Obývák s nostalgickou atmosférou

Pokud se necítíte dobře v současných strohých minimalistických interiérech, možná vsadíte na trochu  retro byt , který bude jedinečným originálem.

A vůbec nebudete out. Minimalistické interiéry, které spolu přinesly strohost, jednoduchost, účelovost a také jistý chlad začíná v bytové architektuře nahrazovat vřelost, emoce, zabydlenost a domáckost. Prostě teplo domova. Jde také o reakci na konzumní styl života, který nás tlačil do nákupu stále nových a nových věcí. Místo toho se začínáme učit objevovat staré a vdechnout starožitným věcem nový život, smysl a účel.  

Pokud najdete odvahu vymanit se z konvencí, popusťte uzdu své fantazii a vybavte si obývací pokoj v duchu let minulých. Zapátrejte na půdě, bazarech, ale i v obchodech s designovými nábytkovými kousky, které dodají interiéru nádech luxusu. Vše dolaďte správnými barvami, vzory a dekoracemi. Váš obývák získá originální atmosféru. Vložte do zařizování obývacího pokoje kus své fantazie. Budete se v něm cítit fantasticky a navíc vám ho budou návštěvy závidět.  

 

Obklopit se haraburdím?

Možná kroutíte hlavou, proč byste si měli pořizovat nějaké staré harampádí, když je na trhu tolik nového moderního nábytku? Ale zkuste se na vše podívat trochu jinýma očima. Kdysi se nábytek vyráběl kvalitně – tak, aby vydržel několik generací. Takže ušák po babičce je funkční  i po desetiletích. Když si na něm představíte nový potah, bude vás lákat si do něj sednout. I padesátiletá lampička může dál sloužit, když dostane nové stínítko. Nevěřili byste, jak může vypadat stará komoda či židle při použití trochy barev, lepidla nebo tapet. Chvíli takhle pokračujte ve svých představách a uvidíte, co vše v tom starém „harampádí“  někde na půdě objevíte za skvosty. Nejste-li zrovna příznivci monotématického vybavení z některého z nábytkových gigantů bez vlastního stylu, pak právě takové kousky nábytku či doplňků udělají z vašeho interiéru originál s prvky nostalgie a kontinuity. Vdechněte nový život doplňkům, i když jsou staré nebo poškozené. Obraz s prasklým rámem byste jindy patrně vyhodili – ale pokud dekorujete stěnu pokoje v romantickém stylu, určitě jej použijte. Nebojte se zajímavých experimentů s obrazy a fotografiemi, starými dřevěnými rámy nebo kolekcí talířů pověšených na zdi.   Existuje však ještě další možnost, jak si vrátit domů minulost. Některé nábytkářské firmy nabízejí  speciální službu, a to zhotovení repliky podle přinesené fotografie. Stačí jen najít snímek s babiččiným oblíbeným křeslem a za pár týdnů si v něm můžete vychutnávat kávu.

 

Venkov i retro 

Čím více se lidé stěhují do měst, tím větší oblibě se těší právě rustikální, cottage, či venkovský styl bydlení, který se stává fenoménem poslední doby. Jde to tak daleko, že někteří lidé si do své panelákové koupelny pořídí vanu a umyvadlo v podobě necek a vědra. Důležité u venkovského stylu je sladit celý styl místnosti a pokud možno navázat i ve vedlejším pokoji, aby byt působil jednotně. Hlavní úlohu v takových interiérech hraje dřevo, pokud možno masivní, od věci není ani nějaký ten krb, starší renovovaná židle nebo klasický ruční mlýnek na kávu.

Masivní selský nábytek

Nábytek v rustikálním stylu neskrývá přírodní krásu i nedokonalosti hrubě opracovaného dřeva za nátěry, naopak ji vyzdvihuje vhodným lakem nebo speciální voskovou úpravou. Vyniká svou bytelností, pevností, stabilitou a dlouhou životností.  Do obývacího pokoje si pořiďte rustikální sedací soupravu a zaručíte si tak, že se rázem stane centrem a dominantou a díky poskytovanému pohodlí se určitě zalíbí nejen vám, ale i vašim hostům. Na výrobu sedacích souprav se používá masivní dřevo v kombinaci s kůží, díky čemuž vypadají velmi elegantně a zároveň útulně. Oblíbené je potom provedení v bíle, hnědé, černé nebo tmavě červené barvě. K dotvoření dokonalého vzhledu je ideální doplnit dekoracemi či polštářky z modrotisku . Stylovou atmosféru dotváří bytové textilie, klasický závěs a pěkná záclona na dřevěné tyči s nezbytným ubrusem na stole a celý pokoj pak bude dýchat romantikou. Mezi vzory převládají kostky, především červené a modré v kombinaci s bílou  Selskému nábytku to velice sluší ve společnosti kachlových kamen a dřevených trámů. 

 

Nostalgie zvaná retro

Podobně populární jako venkovské pokoje jsou nyní i retro pokoje, tedy místnosti zařízené zčásti nebo celé v duchu bydlení generace našich maminek nebo babiček z 50. až 70.let dvacátého století. Retro ale neznamená jen umístění starých kusů do interiéru, ale také jejich přizpůsobení moderní době. 

K vytvoření pěkného retro interiéru nepotřebujete jen originály své doby, postačí, pokud sáhnete po jejich kopiích nebo reprodukcích. Pro interiérový design jsou stále vděčnou a nevyčerpatelnou inspirací zejména šedesátá léta minulého století. Oblé tvary, avantgardní design, plasty a kov v kombinaci se sytými (psychedelickými) barvami vnesly do této krátké éry zvláštní náboj a nebývalou dynamiku. Květinové vzory symbolizují svobodu, návrat k přírodě a romantiku a v jemném provedení vypadají elegantně na kobercích, závěsech i povlečení dekorativních polštářů na sedací soupravě. Například efektní je oranžovo růžový květinový vzor polštářků pohozených na šedé pohovce. Z vláště v 60. a 70. letech krystalizoval ve vybavování bytů a domů hravý styl, který byl plný barev, plastu, ohýbaných trubek a nábytku na šikmých nožkách. Možná, že se právě pro svou barevnou hravost stává stále oblíbenějším stylem i v současných interiérech.  Dnes se retro doplňky v interiérech používají v rozumné míře v podobě několika výrazných kousků. Určitě není vhodné kombinovat mnoho vzorů a barev dohromady, hrozila by kýčovitost a překombinování – místo útulnosti byste dosáhli nesourodého interiéru. 

 

Levandulová atmosféra

Když se řekne Provence, snad každému se vybaví levandule. Nekonečné fialové lány, kytice sušené levandule a všudypřítomná vůně této nezaměnitelné rostlinky. Umění užít si každou sekundu dne a nikam nespěchat. I to se odráží ve stylu života, který reprezentuje styl provence. I k němu se hodí doplňky plné vzpomínek. Co se interiéru ve stylu francouzského venkova týče, nelze si jej představit bez kombinace bílé se dřevem. Základem vašeho nového bydlení by se měly stát přírodní materiály. Když budete hledat, zjistíte, že masivní rustikální nábytek stojí přibližně stejně, jako dřevotřískový, který je potažený imitační folií. Doporučujeme vybírat mezi nábytek natřeným na bílo a dubovým odstínem. Nebraňte se ani kombinování těchto dvou barev, je vyzkoušené, že to funguje a navíc tím rozbijete jednotný dojem a interiér oživíte. Hojně se používá barva terakota a další teplé zemité odstíny. Nebojte se dřevo nakombinovat s kovovými prvky – různými regály, stojany na víno, kovovou postelí apod.

U stylu provence samozřejmě nesmí chybět ani romantické závěsy do oken, stylové dózy  voňavé svíčky, proutěné košíky a dekorace s motivem levandule v nejrůznějších podobách. Důraz se klade I na  bytové textilie. Například na židle z masivu přidejte prošívané sedáky, na sedačku po polštářky s květinovými vzory a do oken nezapomeňte dát závěsy a záclony. 

Ve stylu Hercula Poirota

Pokud jste milovníky detektivek Agathy Christie, možná vám učaroval tehdejší životní styl včetně bytového designu. Takzvaný anglický styl upřednostňuje masivní nábytek, především dubový, mahagonový nebo sekvojový. Neměl by chybět pracovní stůl s vertikálmi zásuvkami a samozřejmě pak krb coby symbol rodinného zázemí či domova. Prostor nad ním je obvykle věnován rodinným fotografiím ve starých rámečcích nebo nějaké romantické krajinomalbě. Stylovým kusem nábytku může být také příborník s porcelánovou soupravou, ve které se podává čaj o páté. Koberce jsou většinou jednobarevné a sedačky čalouněné semišem či látkou s květinovým vzorem. Ten se pak může opakovat na tapetách či závěsech. 

Art deco pro náročné

Proslulý detektivní seriál Hercule Poirot v hlavní roli s Davidem Suchetem se natáčel v londýnské velkolepé budově Florin Court s vlnovitou fasádou ve stylu art deco. Definovat tento retro styl je velmi obtížné. Nese rysy mnoha směrů, především secese, kubismu a futurismu. Jeho historie sahá do období 20. a 30. let minulého století. Název art deco však vznikl až v roce 1966 na retrospektivní výstavě v Paříži, a je vytvořen z francouzského výrazu pro užité umění „arts décoratifs“, který byl součástí názvu původní Pařížské výstavy v roce 1925.  Nábytek ve stylu art deco je stejně různorodý jako hnutí samo. K jeho hlavním rysům patří maximální funkčnost, odvážné a přesné tvary. Míra zdobnosti je ovlivněna funkcionalismem nebo minimalismem. Při jeho výrobě se nejčastěji využívá dřevo, zrcadlové sklo, chromovaná a trubková ocel, patinovaný bronz, slonovina a  perleť.  Základní barvou je černá s vysokým leskem.  Sedací soupravy a křesla bývají čalouněná bílou, vysoce leštěnou kůží s lakovanými dřevěnými rámy. Pro nábytek Art Deco jsou typické exotické dřeviny jako například brazilský palisandr, eben, amazonský javor a dýha. Pro čalounění je zase příznačná jemná telecí kůže a různé úpravy veluru, jež skýtají pohodlí a jsou příjemné na omak.  Pokud toužíte po tomto efektním stylu, možná seženete ještě nějaké dobové kousky, nebo si můžete tento luxus nechat vyrobit na zakázku. 

Apatykářský solitér

Ne nadarmo jsou retro doplňky a nábytek tolik oblíbené. Dýchá z nich atmosféra starých dob, které dávno odvál čas. Vznik apatykářského nábytku sahá až do období středověkých obchodníků s kořením, vínem a bylinkami v Evropě a na Dálném východě. Proto jsou stolky nebo komody tvořeny množstvím malých i velkých šuplíků, do nichž lidé před stovkami let ukládali své nejrůznější zboží. A tuto praktičnost neztratily dodnes – díky velkému množství odděleného prostoru skvěle poslouží jako organizéry nejrůznějších věcí od oblečení po kuchyňské potřeby. Pokud se vám líbí vintage nábytek, klidně si ho pořiďte jako solitér do jinak moderně zařízeného pokoje. O to víc jeho půvab vynikne. Navíc v současnosti nemusíte chodit pro apatykářský nábytek do starožitnictví a platit za něj velké sumy. Nabídka je široká a mnoho kousků se starožitným stylem pouze inspiruje a aktualizuje jej do moderní podoby.

 

Warhol i Beatles

Jistě nechcete, aby byl váš byt věrnou kopií bytu vašich rodičů, kde jste prožili dětství. A proto postačí jen pár kousků retro nábytku, nic se nemá přehánět.  Na zeď můžete nalepit nějakou výraznou tapetu, případně pověsit retro plakáty a plechové cedule. Velmi efektní jsou i plakáty s tehdejšimi idoly -obrázky s portréty filmových hvězd, dobových automobilů, módní obrázky v sytých barvách, reklamní slogany, komiksové obrázky, zarámované originály obalů od LP desek – např. Beatles, Elvise, Beach Boys. A co třeba plakáty pop-artové ikony Andy Warhola, který po sobě zanechal spoustu osobitých uměleckých děl, kontroverzních názorů, činů a slavných výroků?  Jeden z těch nejslavnějších říká, že v budoucnosti zažije každý svých 15 minut slávy, čímž Warhol narážel na tehdejší média a začínající fenomén celebrit. Tato slova pronesl při své první výstavě, která se konala mimo USA, ve švédském Stockholmu v roce 1968. Pověste si tyto unikátní plakáty na zeď ve svém obýváku nebo pracovně! Zkuste plakáty doplnit černým nebo bílým rámem a umístit je například vedle velké zelené květiny. Uvidíte, jak velkolepé dílo tím vznikne.   

 

Stylové osvětlení

Možností, jak přinést do pokoje uvolněnou atmosféru je, co se týče světel, několik. Hlavní je, aby design jak samotného světla, tak i zbytku pokoje spolu ladil. Pak můžete pořídit stylové lustry a závěsná svítidlalampy a lampičky nebo zápustné bodovky, které vytvoří romantický styl. Oblíbenou možností je také svitící řetěz, který můžete umístit  kolem dveří nebo na stěnu a docílíte tak příjemné atmosféry. Náladové osvětlení není tak nepodstatné, jak se může na první pohled zdát. Všechna drobná „neúčelová“ světla jsou interiérové dekorace, které modelují prostor. Možnost změny barvy navíc pozitivně ovlivní vaši náladu a pomůže navodit atmosféru k diskusi, k odpočinku nebo k romantice.

 

Rustikální nebo industriální svítidla?

Z retro lustrů dýchá atmosféra dob dávno minulých. Rustikální lustry zapadají do venkovského prostředí, ale i ve městě mohou najít svoje uplatnění – stačí jen je sladit s ostatními doplňky v interiéru. Nebo naopak mohou tvořit originální kontrast. Rustikální lustry mají převážně jednoduchý design. Jde především o závěsné stropní lampy s jedním zdrojem. Převládají barvy, okázalý lesk a kombinace kovu, smaltu a skla. 

Industriální svítidla tvoří další segment na trhu s osvětlením. Svítidla s prvky technických svítidel vzbuzují návrat do starých časů a nostalgie, funkčnost a vzhled těchto svítidel odpovídá současným trendům a požadavkům, jsou běžně kompatibilní se stmívači. V nabídce výrobců industriálního osvětlení jsou industriální lustry, stolní a stojanové lampy, stropní i nástěnná svítidla. 

Půvab vitráží

Ozdobou nostalgického pokoje jsou bezesporu lampy zvané Tiffany. Název  je odvozen od svého objevitele , výrobce a uměleckém skláři Luisi Komfortu Tiffanym. Jedná se o svítidla ručně vyráběná. Technika spočívá v opracování skleněných, mnohdy velmi barevných úlomků skel, která jsou pak následně za horka spojována měděnou páskou. Nabídka svítidel Tiffany  nabízí svítidla nejrůznějších barev, druhů (designů) a provedení.  Velmi oblíbené jsou vitrážové lustry ale i  vitrážové lampy a lampičky či nástěnná  vitrážová svítidla nebo vitrážová stropní svítidla. Tak jako nejrůznější barevné provedení, tak i povrch svítidel se může častokrát lišit. Nemusí byt pouze čistě hladký, ale naopak je mnohdy povrch bublinkatý či nerovný, což vytváří zmiňovanou jedinečnost ruční výroby. 

 

Eva Houserová

foto: Shutterstock