Jak realizovat zahradní obrubníky

Zahradní obrubníky mají jasnou funkci, oddělit chodníky, cesty, pěšinky a záhony od trávníků v zahradách. Obrubníky a palisády zamezí prorůstání trávy tam, kde to není žádoucí. Obrubníky se vyrábějí v mnoha odlišných variantách, a tak je jen na nás, který typ zvolíme, abychom v zahradě docílili kýženého efektu.  

Foto: decorracks.com

Jednou z nejčastěji využívaných variant jsou betonové obrubníky. Jednotlivé kusy mají totožný vzhled, vysokou životnost a odolávají povětrnostním vlivům snad nejlépe ze všech. Můžeme je zapustit do země, nebo naopak nechat vyniknout jejich okraje nad okrajem trávníku.

Foto: aesthetecurator.com

Trávníkové lemy a záhonové obrubníky mohou mít zcela jednoduchou podobu, nebo naopak mohou být třeba kovové ornamentální. Skvěle však poslouží k potřebnému oddělení ploch. Jejich moderní vzhled je zároveň zárukou estetického působení v zahradě. Údržba je naprosto minimální a pokládka velmi jednoduchá.

Foto: wonderfulbackyard.com

Po obrubnících v zahradách vyžadujeme nejen schopnost spolehlivě oddělit a ohraničit odlišné plochy, ale také požadujeme jejich mrazuvzdornost, vysokou pevnost, nízkou nasákavost a v neposlední řadě i schopnost odolávat působení vody, případně i hnojiv.

Foto: gardeningdesigns.pictures

Zapuštěné obrubníky nám dovolují sečení trávy až na jejím samém okraji. Esteticky velmi působivé jsou obrubníky, které nesledují rovnou linii, ale naopak jsou tvarovány do nestejnoměrných oblouků.

Foto: aesthetecurator.com

Další možností pro oddělení dvou ploch je použití zapuštěných, takzvaných neviditelných obrubníků. Vyrábějí se z plastů a vidět je pouze jejich horní hrana. K jejich upevnění do terénu slouží speciální plastové hřeby.   

Foto: crunchhome.com

Okolo květinových záhonů mohou vzniknout netradičně řešené kamenné obrubníky. Realizované mohou být prostřednictvím přírodního, ale i umělého kamene. Další varianta, která se nabízí, jsou kromě plastových také hliníkové obrubníky, nebo ornamentální obrubníky z kovu či z plastu.

Foto: gratitude41117.com

Ve svahu se často využívají k oddělení dvou nestejnorodých ploch svahové tvárnice. Na této zahradě se však jedná pouze o velmi mírný svah. Takže zde majitelé využili k oddělení záhonu a trávníku opět neviditelný plastový obrubník.

Foto: aacmm.com

Skvělým pomocníkem při budování zahradních realizací je skrytý obrubník. V některých případech je možné obejít se bez klasických obrubníků. Ale i tak je dobré oddělit trvalkové záhony (na snímku) od trávníku alespoň pomocí valounů.  

Foto: vidur.net

Výsadba levandule se uplatňuje právě v lemech záhonů a trávníků. Budete-li keře pravidelně sestřihovat, docílíte jejich zajímavého oblého tvaru.

Foto: cooledeko.de

Na závěr jsme si nechali ukázku osvětleného zahradního obrubníku. Večerní světlo zahradu dokáže zcela proměnit. Vytvoří v ní velmi zajímavou a příjemnou atmosféru, která láká k posezení za teplých letních nocí.   

Text: Zuzana Bohdalová

688 total views, 3 views today