Pořiďte si do koupelny vanu i sprchu

Do početnějších či vícegeneračních rodin se doporučuje pořídit do koupelny vanu i sprchu. Kompromisním řešením sice může být vana se sprchovou zástěnou. Ale ne vždy je toto řešení vyhovující. Má ale mnoho variant a možností materiálového využití.    

Vanové zástěny jako praktický doplněk

V současnosti trh nabízí desítky modelů zástěn, které jsou jedno – i více dílné. Zatímco dříve převažovaly konstrukce s rámy vyplněnými plastovou nebo skleněnou výplní, nyní jsou nahrazovány modernějšími bezrámovými typy. Svou jednoduchostí vyhovují tyto typy zástěn minimalistický požadavkům na současné bydlení. Nejjednodušším typem vanové zástěny je zástěna jednodílná, ta je napevno zabudovaná u vany. Takové řešení však může komplikovat údržbu koupelny a navíc snižovat dostupnost vany. U dvou a vícedílných zástěn je vždycky část zástěny mobilní. Dalším druhem zástěn jsou ty, které zakývají celou vanu, čímž prakticky vytvoří hluboké kabiny. 

Sklo, kov, plast

Nejlevnější jsou zástěny s plastovými výplněmi. Moderní typy plastů jsou velmi odolné a navíc mnohdy dokážou svým vzhledem imitovat dekorované sklo. Skleněné zástěny se vyrábějí z bezpečnostního skla. Jsou velmi elegantní, a jestliže jsou v bezrámovém provedení, působí jako skvělý estetický doplněk celé koupelny. Bezpečnostní sklo je nejen odolné proti nárazu, ale navíc odolává rychlým změnám teplotních podmínek v koupelnách a dalšímu možnému mechanickému poškození.

Uzavřené kabiny

Uzavřené kabiny jsou velmi praktické. Právě ony nejlépe zabraňují stříkání vody do prostoru koupelny. Nabízeny jsou jak v rohovém provedení, tak v obdélníkových typech. Zvláště v domácnostech s malými dětmi je oceníte. Skvěle se hodí i k vanám opatřeným hydromasážními panely. Ve větších interiérech se vizuálně lépe uplatní, neboť zde nepůsobí tak mohutným dojmem. 

Co ovlivňuje životnost zástěn

V prvé řadě ovlivňuje vzhled a životnost zástěn použité materiály. U konstrukcí i rámů je možné použít několik variant povrchových úprav. Jako nejlevnější varianta se nabízejí lakované rámy. Nejpoužívanější barvou je bílá barva, která se hodí prakticky do jakéhokoli prostředí. Matová úprava je nejpraktičtější. Za nejluxusněji působící povrch je považován povrch ve chromovém nebo hliníkovém provedení.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

397 total views, 3 views today