Víte, které nádobí může škodit vašemu zdraví

Rate this post

Možná jste se již nejednou zamysleli nad tím, zda nádobí, které doma používáte, je zdraví neškodné. Pochopitelně záleží na materiálu, z něhož je vyrobeno, ale tuto skutečnost může ovlivňovat také vzájemná reakce potravin s daným materiálem.

Materiálů pro výrobu nádobí je celá řada, navíc svou úlohu sehrávají i povrchy, které jsou dodatečně aplikované kvůli nepřilnavosti.

Nádobí z nerezové oceli

Nerezová ocel udržuje nádobí v efektním lesku. Navíc je to materiál lehký a trvanlivý. Kvůli slabé tepelné vodivosti bývají do dna některého nádobí přidávány měděné nebo hliníkové desky. Ty pomohou s rovnoměrným rozptýlením tepla po celém dně. Z hlediska čistoty není problém u nerezové oceli obnovit zašlý lesk. Pro vaření je nerezová ocel velmi vhodná, nekoroduje a hlavně nereaguje s žádnými kyselými ani alkalickými pokrmy a čisticími prostředky.  

Litinové nádobí  

Nepřekonatelně dlouhá životnost je největší z výhod litinového nádobí. Sice je těžké, a manipulace s ním tak může být poněkud obtížná, ale zato je to materiál pevný, odolný, levný a po vypálení nepřilnavý. Zvládá skvěle vysoké teploty. Ve srovnání s nerezem je velmi dobře tepelně vodivý. Je nejlepší volbou pro dušení a pomalé vaření.  Litinové nádobí můžete v rodině dědit z generace na generaci.  

Hliník zajistí rovnoměrné teplo

K výhodám hliníku patří nízká pořizovací cena a skvělá tepelná vodivost. Čím silnější vrstva hliníku na nádobí je, tím lepší je jeho tepelná vodivost. Pokud však hliník není upravený například eloxováním, mohou na něm snadno vzniknout skvrny, protože tento materiál snadno reaguje s potravinami. Eloxování se provádí pro zpevnění povrchu nádobí a také pro zvýšení jeho odolnosti, kterou oceníte hlavně při mytí hliníkového nádobí v myčce.

Nádobí z litého hliníku

Hmotnost nádobí z litého hliníku je mnohem nižší, než je tomu u litinového nádobí. Litý hliník se vyrábí litím kapalného horkého hliníku do forem. Hliník se řadí hned po mědi na druhé místo mezi kovy s nejvyšší vodivostí. Dochází u něj tedy i k rychlému zahřívání. Během lití vznikají v hliníkové litině bubliny vzduchu, díky nimž tento materiál lépe drží teplo.   Nepřilnavý vnitřní povrch bývá obvyklou součástí nádobí z litého hliníku.

Měděné nádobí   

Nejvyšší tepelnou vodivost má právě měděné nádobí. Obliba měděného nádobí je nejvyšší v profesionálních kuchyních, neboť právě šéfkuchaři nejlépe ocení rychlost, se kterou se nádobí rozpaluje a následně i chládne. Naopak velkou nevýhodu představují vysoké ceny měděného nádobí a také jeho možná toxicita při styku s potravinami, protože s některými z nich může reagovat.    

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com