Nejdůležitější požadavky na správné dispoziční řešení kuchyní

Existují pravidla, která se vyplatí dodržet, abychom při každodenním používání naší budoucí kuchyně byli maximálně spokojeni. Zanedbáme-li tyto skutečnosti při plánování kuchyně, budeme s největší pravděpodobností litovat. Nedodržení těchto zásad se podepíše jak na snadném používání jednotlivých kuchyňských center, tak na nepohodlí, které budeme při práci v kuchyni pociťovat. 

Dodržujte řazení pracovních ploch

Jedním z nejdůležitějších požadavků je dodržení postupného řazení pracovních ploch: nejprve má být mycí centrum, pak přípravné, až nakonec varné centrum. Na začátku i konci se vždy hodí odkladní plochy. Takto řazené vybavení kuchyně odpovídá běžným a zároveň nejčastějším požadavkům. Na ploše o velikosti alespoň 80 cm je možné pohodlně připravovat jakékoli jídlo.

K chladničce musí být dobrý přístup

I při umístění chladničky může nastat dosti podstatný problém. Je to spotřebič velkých rozměrů, proto je třeba umístit chladničku tam, kde k ní bude jednak dobrý přístup, ale také, kde nikomu nebude překážet. Vedle chladničky zařazujeme takzvaný technický blok, to znamená skříňku s vestavnou troubou. Ta má být v úrovni pasu a očí. Dno trouby přibližně ve výšce 115 cm. Nad vestavnou troubou pak bývá umístěna mikrovlnná trouba.

Výšky pracovních ploch nastavte podle zde nejčastěji pracující osoby

Podle té osoby, která zde pracuje nejčastěji, by měly být uzpůsobené výšky všech kuchyňských ploch, pracovních desek a také dalšího zařízení. Dokonce i dno dřezu má své nejvhodnější umístění. To je v místech, kde na něj osoba může volně položit dlaně. Pokud tomu tak nebude a dotyčný se bude muset nad dřezem ohýbat, byť by to bylo jen v úhlu 20°, budou ho bolet záda.

Jak vysoko umístit police

Nejvyšší kuchyňská police by neměla být umístěná výš než 185 cm od podlahy.

Varná deska nepatří do rohu

Přímo do rohu rohové sestavy nikdy neumisťujeme varnou desku. Mohla by se stát příčinou úrazu v kuchyni. Sporák anebo varná deska by měla být umístěna od rohu kuchyňské pracovní desky až ve vzdálenosti minimálně dalších 30 cm.

Zajistěte dostatečný prostor mezi stolem a kuchyňským nábytkem  

Mezi kuchyňským nábytkem a stolem musí být dostatečný prostor. Doporučovaná vzdálenost je alespoň 100 cm. Pokud tomu tak nebude, může to mít vliv například na manipulaci s plechy na pečení, jakmile bude třeba je vyndat z trouby. Za velkou chybu je považováno také umístění pečící trouby a varné desky v blízkosti dveří. Varná deska má být umístěna tak, že odstup dveří od kuchyňské linky bude minimálně 20 cm.  

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

364 total views, 1 views today