Jak na skeletonizaci listů

Tvoříte rádi a snažíte se vždy o originální výsledek vaší tvorby? Pak si možná zamilujete vytváření dekorací ze skeletonizovaných listů. V dnešním článku si přiblížíme postup skeletonizace různých druhů listů, které můžete využít k další tvorbě. Takto upravené listy pak mohou skvěle posloužit k výzdobě vašeho interiéru mnoha různými způsoby.

Jako výzdoba vypadají skeletonizované listy velmi lehce, vzdušně a nádherně. Jsou ale také velmi křehké a je tedy třeba zacházet s nimi velmi opatrně. Uplatní se při scrapbookingu a cardmakingu, ale můžete je i zarámovat, podložit barevnými listy papíru anebo je i nabarvit.

Co budete potřebovat

Pro skeletonování si vyberte listy s výraznou žilnatinou, nejlépe z několika odlišných dřevin. Vhodné jsou například listy z břečťanu nebo Liriodendronu. Průmyslově se skeletonizují nejčastěji listy Ficusu religiosa. Ty však nemá k dispozici každý. Dále se při práci uplatní zubní kartáček, nebo malý štěteček a delší pinzeta. Potřeba bude také starší nesmaltovaný hrnec, postačí menší velikost, Savo na bělení listů a soda na praní. Pak už stačí obrnit se trpělivostí a nic při práci neuspěchat.

Jak postupovat

Nejprve si připravte roztok na skeletonizaci. Sestává z 6 dílů vody a 1 dílu sody na praní. Roztok uveďte do varu. Jakmile voda vaří, nastává čas pro vložení listů. Kupříkladu břečťanové listy budete muset vařit asi 2 hodiny. Listy ve vodě občas promíchejte. Ale jen velmi citlivě, aby se nepotrhaly. Neustále musejí být listy ponořené.

Z vařící vody do studené

Jakmile uplyne doba vhodná pro vaření jednotlivých druhů listů. Listy se z vařící vody opatrně vyndají a přenesou například pomocí dlouhé pinzety do jiného kastrolu tentokráte se studenou vodou. Ve studení lázni si musejí odpočinout alespoň půl hodiny.

Získávání čistého skeletu

Připravte si plytký talířek s trochou vody a také štětec a pinzetu. Jednou rukou přidržujte list a druhou vyhlazujte zubním kartáčkem nebo štětečkem směrem ven z listu zelené barvivo, začínejte pěkně od středu k okrajům a buďte přitom velmi opatrní. Jakmile nesprávně potáhnete štěteček nebo kartáček po listu, skelete přetrhnete.

Bělení listů v Savu

Jakmile jste zbavili list z obou stran zeleného barviva, pusťte se do bělení. Provádí se Savem. List zbavený dužnaté části si položte nejlépe na nějaký tmavý talíř, na němž list po vybělení dobře uvidíte. Listy v Savu nechejte máčet přibližně 1 hodinu, ne dále.     

Sušení vybělených listů

Nakonec bude třeba listy velmi jemně propláchnout. Jen pozor na jejich křehkost a na to, abyste si je nespláchli. Následně listy přesuňte na plátýnko a sušte je. Listy přenášejte pomocí pinzety nebo štětečku.

Budete-li dostatečně trpěliví, podaří se vám získat velmi jemňoulinké, jako krajka něžné bílé listy. Pokud je budete chtít vystavit na zdi zarámované, je nejvhodnější podložit je, tmavým papírem. Je-li nutné lepení, můžeme list opatrně natřít například lepidlem na dřevo a papír a list přiložit nejlépe na tmavý podklad, na němž nejlépe vynikne. Použít se dá i lepidlo vteřinové. Nebo můžete listy použít k výzdobě scrapbookingem anebo se uplatní při tvorbě pozdravů a přáníček nazývaných jako cardmaking.

Text: Zuzuana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

37 total views, 1 views today