Pěstujeme pokojové bonsaje

Rate this post

Pokojovým bonsajím vyhovuje běžná teplota, kterou máme v bytech, jsou tedy vhodnými objekty pro domácí pěstování. Umístěny by měly být do vzdálenosti 2 metrů od okna, aby měly ještě dostačující přirozené světlo, ale pamatujte na to, že budou potřebovat dřívější zálivku. Vzhledem k tomu, že u nich považujeme při změně prostředí opadání starých listů až do ¼ za normální, nemusíme se o jejich kondici obávat, musíme pouze vyčkat, než časem nasadí nové listy. 
 
Zaměřme se nyní, na konkrétní druhy nejčastěji pěstované v našich pokojových podmínkách, na jejich pěstební nároky a jejich stříhání a přesazování.
Banyan or ficus bonsai tree .Čínský jilm – Ulmus parviflora  
Čínský jilm uvítá umístění na jasném a slunném okně. Pokud by měl nedostatek světla, jeho listy by zežloutly a opadávaly. Při dostatečné zálivce mohou být jilmy od května až do září venku, dokonce i na plném slunci. V takovém případě je musíme silně zalít, nechat trochu vyschnout a poté opakovat vydatnou zálivku. Při chladnějším přezimování pak zálivku zmírníme, ale snažíme se ji dodržet v pravidelných intervalech. Jilmy přesazujeme pravidelně každý druhý rok vždy na jaře a při té příležitosti provedeme krátký zástřih kořenů. Nové přírůstky na větvích můžeme upravovat stříháním stále. Výhonky polodřevnaté stříháme vždy za druhým až třetím listem. I větvičky jilmu čínského můžeme upravovat prakticky kdykoli v průběhu roku. Pokud máme u tohoto druhu správně založenou korunu, bude se nám stříháním velmi snadno tato bonsaj upravovat.
Zimostráz –  Buxus harlandiiLuxury apartment
Buxus nám bude vděčný za místo na světlém okně. Pouze u menších misek upřednostníme v průběhu léta raději polostín. Předtím, než necháme zeminu důkladně proschnout, vydatně ji v misce zalijeme. Zimostráz přesazujeme každé 2 roky a současně s tím provedeme i řez přibližně na čtvrtině hustých kořenů. Rostlinu stříháme poté, co na ní vyroste 6 nových párů listů, a to za druhým až třetím listem.  Mějte na paměti, že v místech květů zimostráz větvičky vyholuje. Tvarovat můžeme rostlinu prakticky kdykoli. Jen musíme dávat dobrý pozor, abychom nepoškodili dekorativní světlou kůru, která společně s miniaturními lístky vytváří nejhezčí bonsaje.
Ptačí zob – Ligustrum chinensisBeautiful Pomegranate Bonsai Tree Against Wood Fence.
Stálezelený ptačí zob může být jako bonsaj v bytě umístěná na polostinném i světlém místě. Tuto bonsaj je potřeba zalévat vydatně a často, dokáže si sama říct o zálivku svěšením listů. Pokud ji zalijete včas, její svěšené listy se znovu hezky narovnají. Pozor však  na  delší sucho! To pak může rostlina zareagovat zaschnutím některé celé větve, nejčastěji spodní. Bohatě narostlé kořeny zakracujeme při přesazování, a to každoročně na jaře.  Tato rostlina je vhodnou bonsají pro začátečníky, má velké přírůstky hmoty, a tak je na ní stále co stříhat.
Jako rostliny vhodné pro pěstování ve formě bonsají lze vybrat i mnohé sukulentní rostliny, například tlustice (Crassula).
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz