Starožitnosti aneb Nejspíš netušíte, co můžete mít doma za poklady

Možná ani nevíte, že se ve věcech po babičce nebo dědovi skrývá dokonalý poklad. Než takové věci vyhodíte, dobře si prověřte, zda sbírka mincí po dědečkovi, nebo panenka s porcelánovou hlavou po babičce nemá doslova závratnou hodnotu. 

Starozitnosti aneb Nejspis netusite, co muzete mit doma za poklady 2Jak je to s posouzením hodnoty věcí

Je jasné, že moderní doba si žádá moderní vybavení bytu a taky dostatek místa na bydlení v něm, a tak se často zbavujeme nejrůznějších věcí, které dlouhou dobu ležely někde v koutě, nebo na půdě a my je tam nechávali jen z jakési nostalgie. Osobní vztah k věcem po našich rodičích nebo prarodičích nám často nedovolí je jen tak vyhodit, a to je možná dobře. Pokud ovšem nejste v oboru starožitnictví zrovna kovaný odborník, pravděpodobně budete muset požádat o posouzení hodnoty těchto starých věcí a předmětů někoho z asociace starožitníků anebo odhadců. Existuje totiž spousta věcí, které mají jak uměleckou, tak estetickou hodnou, ale je také dost takových, které sice splňují hodnotu věkovitosti, ovšem jistou hodnotu mohou mít maximálně tak pro sběratele, ale nikoli jako starožitnosti. 

Starozitnosti aneb Nejspis netusite, co muzete mit doma za poklady 3Jak poznat starožitnost nebo vzácný předmět 

Máte-li jisté tušení, že by se mohlo jednat o vzácnost, nebo dokonce o starožitnost, vezměte ji raději na posoužení ke starožitníkovi. Pokud by vás posuzování hodnoty letitých věcí zaujalo natolik, že byste se mu chtěli v budoucnu více věnovat, můžete absolvovat rekvalifikační studium pro starožitníky a pak se třeba pustit do podnikání v tomto oboru. Možné je pro posouzení také pořídit co nejkvalitnější fotku a poslat ji e-mailem do starožitnictví. Ideální je nechat si posoudit starožitnost alespoň na 3 místech. Starožitnosti si můžete nechat ohodnotit také na veletrzích Antique, nebo na internetových stránkách obchodu Antikpraha.  

Starozitnosti aneb Nejspis netusite, co muzete mit doma za poklady 1Nábytek a jiné věci 

Prodeje nábytkových kusů v posledních pěti letech velmi poklesly. Kupují i prodávají se v současnosti  spíče solitérní kusy. Pravděpodobně neuspějete s věcmi nepříliš dobře zrestaurovanými anebo opravenými. Neustálý zájem je o mince, šperky vysoké kvality a sběratelské předměty. Dobře se prodává i sklo anebo porcelán konkrétních značek. I jídelní servisy mohou jít dobře na odbyt.   

Rozhodli jste se pro prodej starožitnosti?

U nábytku ceny stagnují. Pokud nemáte na prodej opravdu funkční nábytek anebo kousek, který je kvalitně zrestaurovaný, na prodeji nezbohatnete. Co se týče obrazů, většina z nich je prodejná pouze na našem území, jen snad, pokud byste měli k dispozici malířské dílo světoznámého umělce, jako je například Slavíček, Zrzavý nebo Mucha, můžete uspět i za hranicemi naší vlasti. Starožitnost můžete prodat buďto za hotové přímo v obchodě, počítejte ale s tím, že obdržíte v hotovosti jen asi 60% z prodejní ceny předmětu. Další možností je komisní prodej. Dostanete 80% z prodejní ceny, ale pouze tehdy, jestliže se váš předmět prodá. Nebo můžete dát předmět do aukce, ale musíte jej do ní vložit už 3 měsíce před jejím zahájením, aby byl čas ji nafotit, ohodnotit, sepsat smlouvu a vložit ji do aukčního katalogu. 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com