Astry – kvetoucí krásky nejen babího léta

Jaké by to bylo babí léto, nebýt těchto okouzlujících květin? Levandulové, bílé i a purpurové hlavičky se prolínají na zahradách se zeleným listovým již odkvetlých trvalek a letniček. Jestli jste si je letos na své zahradě nedopřáli, udělali jste velkou chybu.  

Pestrost a krása aster, které nesou správně označení hvězdnice, je jedinečná a výběr druhů obrovský. Kytice z nich uvázaná navodí příjemnou náladu. Možná se mohou někomu zdát astry běžné až obyčejné, ale z našich zahrad se nějak začaly vytrácet a bylo by potřeba se k jejich pěstování opět vracet. Je to početný a po stránce zahradnické velmi významný rod. Jednotlivé druhy kvetou na jaře, v létě i na podzim. Najdeme mezi nimi druhy ideální do skalek, ale i rostliny do velkých trvalkových záhonů.

Půdy, které astrám vyhovují

K nejhojněji pěstovaným hvězdnicím patří ty, jejichž květy zdobí naše zahrady od počátku srpna až do podzimu. Zapomenout nelze ani na bohatou paletu barev. Barevné spektrum těchto druhů, které představují dnes pěstované odrůdy, je bohužel považováno za vyčerpané. Astry prospívají na slunném stanovišti, ve středně těžkých výživných zahradních půdách, které jsou dostatečně vlhké.

Možnosti dalšího šlechtění

Možnosti dalšího šlechtění aster představují spíše větší robustnost budoucích odrůd. Některé druhy hvězdnice virginské patří k nejoblíbenějším podzimním astrám. Nízká a bohatě kvetoucí hvězdnice hustokvětá (Aster dumosus), ale i nádherná vysoká astra novoanglická (Aster novaeangliae) jsou oblíbenými půvabnými záhonovými trvalkami. Jedinou nevýhodou aster je jejich náchylnost k určitým chorobám, nejvíce je ohrožuje padlí a verticilióza.

Květiny vhodné k řezu

Astry se skvěle hodí k řezu. Ve váze vypadají přímo excelentně. Řezat bychom je měli mladé, s plně vyvinutými květy a pevným stonkem. Ve váze vydrží až 14 dní, jen je nutné častěji jim měnit vodu. Ještě než je dáte do vázy, pečlivě odstraňte ze stonkové části všechny listy, ve vodě by zahnívaly a zapáchaly. Astry jsou jedinečné svou pestrostí, a pokud vám právě tato pestrost a jasné zářivé barvy na vaší zahradě chybí, věnujte jim na ní v příští sezóně alespoň jeden záhon.  

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shuttestock.com

144 total views, 1 views today