Romantická ložnice

Ložnice je intimní místností. Mělo by vám v ní být příjemně, aby se vám dobře usínalo. A co romantika?

Každý bude romantiku vnímat jinak, ale v drtivé většině se všichni nakonec shodnou na několika málo základních znacích, které dělají romantickou ložnici skutečně „romantickou“. V ložnici byste měli mít věci, díky kterým se budete cítit příjemně. Může to být třeba nějaký předmět z dětství, nebo společné fotografie. Romantiku může do ložnice vnést ale i sbírka vašich parfému nebo pár oblíbených knížek. Něco, co vás i vašeho partnera svým způsobem uklidní anebo naopak rozvášní. Ale pozor, méně je někdy více. Ideální jsou proto jednobarevné vzory, které lépe sladíte s dalšími doplňky. K nerušenému spánku dobře poslouží oblé tvary a pastelové barvy.

Úloha designu

Hřejivého pocitu lze dosáhnout správným výběrem podlahy, protože ne vždy se ta pravá romantika musí nutně odehrávat v posteli a na ledové zemi pak vychladnou i vaše vášně. Korková designová podlaha nebo parkety z teakového dřeva vypadají opravdu kouzelně, ale romantiku můžete zachránit i solitérním kobercem s abstraktním vzorem. Stěny by měly místnost doplňovat ale nesmí být dominantou místnosti. Důležitou roli hrají také správně zvolené motivy a barvy ložnice. Nikdy nesahejte po křiklavých a výrazných odstínech, které romantičnost nepodpoří. Ložnice je zpravidla malý pokoj, takže super-romantická červená by měla hrát na stěnách spíše dekorativní roli. Přítmí sice romanticky působí, ale na velké ploše malé místnosti se nemusí vyplatit. Mnohem raději volte odstíny krémové, pudrově růžovou nebo klasickou bílou a zkuste ložnici dozdobit například zlatými nebo stříbrnými detaily. Opravdovou dávku romantičnosti dodá povlečení s puntíky, proužky nebo srdíčky. Nebojte se na jednu stěnu zvolit příjemnou tapetu s drobnými květy, lístky nebo motivy ptáčků.

Postel s nebesy

I jeden prvek dokáže z tuctové místnosti udělat klenot celého domu. Nevěříte? Pořiďte si postel s nebesy! Než se ponoříte do nejromantičtějších představ a zapomenete se při výběru postele v dávných dobách, myslete na kvalitní matraci. Postel s nebesy vynikne i v moderním interiéru. Tahle romantická kráska se v rukách designérů zcela změnila. Postel s nebesy můžete koupit a nebo si ji vyrobit přimo na míru. Pokud se chcete pod nebesa ponořit co nejdříve a nechcete se vám kvůli tomu měnit hned celou ložnici, zvolte jednodušší variantu. Stačí když na strop upevníte baldachýn, který snadno seženete v obchodech s bytovými doplňky nebo textilem. Pokud si netroufnete na instalaci sami, svěřte ji do rukou nábytkového studia.

Vše pro měkký dotyk

Když přijde řeč na ložní prádlo, je nejdůležitější pohodlí. Ložní prádlo by mělo být velmi měkké a příjemné na omak, abyste se v noci dobře vyspali. Důležité je také sladit ložní povlečení, prostěradla, povlaky na polštářky a navodit tu správnou atmosféru. Kromě materiálu je důležitá i barva povlečení.

Ujistěte se, že se po ulehnutí do postele cítíte pohodlně a povlečení je příjemné na dotek. Přikrývky nesmí být příliš těžké a látka povlečení by rozhodně neměla být tvrdá a mačkavá. Zahalte vaši postel do různě velkých polštářů a pamatujte, že právě těch malých, dekorativních, není nikdy dost. 

K romantice patří i osvětlení, a proto se vyplatí pořídit si osvětlení se stíněním, které v romantické ložnici patří takřka vždy do ztlumené polohy. Pokud se na výměnu hlavního osvětlení nechystáte, pak nechte raději lustr zhasnutý a použijte drobné, solitérní lampičky. Nezapomeňte také na svíčky a především a jejich bezpečné používání. Požár vám do ložnice romantiku rozhodně nepřinese. Tak jako ložní prádlo má připomínat měkkou náruč, i jiné drobnosti v ložnici by měly nabízet k dotykem. Například chlupatý polštář, kobereček s vysokým vlasem, na kterém je radost pokleknout nebo kožešina v křesle, která příjemně rozehřeje.

 

Čarování s detaily

Snažte se udržet minimální množství nábytku, chcete se přece v ložnici pohybovat. Bezesporu romantickýé jsou hladký lakovaný nábytek, rustikální dřevo, styl francouzské Provence, ručně malované a starobyle vyhlížející kousky. Typickými artefakty romantického interiéru jsou take huňaté kožešinové předložky, svíčky, aromaterapeutické oleje, krajky a volánky. A co takhle trochu hudby? V romantické ložnici si své místo najde jak starožitný gramofon, tak i zabudovaný audiosystém, stačí jen reproduktory zahalit do jemné, průsvitné látky. Vyšperkovat ložnici k romantičnosti si můžete i pomocí doplňků a dekorací.  A nezapomeňte na květiny. Menší vázička s květinami bez výrazného aroma prostor zjemní a možná přítomných motivuje k tomu, aby se kupování květin stalo pravidelněji záležitostí. Květiny jsou krásné a dobyly již nejedno ženské srdce. Do ložnice určitě umístěte také pokojovou rostlinu a bude se vám lépe dýchat.

 

Rustikál neomrzí

Venkovský styl nás nepřestává okouzlovat. Háčkované záclonky, nadýchané duchny, peřiňák po prababičce, na poličce prvorepublikové kuchařky a na polštáři mourovatá kočka – to je to pravé pro romantickou duši. Venkovskému stylu v interiéru dominují přírodní materiály a tradiční přírodní motivy. Dřevo je volba číslo jedna! Kvalitní nábytek z dřevěného masivu se stane skutečnou perlou celé ložnice. Vybírejte postel, stolky a skříně takových tvarů, které odkážou k tradičnímu venkovskému zařízení. Nemusíte se přitom nutit ani do přílišné zdobnosti – nikdo po vás nechce, abys hned kupovali starožitné truhly s malovaným víkem. Co se týče barev, ve venkovské ložnici by měly převažovat pastelové odstíny. Výrazné a křiklavé barvy nejsou tím pravým. Mezi tradiční motivy patří ty florální. Drobné roztomilé kvítečky působí skutečně romanticky. Navíc korespondují s fialkami v keramickém květníčku, které jsou nutností na okenním parapetu. In jsou také proužky. V nejedné tradiční pohádce se Honza na peci přikrýval pruhovanou s motivem klasického modrotisku. Pokud máte rádi českou tradici, zkuste najít textilní doplňky. Venkovský styl bude úplný, když vyberete vhodné doplňky. Zkuste „prošmejdit“ obchody se starožitnostmi nebo internetové aukce. Svoji roli skvěle sehraje starodávná šperkovnice, pudřenka, houpací křeslo, stará panenka či malovaný obrázek na zdi. Bohatě postačí pár takových prvků, není tvým úkolem celou ložnici zaplnit. I ložnice ve venkovském stylu musí „dýchat“!
V duchu feng šuej 

Místo romantiky a příjemných večerů ve dvou máte tichou domácnost, kterou střídají bouřlivé hádky? Zkuste jednoduchou přestavbu ložnice. Funguje to lépe než poradna! Čínské tradiční učení feng-šuej pomáhá nastolit harmonii prostoru. A kde jinde je teď potřeba zachovat klid a souznění, než v rozhádané ložnici? Vždyť je to naprostá bojová zóna! Podle tohoto starého umění stačí udělat pár kreativních změn a váš vztah bude opět sršet zamilovaností. Kde začít?

Ložnice by měla být vzdušná a světlá bez přemíry nábytku. Vyvarujte se jasných a sytých barev. Upřednostňujte spíše barvy tlumené a neutrální, které nebudou rušivě působit v průběhu vašeho odpočinku. Výbornými barvami pro relaxaci a usínání jsou šedá, různé odstíny béžové, zelená a matná modrá.

 

Správné místo pro postel

Jednou z nejdůležitějších věcí je samozřejmě postel. Stabilní, pevná, s kvalitním čelem za hlavou. Pokud totiž hlava není chráněna čelem, nebo alespoň stěnou, ale ,,trčí“ do prostoru, podvědomě čekáme útok, úder nebo, že na nás něco spadne. S tímto neklidem můžeme na kvalitní spánek zcela zapomenout. Postel by měla být čelem ukotvena u stěny a z obou stran by měly být situovány noční stolky. Měla by být přístupná z obou stran a neměla by být umístěna v přímé linii s dveřmi. Prostor nad postelí by měl být prázdný! Nezavěšujte proto nad postel žádné lustry, dekorace ani zrcadla. Postel by měla být vyrobena z přírodního materiálu, bez příliš ostrých rohů a hran. Ale i příliš mnoho oblých rohů může zase otupovat vztah. Vše je nutno zharmonizovat, takže pokud máme doma postel s příliš oblými hranami, můžeme místnost doplnit o obraz v rámu, který bude našemu vztahu jistou pevnost. Postel by také neměla být příliš nízká, abychom umožnili kvalitnější proudění pozitivní energie.

Matrace by měla být jednolitá, neměli bychom spát na rozdělenýh matracích. Neprospívá to harmonické energii partnerského vztahu a vzájemně nás to rozděluje.

Máte rádi úložné prostory? V případě postele si nechte zajít chuť! Je dobré nechat energii po postelí volně proudit a nezahltit ji zbytečnými věcmi, které nemáme kam dát. Vyčleňte si na ně samostatnou skříň nebo si pořiďte tzv. peřináč. 

 

Bez elektroniky a zrcadel

Dbejte na to, aby byla vaše ložnice skutečnou relaxační a klidovou zónou. Odstraňte z ní veškerou elektroniku, televizní a rádiové přijímače I mobilní telefony. To vše působí velmi nepříznivě, rušivě a vytváří to patogenní zóny, stejně jako nepořádek. Před spánkem ložnici vždy důkladně vyvětrejte a zavřete všechny dveře i dvířka od skříní. Z ložnice odstraňte nejlépe všechna zrcadla. A už vůbec je nemějte v zorném úhlu, ve kterém spíte. Mohli byste se v noci polekat sami sebe.

 

Hra světel

Celkovou příznivou atmosféru ložnice můžete podpořit světly a lampičkami s různou intenzitou světla, zvonkohrami a křišťálovými doplňky. Na stěny pověste uklidňující obrázky a dekorace, například západ slunce a podobně. Pozitivní mysl a splnění vašich přání pak může podpořit rozmístění amuletů, které se vztahuje k vašim konkrétním snům. V Číně se jim říká ,,šťastné amulety“ a přinášejí do domu štěstí, prosperitu a hojnost. Tyto amulety bývají například v podobě mincí nebo mají různé geometrické tvary a zavěšují se do prostoru, často nad vstupní dveře. Můžeme je však dávat i pod postel. Tak například ametyst pod postelí upevňuje partnerský vztah a stimuluje sexualitu.

 

Romantika v moderním stylu

Mnozí z vás jistě dávají přednost moderní romantice 21. století, která vylučuje přeplácanost sladkými růžovoučkými kytičkovanými závěsy, povlečením a dekorativními polštářky, lemovanými krajkami. Nový trend je nahrazuje spíše jednobarevnými lůžkovinami s moderním motivem velkých květů, na každé dece jeden větší, na jednom z polštářů třeba jeden menší a dost! Totéž platí i pro jiné textilie, předložky a koberečky. Zkrátka méně je více. Takže růžová tapeta ano, ale jen na jedné stěně, a pokud možno s moderním grafickým motivem.  Do moderních ložnic se také vrací přehozy přes ustlané lůžko. Jsou nejen moderním estetickým doplňkem, ale také praktickým pomocníkem, kterým chráníte postel před prachem a jinými nečistotami. Navíc si můžete dát přes den i šlofíka, aniž byste se museli převlékat.  Při koupi přehozu si řiďte především vlastním vkusem a zohledněte také barvu stěn a nábytku ve vaší ložnici. I přestože mnoho lidí volí přehozy tmavých barev, skvěle vypadají i světlé nebo pestrobarevné. Ty světlé vaši postel a vlastně celou místnost o něco zvětší, barevné zase přitáhnou pozornost a interiér oživují. 

 

Eva Houserová