Kopretina řimbaba do zahrady i do lékárničky

Tak jemná květina, jako je kopretina si jistě zaslouží i jemnější označení než řimbaba. Je ale možné, že jsou to právě síly jejích léčivých účinků, které daly vzniknout jejímu netradičnímu jménu. Je to opravdu silná bylina používaná jak současnosti, a to v celostní medicíně, tak i v minulosti, a to v lidovém léčitelství.

Hodnotné a žádané trvalky do zahrad

Lodyhy řimbaby jsou slabě olistěné, nesou jednotlivé, nejčastěji bílé úbory objevující se na rostlinách od května do července. Kopretiny řimbaby dosahují výšky obvykle jen okolo ½  metru. Šlechtěním tohoto druhu se získalo velké množství odrůd, které mají plné květy, výšku až 80 cm anebo naopak mnohem nižší vzrůst do 30 cm. Ty se zvlášť dobře hodí do skalek. Množství moderních výpěstků má květy v okouzlujících výrazných pastelových barvách. Ty patří k nejhodnotnějším a nejžádanějším trvalkám k řezu.

Výjimečně u nás roste i planě

V přírodě rostou kopretiny řimbaby nebo také řimbaby obecné (Pyrethrum parthenium, případně Chryzanthemum parthenium) na skalních převisech a horských loukách. Původem jsou tyto rostliny z Íránu, Kavkazu a Arménie. Tam tvoří spíše husté přízemní trsy. Je to vytrvalá rostlina, která se z jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie rozšířila až k nám. U nás se běžně pěstuje na zahradách, avšak výjimečně je k vidění místy i jako planě rostoucí bylina. Nejlépe prospívá ve středně těžkých živných půdách obsahujících humus, a to na slunných stanovištích. Velmi vděčné jsou řimbaby za občasné přihnojení hnojivovou zálivkou.

Nejen na okrasu, ale i pro léčbu

Kopretiny řimbaby plní nejen okrasnou, ale i léčivou funkci. Právě k léčbě se tyto rostliny využívají již celá staletí. Zvláště vhodné jsou pro léčbu migrén, snižují totiž bolest a roztahují cévy. Řimbaba podporuje rovněž aktivitu žaludku a působí protirevmaticky. Některé z jejích účinků byly potvrzeny i klinicky, nejedná se tedy jen o výsledky lidové přírodní léčby. Kopretina řimbaba je rostlina, jejíž výluhy se oficiálně využívají i v celostní medicíně. Lidové léčitelství uvádí také další léčebné účinky jako působení proti závratím, proti bolesti zubů, při ušních šelestech, teplotách anebo žaludečních potížích.

Jak bylinu sbírat a užívat

K léčebným účelům se sbírá kvetoucí nať. Výtažek z kopretiny řimbaby se nesmí užívat v těhotenství, neboť působí na dělohu. Je nutné dávat pozor i na možnost výskytu zkřížené alergie s jinými hvězdnicovitými rostlinami, ke kterým kopretina řimbaba patří. V případě přímé konzumace se může u citlivých jedinců vyskytnout vyrážka  okolo úst.

Velký výběr odrůd

Pro okrasné účely se pěstuje kopretina řimbaba v několika odrůdách, a to od nízkých dvaceticentimetrových, až po vysoké, téměř metrové druhy, kdy nízké jsou vhodné pro záhonové výsadby a vysoké druhy k řezu.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

452 total views, 1 views today