Zahrady, kde trávník není potřeba

Půdopokryvné rostliny nahradí trávník na mnoha místech. Možná si je oblíbíte i vy, navzdory tomu, že vaší zahradě vždy vládl zelený pažit. Na některých stinných nebo příliš suchých místech se ani trávníku nedaří, a tak není divu, že hledáme alternativní řešení. A právě to nám nabízí celá řada půdopokryvných rostlin, které vnesou do našich zahrad a okolí domu netradiční vzhled. 

Foto: yahoo.com

Kamenné chodníčky a cestičky jsou ideálními společníky pro většinu půdopokryvných rostlin.  Některé rostliny tohoto druhu lze považovat za pochozí, jako například úrazník (Sagina subulata). Jiné by nám bylo líto pošlapat, jako například nízké floxy (Phlox subulata).

Foto: panissue.com

Isotoma fluviatilis (na snímku) miluje hlinito-písčitou půdu. Mezi dlaždice a pískovcové šlapáky je to tedy ideální rostlina. Jakmile isotoma rozkvete drobnými bílými kvítky, není snad krásnější půdopokryvné rostliny.

Foto: trenduhome.com

Štěrkovité a kamenité podloží můžete osázet mnoha různými typy skalniček. Nebo skalku prostě vytvořte tam, kde nic jiného neroste a na místech, kde panuje dlouhodobě sucho. Problematický úsek vaší zahrady se tak rázem změní na okouzlující zahradní zákoutí.

Foto: thegardenglove.com

Proč mít na zahradě trávník, když může být zahrada plná nádherných kvetoucích rostlin! Bílý a stříbřitý koberec vytvoří rožec plstnatý (Cerastium tomentosum), svěže zeleno-žlutý koberec vznikne po výsadbě seda ‘Angelina‘ a růžovofialový z polštářovitě rostoucích rostlin Thymus serpyllum.

Foto: zestyourgarden.com

Thymum serpyllum – hojně kvetoucí mateřídouška úzkolistá dokáže divy. Rychle se rozrůstá a brzy tak vytvoří velmi kompaktní porost. Jakmile rozkvete, okouzlí každého, kdo ji spatří. Byla by škoda, takovou rostlinu na své zahradě nemít.

Foto: dustymars.net

Rozrazil turecký (Veronica liwanensis) dodá vaší zahradě a okolí domu vždy vítanou modrou barvu květů. Tyto rostliny vytvářejí okouzlující úhledné polštáře, které se později v dubnu a v květnu rozzáří do modra. Rostliny tolerují sešlápnutí, proto jsou vhodné do štěrbin schodů, mezi dlaždice, do chodníků a na všechna místa, kde je propustná hlinitopísčitá půda.  

Foto: thegardenlove.com

Půdopokryvné trvalky lze úspěšně kombinovat i s jinými, vyššími trvalkami, například s levandulí či mochnou dolomitovou (Potentila nitida), nebo s netřesky (Sempervivum genus).   

Foto: gardenlovin.com

Jako náhradu trávníku lze využít i celou řadu plazivých rostlin okrasných listem. Každá z nich zajistí jiný odstín zelené barvy a vytvoří tak úhlednou krajinu, na níž bude radost spočinout pohledem. Vybírat můžete z následujících rostlin: Lamium purpureum, Armeria maritima, Stachys byzantina, Lysimachia nummularia, Ajuga reptans a dalších druhů.  

Text: Zuzana Bohdalová

277 total views, 1 views today