Jak na malý dětský pokoj

Místnosti vyhrazené pro dětské pokoje nebývají v bytech právě těmi největšími. Rodiny s vícero dětmi si stěžují na to, že zde často nezbývá dostatek prostoru na hraní i na pracovní kout. A ten bude každý budoucí školák jistě potřebovat. Děti však potřebují mít zde k dispozici vše potřebné, i šatní skříně nebo zásobníky na hračky.

Zaplnit ale nepřeplnit

V dětském pokoji je důležitý vzdušný prostor a úložné prvky, pochopitelně kromě pohodlného místa na spaní. Stejnou pozornost vyžaduje i vybavení dětského pokoje, které by mělo prostor zaplnit, nikoli ale přeplnit. Proto vše, co nutně v dětském pokoji nemusí být, jako například sezónní oblečení nebo sportovní potřeby umisťujeme mimo tento pokoj. Různá hloubka dětského nábytku dá pokoji dynamiku a bude působit uvolněněji. Rozhodně neobestavte celý pokojík nábytkem od jedno stěny ke druhé.   

Pod vyvýšené lůžko se leccos vejde

Dostatek místa na hraní nebo na ukládání věcí může vyřešit vyvýšené lůžko. Jsou-li stropy v místnosti dosti vysoké, zařiďte školákovi pod palandou příjemný pracovní prostor s dobrým osvětlením a třeba i s kontejnerem na kolečkách, který může zprvu plnit hračkami a později školními pomůckami. Větší úložné prostory nutně nemusejí mít dvířka, se kterými si menší děti stejně samy neporadí. Plně vystačí s látkovým závěsem. Hravé děti ocení rozkládací matrace a sedací taburety. Vyhrají si s nimi, odpočinou si na nich a mohou z nich stavět hrady a bunkry.  

Kusový koberce vyčlení hrací zónu

Kusový koberec v dětském pokoji nezavrhujte. Můžete jej položit přes celoplošný koberec a nebude tolik klouzat, navíc zcela přesně dokáže kusový koberec vymezit hrací zónu. Jeho pozitivním přínosem je tedy to, že i na malé ploše dokáže vytvořit jasnou a specifickou zónu a děti navíc udrží v teple.

Malý pokoj potřebuje jasné osvětlení a světlé barvy

Dostatek světla musí mít dítě při psaní úkolů a při čtení. K posteli volíme už jen doplňkové světlo, které je vhodné opatřit stmívačem. Více světla dokáže pokoj rozjasnit a opticky zvětšit, stejně jako světlá výmalba stěn nebo tapet. Hlavní zařizovací předměty by měly mít rovněž světlou barvu.  Nemusí být nutně bílé, ale třeba světle béžové. Akcenty mohou být ve výraznějších barvách, vždy však pamatujte na to, že čím menší pokoj, tím méně barev by v něm mělo být použito.

Strohý nábytek a vtipné prvky

Vybavení dětského pokoje může být strohé a jednobarevné, tak dítěti vydrží o to déle. Pro malé děti by byl ale takový pokojíček nudný, takže strohost vyvážíte jednoduše vtipnými úložnými boxy, pestrými závěsnými kapsáři nebo barevnými hracími podložkami.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com   

106 total views, 3 views today