Zelí – hotový poklad pro naše zdraví

5/5 - (1 vote)

Ideální poměr vitamínů a bioaktivních látek obsažených v hlávce zelí dělá z této běžné zeleniny vyhledávaný pokrm již odpradávna. Zvláště za podzimních plískanic a v zimě oceníme jeho léčivé účinky. Zelí je oceňováno všemi – gurmány, vegetariány, kuchaři i běžnými konzumenty. Našlo si své místo i v alternativní medicíně. K tomu je i nepřekonatelným prostředkem působícím doslova zázraky v oboru kosmetiky. Pochutnat si na něm můžeme ve stovkách odlišných pokrmů připravených na mnoho způsobů. Navíc je cenově dostupné, a to v každém ročním období. zeli 2Zelenina stará více než 3 tisíce let

Zelí pěstovali již staří Keltové a Skandinávci. Všelék, tak nazývali zelí staří Římané. Už 200 let př. n. l. tvrdil Kato, že ten, kdo si pěstuje zelí na své zahradě, jako by měl svou vlastní lékárnu. Je tedy jasné, že zelí patří k těm neuznávanějším léčebným prostředkům, a to napříč stoletími i kontinenty. Látky prospěšné našemu tělu konzumujeme ve všech formách úpravy zelí, jak v syrovém, tak ve zkvašeném i ve vařeném zelí. Zárukou jeho prospěšnosti na zdraví je vysoký obsah protizánětlivých, antibakteriálních a hojivých účinků v něm obsažených.

Účinný prostředek proti vředům

Dobře vyzkoušeným a velmi účinným prostředkem proti žaludečním i dvanácterníkovým vředům je šťáva ze syrových zelných listů. Protivředová látka nacházející se v listech zelí pomáhá i při zdravotních potížích s játry. Každodenní drobné, ale i větší zdravotní problémy můžeme léčit pomocí zelných obkladů.

Mimořádně vysoký obsah vlákniny a vitamínu C

Každá čerstvá hlávka bílého zelí má mimořádně vysoký obsahu vitamínu C. Jedná se o množství asi 45 mg / 100 g hmoty. Červené zelí má ještě o něco vyšší obsah vitamínu C. V kysaném zelí je obsah vitamínu C přibližně o polovinu nižší. Další předností zelí je vysoký obsah vlákniny, což z něj ve spojení s nízkým obsahem kalorií dělá důležitou složkou stravy pro každého, kdo chce zhubnout. Na 200 g zelí připadá pouhých 22 kalorií. Jak známo, vláknina prochází trávicím traktem rychle, proto je dobré zelí konzumovat například jako salát s odpovídajícím množstvím oleje. Poté, co projde zažívacím traktem, bude jej chránit před rakovinou střev. Zelí dokáže absorbovat jedy z organismu člověka a přirozenou cestou je z těla odvést pryč.

Jak vzniká zelný obklad

Pro léčbu formou obkladu, kaší a šťávy ze syrových zelných listů je nejvhodnější bílé zelí. Červené zelí má sice vyšší podíl slizů, ale kvůli obsaženým antokyanům barví.
Nejdříve odstraňte vnější listy. Následně vyloupněte nepoškozené čisté jemné listy. Pak u těchto listů vyřízněte tuhý střed, vezměte váleček na nudle a přes listy přejíždějte tolikrát, až začnou pouštět šťávu. Takto připravené změklé listy přikládejte k bolavým částem těla. Zelné obklady jsou účinné při léčbě akné, revmatických kloubů, ran a vředů. Místo obložené listy převažte na závěr obvazem. Zelné obklady vyměňujeme alespoň 2 x – 3 x za den. Vždy si však připravíme obklad čerstvý, z nové dávky zelí nebo zelné hmoty.

Zeli 1Jak připravit zelnou kaši

Na zelný obklad můžeme využít rovněž zelnou kaši. K její výrobě budeme potřebovat 1/4 zelné hlávky bez svrchních listů. Čtvrt hlávky zelí rozkrájíme na hrubo a umeleme nejlépe na masovém mlýnku, dá se ale i rozmixovat. K zelné kaši přidáme 1 lžičku olivového oleje případně oleje z pšeničných klíčků. Vzniklou hmotu přikládáme okamžitě na bolavá a nemocná místa a ovineme obvazem.
Zelné obklady pomáhají při špatně hojících se ranách, vyzkoušejte je i při bolestech zubů, nebo při zánětech nehtového lůžka.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com