Kdy je vhodný čas na výsadbu šeříku

Mnozí z nás už svůj voňavý šeřík na své zahradě mají, ale těm, kteří se na jeho vysazení teprve chystají, bychom chtěli poradit jak na to, a hlavně kdy je pro vysazování šeříků vhodná doba.

Výsadba šeříku

Kontejnerované rostliny lze vysazovat prakticky od jara do podzimu. Jen příliš parné a suché letní dny, nebo naopak dny, kdy je půda ještě promrzlá, nejsou pro výsadbu vůbec vhodné. Šeříky jsou dobře přizpůsobivé, a tak postačí vykopat dostatečně hlubokou jámu, důkladně ji prolít před výsadbou vodou a původní zeminu promíchat s vápnitým substrátem. Rostlinu usadíme doprostřed jámy, zasypeme zbytkem zeminy a důkladně udusáme. Po výsadbě opět zalijeme a než šeřík zakoření, bude potřeba jej zalévat pravidelně, nejlépe jednou za dva dny, pokud neprší. Za nejideálnější dobu pro výsadbu prostokořenných i kontejnerovaných rostlin považujeme duben a pak září a říjen.

Nenáročnost šeříků na půdu

Ve svých požadavcích na půdu jsou šeříky celkem nenáročné. Zavděčíme se jim kyprou, dobře provzdušněnou vlhkou a výživnou půdou. Potřebují jen dostatek prostoru pro svůj růst a umístění na slunci. Šeříky po zakořenění zvládají i sucho a pražící slunce, nevadí jim ani polostín. Zvolíme-li hlubší výsadbu, podpoříme tak růst vlastních kořenů ze dřeva šlechtěných odrůd.    

Jak upravovat

Nově vyšlechtěné kultivary, které si v současnosti vysazujeme do zahrad, dorůstají do výšky okolo 3 až 4 metrů. Chcete-li, aby z vašeho šeříku rostl spíše stromek a ne keř, zvolte nejlépe roub zapěstovaný na kmínku anebo zasahujte včas svými zahradními nůžkami. Pomocí nich zbavujte keř všech výhonů rostoucích odspoda a ponechejte jen jeden hlavní, nejsilnější a co nejrovnější výhon. V požadované výšce jej pak zastřihněte, tak docílíte toho, že se začne pěkně rozvětvovat vytvářet krásnou korunu.

Udržovací řez a prosvětlení

Udržovací keř šeříku je nutno provést ihned po odkvětu. Odkvetlé laty květů odstraňujeme co nejdříve. Udržovací řez se u šeříků provádí po odkvětu, abychom se pozdním řezem keřů nepřipravili o násadu květů pro příští rok. Až během dalších let po výsadbě je vhodné provést občasné prosvětlení keřů.

Atraktivní dospělé keře

I z dospělého keře šeříku můžeme vytvořit velmi atraktivní vícekmenný stomek. Místo jednoho prutu ponecháme pruty tři a nebojíme se odstraňovat boční výhony. Šeříky totiž snášejí řez velmi dobře.   

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

60 total views, 1 views today