo bílého octa.

Jak na skvrny od moči

Pro odstranění skvrn od moči se nejčastěji používá buďto šampón na koberce, nebo biologický čistič. Do roztoku se šampónem se přidává cca 10 ml bílého vinného octa, který se rozmíchá v 600 ml vody.

Jak na skvrny od plísně

Plíseň z napadeného místa nejprve vykartáčujte a následně použijte šampon určený na čalounění.

Jak na skvrny od mléka

Čerstvou skvrnu od mléka vytírejte vlažnou vodou. Na zaschlou skvrnu použi20jte buďto čistič na koberce nebo roztok boraxu.

Jak na skvrny od piva

Na pivní skvrny je vhodný šampón anebo roztok saponátu. Je-li pivní skvrna již zaschlá, zkuste ji odstranit roztokem z 10 ml vinného octa v 600 ml vody.

Jak na skvrny od sazí

Jsou-li saze na koberci, nejprve je vysajte, poté použijte buďto šampon na koberce, nebo prací roztok. Až potom čistič za sucha.

Jak na skvrny od zvratků

Nejprve vyčistěte zbytky nějakým absorpčním materiálem, poté použijte biologicky účinný prací roztok. Místo pracího roztoku můžete použít i šampón na koberce, nebo boraxový roztok.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

397 total views, 1 views today