Co je lepší – stavět nebo bourat

Rate this post

Originalita, jistý stupeň romantiky, vzpomínky nebo dědictví, to vše vás může přivést k pořízení staršího domu, zatímco při plánování novostavby jako byste nevěděli, kde přesně začít. I tak může začít vaše rozhodování mezi novostavbou a rekonstrukcí staršího domu. Nezapomeňte ale, že letité používání na starším domě zanechalo jistě nejeden šrám. Jakou cestou byste se tedy vydali vy?

Výhody starších domů

Co je lepsi - stavet nebo bourat 1

Napojení na inženýrské sítě, vodu, elektřinu, připojení k plynu či telefonní lince, to už je vše zřízeno. Další výhodou může být podsklepení, kterým disponuje většina starších staveb. Dnešní novostavby ve většině případů sklepy nemají, neboť to výrazně prodražuje stavbu. Konkrétní pozemek vám ve většině případů nabídne naprosto konkrétní představu, co bydlení v tomto místě obnáší, jak velkou zahradu si budete moci dopřát, jaké budete mít sousedy, ale i to, co byste chtěli nebo potřebovali změnit.

Nevýhody starší stavby

Co je lepsi - stavet nebo bourat 2

Špatná nebo chybějící izolace, mělké základy nebo defekty obvodových zdí, vodovodní potrubí zanesené vodním kamenem, netěsnosti kanalizace, ve zdech vedoucí křehké hliníkové vodiče, defekty krovního systému, to vše mohou starší stavby přinést svým uživatelům. Navíc původní rozvržení dispozic domu nemusí vyhovovat vám, jeho novým obyvatelům. Například chodba je příliš velká na úkor obývacího pokoje, stropy vám připadají příliš nízké, okna malá, schodiště překáží a dětský pokoj je pro vaše tři děti příliš malý, nebo je podkroví neobyvatelné.

Kdy je vhodnější starší stavbu zbourat 

Co je lepsi - stavet nebo bourat 3

Bourání se doporučuje v případech, kdy by náklady na rekonstrukci neúměrně zatížily rozpočet. Takové situace nastávají obvykle tehdy, kdy nově dostavovaná část budovy je mnohem větší než původní část, případně tehdy, kdy původní stavba má nepoužitelné dispozice a vy byste se stejně bourání nevyhnuli. Dalšími ukazateli hovořícími pro zbourání může být také nedostatečný energetický standard domu a s tím související výměna všech špaletových oken za plastová okna s dvoj nebo trojskly, neprovedená hydroizolace domu anebo nyní již nefunkční asfaltové pásy. Jakmile se spojí větší množství faktorů vyžadujících velkou finanční injekci, je třeba zvážit možnost starý dům zbourat a postavit dům nový.

Kdy se obrátit na architekta

Velikost domu a zejména velikost jeho střechy, dále rozsah poškození stavebních konstrukcí, narušená statika, nefunkční komín, špatný stav stropních trámů, to jsou zásadní věci, které podstatně zahýbou s cenou rekonstrukce. Navíc plánujete-li změnu dispozic stávajícího bydlení anebo hodláte zabydlet podkroví, vyplatí se vám obrátit se na architekta.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com