Exteriérová dlažba – jak a podle čeho vybírat

Rate this post

Na pochozích zahradních plochách vyniká venkovní dlažba svým vzhledem. S domem a dalšími stavbami na pozemku tvoří estetický celek, jenž by měl vždy působit příjemně a kompaktně. Opomenout se však nedají ani skryté vlastnosti exteriérové dlažby, které nejen, že zaručují dlažbě dlouhou životnost, ale také jejím uživatelům příjemnou a bezpečnou chůzi.

Vlastnosti exteriérové dlažby

Jaké nejdůležitější vlastnosti spojujeme s exteriérovou dlažbou? Je to hlavně vysoká odolnost vůči otěru, povětrnostním vlivům a proti působení chemických látek. Počítat musíme i s dobrou mrazuvzdorností podmíněnou nízkou nasákavostí. Norma toleruje hodnoty až 3 %, zatímco za ideální jsou považovány hodnoty pod 0,5 %. Taková dlažba odolá mrazu po mnohá léta. Neméně důležitá je i protiskluznost. Body navíc exteriérovým dlažbám přidává snadná pokládka, možnost výměny poškozeného úseku dlažby a také to, že dlažba vydrží v neměnném stavu bez nutnosti speciálního ošetřování.

Které materiály patří k těm oblíbeným

Beton, kamenné koberce, glazovaná slinutá dlažba, přírodní kámen a keramika, to jsou ty nejoblíbenější druhy exteriérové dlažby, které nejčastěji využíváme.

Keramiku můžeme označit jako velice zdařilého imitátora jiných povrchů. Využití nalezne jak na terasách, u bazénů, tak i jako zpevněná zahraní plocha s dekorativním povrchem. V okolí bazénů se zvlášť dobře osvědčily bezpečnější zdrsnělé a plastické povrchy. Odolnost a mrazuvzdornost keramických dlažeb zvyšují glazované povrchy.  

Betonové povrchy jsou finančně nenáročné a zároveň vysoce odolné. Beton tvoří základ zámkové i skladebné dlažby. Na větších plochách se uplatňují plošné a velkoformátové dlažby. Barvy a různorodé reliéfy promění fádní betonovou šeď na napodobeninu dřevěných prken nebo keramiky, přírodního kamene či vintage vzhledu. Péče o betonové exteriérové dlažby se omezuje na pouhé vysokotlaké čištění.

Přírodní kámen a dlažby z něj vytvořené patří k často využívaným materiálům, pro okraje u chat, chalup, roubenek a srubů. Žula, rula, pískovec nebo kvarcit jsou využívány nejčastěji. Přírodní kámen se ovšem nesnese s kyselinou, a tak se často využívá impregnační nátěr, který zesílí rovněž odolnost vůči vodě.  

Kamenný koberec se těší v poslední době velké oblibě. Kamenné koberce vznikají ze směsi speciálního pojiva spojujícího jednotlivé přírodní kamínky. Ty mohou být v různých barvách. Povrchy z kamenných koberců jsou vhodné jak pro svislé, tak pro vodorovné plochy. Mají vysokou pevnost, takže obstojí jako příjezdové plochy, jako pokládka okolo bazénů nebo i na cesty a cestičky klikatící se vaší zahradou. Jako podlaha v okolí bazénů postačí u kamenného koberce tloušťka 1 cm.  Kamenné koberce se dají zpracovat i bez spojení s podkladem. Pevně se zafixují na umělohmotný podklad nebo podkladovou fólii.  

Rady k výběru

  • Potřebujete-li někde dosáhnout takřka bezespárového povrchu, využijte velkoformátovou dlažbu s nízkou roztažností.
  • Materiál na konkrétní místo se vybírá hlavně podle zátěže, které bude vystaven.
  • V popisu produktů většina výrobců informuje uživatele o tom, kam se který produkt hodí.
  • Pro extrémně silně zatěžované povrchy se velmi dobře hodí betonová dlažba o tloušťce 10 cm.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com