Vliesové a vinylové tapety pro oživení vašeho bydlení

Vinylové a vliesové tapety patří k zajímavějším druhům tapet, které lze v našich interiérech skvěle využít. Mohou se stát příjemnou alternativou keramického obkladu. Při výběru tapet dbejte na to, aby byly dostatečně silné, známé pravidlo totiž tvrdí, že čím silnější a těžší jsou tapety, tím delší je jejich životnost. 

VliesoveŽ a vinyloveŽ tapety pro oziveni interieru 1Vinylové tapety

Povrch vinylových tapet je tvořen vrstvou vinylu o různé tloušťce. Tento druh tapet snese větší zátěž, a to je důvod, proč je možné využít je v namáhanějších prostorách, jako jsou například kuchyně, předsíně a také koupelny, kde se koncentruje vlhkost. Vhodné jsou také na chaty a chalupy. Větší tloušťka vinylu na jejich povrchu umožňuje jejich snadné čištění a omývání.  Do koupelen anebo za kuchyňské dřezy se vyrábějí speciální vinylové tapety určené do vlhkého prostředí. Nesou označení tří vlnovek. Kromě již zmíněných vlastností navíc vinylové i vliesové tapety dobře izolují teplo. Jejich výhody jsou tedy nesporné. 

Povrchy pro aplikaci 

Vinylové tapety na zeď jsou vhodné pro všechny druhy interiérů. Dobře se aplikují na klasické zdi, ale i na sádrokartony, na umakart a také na speciální omyvatelné nátěry. Vzhledem k jejich vysoce krycím schopnostem je možné vinylové tapety použít i na nerovné anebo popraskané zdi. Před samotným lepením tapet na zvolenou plochu je nutné stěny v místnosti dostatečně očistit a pomocí stěrky upravit nerovnosti nebo praskliny na zdech. Staré tapety na zdech anebo vodou rozpustnou malbu, budete nejdříve muset odstranit. Jakmile dojde k vysušení zdi, můžete se pustit do tapetování.  Postupujte dle návodu doporučeného výrobcem. Obvykle se vždy doporučuje nejdříve použít penetrační nátěr. 

 Vliesové tapetyVliesoveŽ a vinyloveŽ tapety pro oziveni interieru 2

Dalším druhem tapet, který má mezi spotřebiteli největší oblibu, jsou tapety vliesové. Vliesové tapety v sobě snoubí zajímavý a efektní povrch tapet textilních a přijatelnou cenou vinylových materiálů.  Vliesové tapety jsou vyráběny ze speciálních buničitých a textilních vláken, která jsou spojována polymerovým lepidlem. Jsou vysoce prodyšné, je možné je použít ve vlhkém prostředí, stejně tak, jako vinylové tapety. Jejich velkou výhodou je snadná aplikace a podobně jednoduché je i jejich odstraňování. Při aplikaci vliesových tapet se postupujte tak, že lepidlo nanesete přímo na stěny a tapety pak na zeď s lepidlem aplikujete vlastně za sucha. 

Textilní tapeta

Na podklad z vliesového materiálu je možné aplikovat přírodní nebo syntetická vlákna, například plsť anebo lýko, tím vznikne tapeta textilní. Povrch se pak dále potiskuje. Tento druh tapet skvěle zlepšuje akustiku místnosti. 

Kritéria pro výběrVliesoveŽ a vinyloveŽ tapety pro oziveni interieru 3

Hlavním kritériem pro výběr tapet je pouze prostor, který chcete vytapetovat a pak také váš osobní styl. Současný trh nabízí tak široký sortiment nejen vliesových tapet, že si vybere zkrátka každý, i ten nejnáročnější zákazník. Materiál netkané textilie v propojení s nejrůznějšími dalšími materiály dělá z vliesových  tapet okouzlující prvek v každém interiéru. Díky fantastickým vzorům a povrchům dokážou vytvořit nejrůznější efekty. 

Oživení interiéru 

Vyhovuje-li vám pestrý interiér, můžete použitím různých dezénů na tapetě prostor zajímavě opticky rozdělit. Závěrečnou tečkou za dekorováním vašeho interiéru bude totožná tapeta použitá ještě na některý z dalších detailů v místnosti, například na stínidlo lampy, na povlak polštáře anebo na orámování zrcadla či hodin. Při výběru vzoru mějte na paměti, že drobný vzor zanikne v místnosti s vysokým stropem.  Výrazné ornamentální vzory nebo vzory květinové jsou velmi zajímavé, ale hodí se pouze do prostorných místností. Obvykle je ideálním řešením kombinovat jemný vzor s výraznějším, přičemž barevně by mělo být vše sladěno. Výraznou vliesovou tapetu můžete využít pouze v jednom pruhu. Není třeba se bát, že při výběru sáhnete vedle, právě totiž letí doslova všechny typy dekorů od geometrických přes květinové až po ty zvířecí. Všemi můžete zajímavým způsobem oživit svůj interiér. 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com