Zakomponujte do zahrady hosty – bohyšky neboli funkie

5/5 - (2 votes)

Velké nádherně tvarované a zajímavě zbarvené listy bohyšek vyniknou na zahradě nad listovím veškerých ostatních rostlin. Jejich rozmanitost tvarů, barev a velikosti je opravdu fascinující. Navíc jejich pěstování patří k těm jednodušším. Nikde se tyto rostliny nedají přehlédnout. Pokud je zatím na své zahradě nemáte, měli byste jim vyčlenit alespoň kousek pozemku.

Foto: ilandscapin.com

Bohyšky mají mnoho kvalit. Dodávají stinným zahradám jistou prestiž. Zvlášť v horkém klimatu, kde mají stinné plochy vyšší hodnostu než plochy osluněné, jsou bohyšky vítanými stínomilnými rostlinami. Tyto vytrvalé rostliny tvoří trsy široce, nebo úzce srdčitých listů.

Foto: freshideen.com

Obecně se bohyšky pěstují ve vlhkých, na živiny bohatých půdách. Ty by měly být dobře propustné. Bohyšky potřebují ochranu proti silnému slunci a větrům. Jedná se o rostliny dobře adaptované na podmínky mírného pásma. Zde jsou spolehlivě mrazuvzdorné až do – 2°C. V období aktivního růstu je třeba jim dopřát okolo 25 mm vody během jednoho týdne. Vyschlé nevypadají příliš pěkně, ale vykazují dobrou toleranci vůči suchu. Krátkodobě snesou na slunci i teploty pohybující se okolo 38°C.

Foto: threedogsinagarden.blogspot.com

Bohyšky se dají kombinovat s mnoha dalšími rostlinnými druhy. Plné celokrajné listy vytvářejí zajímavý kontrast s dlanitě dělenými listy čemeřic, s vějíři kapradinových listů, také s čárkovitými listy trav a trojčetnými listy srdcovek. Dají se pěstovat na společném záhonu s kakosty, plicníky, liliemi nebo s dlužichami purpurovými.

Foto: ideacoration.co

Existuje i několik druhů hosty, které vyrůstají a dobře prosperují na přirozeně podmáčených loukách, pozemcích či dalších biotopech. Ve většině případů jsou to menší druhy. Několika druhům naprosto postačuje, když mohou ponořit své kořeny přímo do vody. Střední, velké a obří druhy bohyšek rostou dostatečně vydatně, aby byly dobrou konkurencí bujně rostoucí pobřežní výsadby.

Foto: plantas.facilisimo.com

Do zalesněných plocha zahrad se více hodí velká skupina bohyšek s jednobarevnými listy, které jsou laděny v šedomodré barvě nebo ve střední zelené. Bohyšky, které jsou vzhledově méně nápadné, se dají úspěšně kombinovat s kapradinami a bambusy. Vytvářejí ale pěkné kombinace i s kopytníky nebo s trojčety.

Foto: gardendesignforliving.com

V otevřených  prostorách  se často vysazují bohyšky minimálně v pásech, nebo v popředí  výsadeb. Pro tento účel je ideální například hosta ‘Chinese Sunrise‘. Hosta ‘Resonance‘ je půdopokryvná, a tak je schopna plnit preventivní funkci proti půdní erozi.

Foto: dailyknickknacks.blogspot.com

Máte-li v zahradě problémy se slimáky, kteří vám ožírají krásné listy bohyšek, můžete vyzkoušet výsadbu bohyšek do nádob. Ochrana proti slimákům je tak mnohem úspěšnější. V nádobách nejlépe vynikají bohyšky s velkými listy. Jestliže ale nádoby seskupíte, můžete zkombinovat odrůdy s různou velikosti listů i barvou, nebo s panašováním. Malé druhy bohyšek budou vypadat skvěle v kameninových nebo betonových korytech.

Foto: houzz.com

Mnoho druhů bohyšek se vyznačuje tvarově odlišnými listy mladými a poté dospělými. Za dospělé rostliny jsou obvykle považovány ty, jež dokončily pátou sezónu růstu po rozdělení keře.  Množství bohyšek navíc vytváří letní listy odlišné od prvních jarních listů.

Jak je vidět, mnohotvárnost je u bohyšek opravdu příznačným znakem a proto je možné vybrat do každého prostředí tu pravou, která zde bude prosperovat a v kombinaci s dalšími rostlinami vytvářet poutavá zahradní zákoutí.

Text: Zuzana Bohdalová