Více než úložný prostor – to je stylová komoda u vás doma

Komoda není zdaleka jen úložný prostor, který vyplňuje pouze místo mezi skříněmi a ostatním nábytkem v místnosti. Komoda může být také velmi atraktivní skříňka, cenná nejen pro své vnitřní prostory, ale i jako exkluzivní solitér, na němž se pěkně vyjímají bytové dekorace či vázy s květinami. Za předchůdce komod dnes považujeme prádelníky.

komoda_ulozny_prostor_01

Foto: modo4u.pl

Komody jsou členěné na zásuvky. Jako skříňky je vídáme nejčastěji v širokém a zároveň nižším provedení anebo ve vyšší štíhlejší podobě. Vrchní deska nejčastěji plní funkci odkládacího prostoru. Využít ji můžeme jak pro pokojové květiny, bytové dekorace, nebo pro jiné oživení bytu. Komody mívají jak plná, tak prosklená dvířka. K velmi odolným patří komody z MDF materiálu, jejichž povrch se upravuje buďto v matu či lesku anebo laminováním.

komoda_ulozny_prostor_02

Foto: bighome.sk

Komoda – palisandr je důkazem toho, že i rustikální dřevěné komody se hodí do moderního interiéru. Příjemně oživí poněkud strohý odstín modré plochy a dá vyniknout netradiční kresbě dřeva. Zubu času odolávají právě komody z masivu naprosto nejlépe.

komoda_ulozny_prostor_03

Foto: jennywolfinteriors.com

Vintage komoda může být právě oním exkluzivním solitérem v interiéru. Nejedená se sice o žádný extravagantní kousek, ale je stále plně funkční a vzhledově atraktivní. V obchodech se starožitnostmi se dají objevit opravdu skvělé kousky. Často mají netypické úchyty, vyřezávané boční sloupky nebo zvlněná čela zásuvek.

komoda_ulozny_prostor_04

Foto: maisonsdumonde.com

Starší komoda si najde své místo například v předsíni. Hned v prostoru zádveří skvěle poslouží jako botník. Potřebovala jen nový nátěr a na jednotlivé šuplíky aplikovat pruhy černobílých samolepicích tapet a originální nábytkový kus je na světě.

Foto: i.pinimg.com

Variace různých dekorů a střídání různě barevných zásuvek na čelní straně působí svěže a hravě, takže takováto komoda jistě najde uplatnění v dívčím nebo studentském pokoji. Přehledně se do ní dají uložit drobnější části oděvů, ale i šperky, sešity, nebo jiné drobnosti.

komoda_ulozny_prostor_05

Foto: ww1.hardpin.com

Do obývacího pokoje nebo do ložnice se bude hodit tato netradičně řešená komoda. Jedná se o opravu výjimečný designový kousek s originální kresbou. Perfektně k tomuto stylu padly kovové úchyty ve tvaru květin. Bez zájmu nezůstanou ani zvláštně tvarované nožky.

komoda_ulozny_prostor_06

Foto: bestofwoodworking.com

Díky nové úpravě patinou získala tato klasická komoda velmi poutavý vzhled a hodí se nyní snad nejvíce do ložnice. Prostorné zásuvky dovolí ukládání veškerého oblečení anebo ložního prádla. Půvabná malba jednoduchých lučních rostlin velmi dobře ladí s tmavými úchyty.

komoda_ulozny_prostor_07

Foto: meblepumo.pl

Přemýšlíte, jak vybrat tu nejvhodnější a nejlepší komodu do vašeho interiéru? Nejdůležitější je mít předem jasno v tom, kam chcete komodu postavit. Až následně zvolte požadované rozměry komody a podle nich vybírejte. Při nákupu zkontrolujte zároveň plynulost posuvu zásuvek, stabilitu nábytku a rovněž nosnost celého produktu.

komoda_ulozny_prostor_08

Foto: pineapplespalms.com

Z historického hlediska prošly komody svým nejzdobnějším obdobím v průběhu rokoka. Tehdy měly nejvíce plastických dekorů, velmi často byly i zlacené. Mnoho současných kolekcí vychází ze stylu art deco. U mladých se velké oblibě těší komody v bruselském nebo popartovém stylu. U komod barevných dejte přednost stylové nenápadnosti. Naopak jednobarevné komody mohou mít různě propracované spoje, netradičně řešená dvířka anebo tvarově výjimečné úchyty.

komoda_ulozny_prostor_09

Text: Zuzana Bohdalová