Zásady zdravého letního grilování

Léto je v plném proudu a s ním přišla i doba grilování a setkávání s přáteli. Na grilu můžeme připravovat maso, zeleninu, ovoce, ryby. Výběr záleží jen na nás. Díky grilu se můžeme stravovat i zdravě. Chce to ale dodržovat určité zásady přípravy jídel a umět se patřičně postarat i o gril. Jak na to, to si povíme níže.

Experimentujte na grilu stejně jako v kuchyni

Jestliže si pohlídáte suroviny i postup přípravy, samotné grilování vám zdravý životní styl nenabourá. Připojíte-li ke grilovanému masu také zeleninu, stane se často nejen skvělou přílohou, ale i samostatným vynikajícím jídlem. Grilovat nemusíte jen cuketu nebo lilek, na gril se hodí také dýně nebo avokádo, ananas nebo jahody. Vyzkoušet můžete i houby. O skvělé ochucení se postarají vaše oblíbené bylinky a hned může vzniknout díky netradiční kombinaci skvělá vlastní specialita.

Maso ve zdravém jídelníčku

Na gril by podle zásad zdravého jídelníčku mělo přijít jen zcela libové maso, případně ryba.  Tuk je sice nosičem chuti, ale z vepřového masa jej raději odkrojte. Tuk kapající při grilování na rozžhavené uhlíky může uvolňovat rakovinotvorné látky. Doporučujeme také vyhnout se marinádám, které se nakupují v obchodech. Ty totiž obsahují obvykle hodně soli a také zvýrazňovače chuti. Vždy uděláte lépe, pokud si připravíte svou vlastní marinádu z doma vypěstovaných bylinek a vašeho oblíbeného koření.  

Bez čistého grilu to nepůjde

Ke grilu přistupujte jako ke klasickému nádobí, které využíváte doma v kuchyni. Vždy gril používejte pouze dokonale vyčištěný. Mřížku vždy po grilování vydrhněte ocelovým kartáčem. Jestliže na mřížce zůstane připečené maso a marinády, nebo zbytky zeleniny, tyto zbytky se snadno přenesou na nově připravované jídlo. Nečistoty navíc odkapávají přímo do ohniště, a z nich pak vzniká karcinogenní kouř.

Chutný a zdravý tian na grilu

Na závěr bychom vám rádi nabídli recept, který jistě ocení všichni milovníci nevšedních chuťových kombinací. Recept na zdravý a lahodný tian si získá oblíbence jistě nejen v řadách milovníků zeleniny, ale zachutná i milovníkům masa.

K jeho přípravě budete potřebovat: středně velký lilek, dvě cukety, vlašské ořechy, čerstvý rozmarýn nebo tymián, 200 g kozího sýra, 100 g másla, olivový olej, 200 ml smetany, česnek, sůl a bílý pepř.

Jak postupovat: omytý a osušený lilek a cukety nakrájíme na nejtenčí plátky, jaké se nám povedou. Plátky lilku a cukety naložíme na půlhodinku do olivového oleje. Poté je z obou stran grilujeme, osolíme a opepříme a necháme vychladnout. V misce si zatím připravíme kosí sýr s vyšlehanou smetanou, vychladlé přepuštěné máslo a kapku olivového oleje.  Přidáme do směsi čerstvé omyté a nasekané bylinky a vše opět prošleháme. Kdo má rád česnek, může jej přidat, kdo dá přednost vlašským ořechům, může nasekat do směsi vlašské ořechy. Připravíme si zapékací misku, vytřeme ji olejem a vyložíme plátky grilovaného lilku, které střídáme s plátky grilované cukety. Poté zalijeme zeleninu sýrovou směsí a na závěr opět zasypeme sekanými bylinkami a ozdobíme jemnými plátky zeleniny. Vše necháme důkladně vychladnout v lednici až do dokonalého ztuhnutí. Podáváme ke grilovanému masu nebo jako samostatnou zdravou pochoutku.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

185 total views, 2 views today