Mračňák (abutilon ) – půvabná pokojovka, která kvete celoročně

Rate this post

Vytvoříme-li této půvabné rostlině vhodné podmínky, doslova rozzáří náš interiér množstvím svých půvabných květů, a to po celý rok. Tuto rostlinu s oblibou pěstovaly už naše babičky, a teď jako by se rostlina vracela opět do módy. Patří do čeledi slézovitých rostlin a různé odrůdy kvetou odlišně zbarvenými květy.

Udržujte rostliny menší díky zimnímu řezu

Dopřejeme-li mračňákům přes zimu odpočinek při 12- 15 °C, o to více pak pokvetou v době vegetační sezóny. Budeme-li se o mračňák patřičně starat, může nás zásobovat svými květy takřka celoročně. Jako pokojové rostliny se pěstují hybridy vypěstované z původních druhů, které mají svůj domov v subtropických oblastech Jižní Ameriky. Dá se říct, že u nás tyto rostliny zdomácněly již před sto lety. Naše babičky a jejich maminky tyto rostliny rády pěstovaly pro jejich nenáročnost a schopnost rychlého růstu. Rostliny jsou schopné vyrůst až do dvoumetrové výšky, ale pokud při jejich pěstování budeme uplatňovat řez, udržíme je nižší a navíc rostliny pěkně zesílí a zhoustnou. Tvarování řezem provádíme právě nyní, v zimním období.

Letnění v polostínu a v závětří

Protože se rostliny u nás rozšířily již dávno, získaly za tu dobu mnohé lidové názvy. Oficiálně jsou to Abutilony, česky mračňáky, někdy se jim ale říká také podslunečníky nebo pokojové javory. A to proto, že nemají rády přímé slunce a jejich listy rostou ve tvaru listů javoru. V současnosti jsou k dostání nově vypěstované kultivary, které mají košatější růst a nevytahují se tolik do výšky. Stejně jako jejich předkové, i současné hybridy jsou dlouhověké rostliny, kterým svědčí v sezóně zálivka s rozpuštěným hnojivem a také letnění. To však nesmí být na přímém slunci, nýbrž v polostínu, ideálně někde v závětří a na místě chráněném před případným prudkým deštěm.

Množení vrcholovými řízky

Rostlinu si můžeme právě v tomto zimním období snadno namnožit. Jakmile dokončíme řez, vybereme kvalitní výhony, ne příliš měkké, ale alespoň částečně zdřevnatělé a připravíme z nich řízky. Ideální jsou vrcholové řízky, z kterých časem narostlou kvalitní nové rostliny.

Barevné variace odlišných kultivarů

Barevné kultivary mají někdy květy veliké až 6 cm v průměru. Pěstovat můžeme mračňáky s červenými nebo vínovými květy, s lososovou barvou květů, nebo s čistě bílou, růžovou, oranžovou nebo barevně žíhané. Krásné jsou všechny, stačí si jen vybrat. Listy některých kultivarů jsou žlutě panašované.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com