5 tipů jak nastartovat bazén po zimě

Zazimovaný bazén je nutné připravit na sezonu – a ten správný okamžik se blíží.
Nejvhodnější je doba, kdy již nebývají noční mrazíky a voda v bazénu má lehce nad 10 °C. Tehdy se ještě nemnoží škodlivé mikroorganismy, ale už nehrozí poškození bazénové technologie mrazem.

 
1. Vyčistěte vodu i bazénsitka-do-bazenu-dno
Ať už jste se před zimou snažili sebevíc, přesto je nyní ve vodě nějaká ta hrubá nečistota, spadané listí apod. Vyberte je síťkou, drobnosti dočistěte vysavačem a kartáčem. Nezapomeňte na stěny bazénu, kde se v místech hladiny vody tvoří vápenné usazeniny a mastnota. Existují speciální přípravky, které tuto práci usnadní. Pokud máte bazén vypuštěný kompletně, ošetřete celé stěny i dno a omyjte je přípravkem proti tvorbě a růstu řas.
 
2. Písek ve filtraci musí být účinný

Ideálně byste měli mít filtrační písek přes zimu uskladněný mimo filtrační zařízení, popř. suchý a desinfikovaný. Nyní jej propláchněte vodou s algicidním či desinfekčním prostředkem. Pokud je starší než 3 – 5 let, raději jej vyměňte za nový. Jeho zrnka se během používání obrušují a filtrační schopnost se snižuje.
 
3.  Aby se voda neztrácela
Zdá se to jako samozřejmost, ale mnoho lidí zapomíná: zkontrolujte těsnost všech namontovaných spojů bazénové technologie. Jednak po prvotním zaplavení vodou, jednak ještě několikrát zhruba v rozmezí týdnů. Jak stoupá teplota vody i vzduchu, mohou materiály pracovat.
 
4. Zdravá voda je základpiskova-filtrace-prostar-4
Poprvé po zimě měřte kvalitu vody po 24hodinovém běhu filtrace. Tehdy se voda dostatečně promíchá a prostředí se ustálí.
Doporučené hodnoty pH jsou v rozmezí 7,0 – 7,4, pro chlór platí hodnoty 0,1 – 0,6 mg/l.
Další měření provádějte pokud možno vždy ve stejnou denní dobu a za stejné situace, např. po několikahodinovém běhu filtrace a jejím následném nočním vypnutí. Chemická rovnováha vody je během dne proměnlivá, vliv na ni mají teploty, počet koupajících se a další faktory. Měřením za pravidelně se opakujících podmínek budete sledovat trendy, nikoli náhlé výkyvy. Také dbejte na kvalitu měřicích přístrojů a reagencií (chemikálií použitých pro měření) – je to základ dobrých výsledků měření.
Problémům s vodou v bazénu se můžete částečně vyhnout, když si budete vést deník o naměřených hodnotách. Můžete z něj vysledovat, co přesně „dělá vašemu bazénu dobře“.
 
5. Ohřejte si vodu sluníčkem
Solární vyhřívání dokáže zvýšit teplotu vody v bazénu až o 6 °C. Můžete je nainstalovat při jarním nastartování bazénu, jen dávejte pozor na počasí. Pokud hrozí přízemní mrazíky, nechte vodu stále protékat nebo zapněte obtok, aby byly panely prázdné.
 
 
Neváhejte využít pomoc či konzultaci u specializované firmy, pokud se sami na sestavení filtrace nebo jakoukoli jinou údržbu necítíte nebo si nevíte s řešením jakéhokoliproblému rady.  Budete mít jistotu kvalitně odvedené práce, případně možnost reklamace. Bazénový technik má mnoho zkušeností a většinou zná odpovědi na potíže, jejichž řešení byste složitě hledali.
 
Libor Frebort
Bazénová pohoda, specialisté na prodej a servis zahradních bazénu
www.bazenova-pohoda.cz