Jak na výběr myčky na nádobí

Rate this post

Mytí nádobí patří k těm nejméně oblíbeným domácím činnostem, podobně jako žehlení nebo vysávání. Naštěstí se i všechny tyto domácí práce, které nikdo rád nevykonává, můžeme výrazně usnadnit tím, že si na jejich zdolávání pořídíme výkonné elektrické pomocníky. Trh s myčkami nádobí je doslova přesycen, takže výběr pak není zcela jednoduchý, proto se pokusíme pomoci vám s ním. 

 

S nákupem už neváhejte

Jste-li stále na vážkách, jestli myčku na nádobí vůbec koupit, pak byste měli vědět, že jejím provozem se vám může podařit ušetřit až 60 % množství vody, které byste jinak spotřebovali při ručním mytí nádobí pod tekoucí vodou. A také vám odpadne utírání nádobí, myčky jej za vás totiž rovnou i osuší.

jak-vybrat-mycku-na-nadobi-2

Podle počtu osob v domácnosti zvolte objem myčky

Pro méně početné domácnosti postačí takzvané slim myčky. Plně pokryjí potřebu mytí nádobí pro jednu až dvě osoby. Pojmou přibližně 10 sad nádobí a jejich standardní šíře je 45 cm. Modely ve standardní šíři 60 cm volte v případě početnějších domácností. Jsou vhodné pro 10 – 15 sad nádobí. Jste-li singl a nějakou dobu plánujete, že to tak ještě zůstane, můžete vybírat ze stolních kompaktních variant myček nádobí. Jejich minimalistické řešení pojme 5 – 6 sad nádobí a velikostně je srovnatelné s troubou.

 

Volně stojící anebo vestavné

Oba tyto typy jsou odlišné jen vzhledem, nikoli však funkcemi. Vnitřní prostor zůstává zachovaný, funkce také, jen estetické hledisko je jiné. U volně stojících myček jsou považována za standardní bílé a nerezové barevné provedení, ovšem dají se sehnat i v jiných barvách, a to v černé, červené, nebo třeba oranžové barvě. Vestavné modely se dají buďto částečně, nebo zcela integrovat do kuchyňské linky, nebo nábytku. Proto u nich potřebujete vyřešit pouze vzhled ovládacího panelu a vzhled vnější strany dvířek. Při volbě plně, nebo částečně integrované myčky můžete vybírat z ovládacích panelů vnějších i plně integrovaných.

jak-vybrat-mycku-na-nadobi-1

Vsaďte na SuperSilence

Extra tichá myčka nádobí vám bude v budoucnosti dobrou a příjemně tichou společnicí. Není nic horšího, než mít domácnost plnou hluku. S hlučností pouhých 44 dB se dá velmi rychle na provoz nového domácího spotřebiče zvyknout. Pamatujte na to, že v případě udávané hlučnosti od 58 dB výše se rozhodně nebude jednat o tiché přístroje. Tiché přístroje volte, pokud máte v myčce funkci odloženého startu a plánujete mýt v ní nádobí hlavně přes noc anebo máte-li spojený obývací pokoj s kuchyní.

 

Programy a cena

Programy volte podle skutečného využití. Vzhledem k tomu, že se neustále rozšiřuje nabídka programů v moderních myčkách, je dobré se před výběrem myčky s programy jednotlivých přístrojů seznámit, a pak vybrat podle toho, které programy hodláte opravdu využívat. Každé nové vylepšení nebo program navíc může mít pochopitelně vliv na cenu myčky. Vylepšené modely myček vám mohou nabídnout dokonce odlišné mytí v různých koších tak, že se dají s jinou intenzitou mýt křehké sklenice a zároveň s vyšší intenzitou mýt ve spodním koši silně ušpiněné pekáče. Jedná se o funkci Duo Wash. Rozhodně velký komfort nabídne také funkce Aqua Stop. Touto funkcí opatřená myčka zabraňuje úniku vody z myčky, pokud netěsní hadice anebo je hadice prasklá. Funkce AutoFlex dokáže upravit teplotu, spotřebu vody i energie v závislosti na obsahu myčky a stupni zašpinění nádobí.

 

jak-vybrat-mycku-na-nadobi-3

Spotřeba elektrické energie

Většina v současnosti u nás dostupných modelů myček má spotřebu elektrické energie menší než 1 kWh. Některé zvlášť výhodné modely si udrží hodnotu spotřeby i při používání hlavního programu.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com