Fenomén LAGOM aneb Jak doma docílit rovnováhy a cítit se příjemně

Rate this post

Harmonie, střídmost, rovnováha, recyklace, funkčnost, preferování přírodních materiálů a úsporných řešení, tak by se dal ve zkratce popsat nový styl přicházející ze severu, ze Skandinávie. Nejdůležitější však je, abyste se doma cítili útulně a v přímém spojení s přírodou a neplýtvali ani energiemi ani svými prostředky.

Lagom jako rovnováha, funkčnost a recyklace

Všeho užívejte v té správné míře. Pokud nedáváte přednost právě minimalismu, je důležité vědět, kdy je váš interiér již přeplněn. Nemusíte se však hned zbavovat všech věcí a dávat je z domu či bytu pryč. Zkuste nejprve zapřemýšlet, jak by se daly u vás doma využít jinak, po novu, inspirativně a tak, aby mohly sloužit dál a plnit novou funkci. Vy pak díky nim budete žít život v udržitelném životní stylu.

Lagom z pohledu barevnosti

Jistá střídmost a rovnováha může být nastavena v interiéru i z pohledu barev. Budeme-li volit tlumené tóny v neutrální šedé a bílé barvě a ty kombinovat s přírodními prvky, střídmosti můžeme dosáhnout poměrně snadno. Výraznější barvy a materiály se využívají pouze ve formě doplňků pro oživení.

Lagom jako harmonie a vyrovnanost

Nekomplikujte si zbytečně život přílišným materiálním nadbytkem. Vytvořte si smysl pro kreativitu, harmonii a vyrovnanost ve svém životě. Se stylem lagom budete mít stále váš domov krásný a příjemný a budete žít ve svém komfortu, jen budete víc přemýšlet o udržitelnosti a o životním prostředí. Doporučuje se vsadit na bezúdržbové povrchy.

Nezapomínejte na živé květiny

Živé pokojové rostliny vám pomohou udržet kontakt s přírodou i doma. Pěstujte květiny bez obalu. Pořiďte si domů kokedamy, rostliny pěstované v mechových závěsných koulích.

Recyklace nábytku

Nábytek, který se vám již nehodí nebo nelíbí, nemusíte vyhazovat. Využijte služeb blízké charity a nabídněte svůj nábytek tam, nebo jej prodejte přes bazar. Totéž můžete udělat i s oblečením, které již nenosíte.

Ušetřete na nákladech za bydlení a provoz domácnosti

Zateplete podkroví, používejte LED osvětlení. Myčku a pračku zapínejte jen tehdy, jsou-li naplněné. Běžně ušpiněné oblečení perte na 30°C, jen ručníky a osušky perte na 60°C. Vaše oblečení tak vydrží déle. Nepoužívejte bubnové sušičky prádla. Ušetříte spoustu peněz za její provoz, nebudete mít zničené oblečení, a když mokré prádlo pověsíte hezky na sušák, nebudete jej muset ani žehlit.  Na nákup potravin vyrážejte až poté, co jste zkontrolovali zásoby, co máte doma. Nakupujte výhradně podle nákupního seznamu, nic zbytečného navíc! Chystáte-li se na nákup elektrospotřebiče, volte výhradně takové, které mají A+++.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com