Měníme okna i dveře

Rate this post

Stav oken v bytových domech často nevyhovuje už po deseti či patnácti letech. Pak přichází otázka: měnit, nebo opravit? Většinou vítězí výměna.

Dnes nabízená okna mají nesrovnatelně vyšší užitné vlastnosti než okna dodávaná před 15 a více lety. Ačkoliv lze vypočítat a změřit, kolik ušetříte za topení nebo klimatizování při výměně oken, uvědomte si, že nová okna vám přinesou i mnohem lepší užitné vlastnosti, bezvadnou funkčnost, pohodlí a estetickou kvalitu. Jistě oceníte například otevírání i sklápění okna jednou kličkou a stejnou nastavení mikroventilace. Zejména v paneláku oceníte, že není nutné okna rozšroubovávat a sešroubovávat. Moderní okna se omývají pouze zevnitř a zvenku — prostor mezi skly je hermeticky uzavřen. Okna jsou jednoznačně součástí budovy či bytu, a proto se výměna často hradí ze společných fondů údržby (obvykle 50 procent). Na druhou stranu instalace moderních oken zvyšuje užitnou hodnotu bytu (komfort ovládání a mytí oken, nižší tepelné ztráty, vyšší odolnost proti hluku a podobně), a proto se zpravidla požaduje příspěvek i od vlastníka či nájemníka bytu.

 

Dřevěná, nebo plastová?

 

Dobrou zprávou je, že ať vyberete plastová okna nebo dáte přednost dřevěným, je to z hlediska jejich vlastností úplně jedno. Rozdíl je hlavně v tom, že u dřeva je třeba počítat s vyšší cenou a také s následnou péčí o povrchovou úpravu. Vlastnosti všech moderních oken se odvíjí od kvality a konstrukce profilu, typu zasklení a dobrého kování. Obecně platí, že tepelně izolační vlastnosti dřevěných i plastových oken jsou dány jejich stavební hloubkou a zvoleným zasklením. Ale sebekvalitnější okno může zcela znehodnotí neodborná montáž. Mýty o tom, že plastová okna na rozdíl od dřevěných nedýchají jsou dávno překonané. 

Správně seřízená a namontovaná nová okna utěsní interiér a zabrání únikům tepla. Pokud starými okny táhlo, šlo vlastně o přirozenou výměnu vzduchu, kterou nová okna odstraní. Dostatečné větrání je tak po výměně oken nezbytností. Nezapomeňte si s novými dřevěnými či plastovými okny pořídit také doplňky, jako jsou parapety, vnější a vnitřní stínění, případně bezpečnostní mechanické či elektrické prvky. Ušetříte si tím nejenom náklady a v některých případech i dodatečné stavební práce, ale esteticky a zejména funkčně bude vše rovnou sladěné. 

 

 

Plusy i mínusy dřeva

Dřevo je snadno obnovitelné, je ekologicky šetrné a má výborné tepelně-izolační vlastnosti. Dřevěná okna jsou estetická, mají užší rám i profil křídla a mnohem delší životnost než plastováokna (okna ze smrku 100 let, z dubu až 300 let). Dřevo v průběhu času nemění své technologické vlastnosti, systém mikroventilace umožní okno pootevřít a nechat tak proudit vzduch, dřevěná okna jsou na spodních okrajích vybavena okapničkami (chrání nejvíce namáhané části před vnějšími povětrnostními podmínkami) v kováních a sklech se dnes dřevěná okna v podstatě shodují s plastovými. Dřevěná okna jsou ale náročná na údržbu, nátěr bývá náchylný na vnější vlivy počasí (déšť, vítr), takže má omezenou životnost (ta může být různá v závislosti na konstrukci okna, jeho umístění a kvalitě použitých nátěrových hmot). Obnova nátěrů je náročná, je nutno demontovat zasklení. Dřevěná okna jsou samozřejmě dražší.

 

K nejčastějším argumentům proti dřevěným oknům patří nutnost opakovaného nátěru. Avšak současná dřevěná okna se povrchově upravují vysoce elastickými akrylovými barvami a lazurami s dobrou odolností vůči  povětrnostním vlivům a ochranou proti UV záření. Tato úprava povrchu respektuje vlastnosti dřeva: je pružná, pohybuje se spolu se dřevem, takže nepraská. Prodloužit životnost takto upravených oken není náročné. Stačí jejich rámy ošetřit speciálním přípravkem, který se nanáší hadříkem nebo houbičkou. Tím se zacelí případné mikrotrhliny a obnoví hedvábný lesk. Při správné aplikaci povrchové úpravy výrobcem a při dodržování zmíněné údržby vydrží okna řadu let. K loupání barvy či laku nedojde, barva se pouze sprašuje, čímž se její vrstva ztenčuje. Samozřejmě, jednou bude potřeba barvu obnovit a okna natřít. To ale neznamená nutnost opálení starého nátěru. Stačí očistit povrch rámu a natřít nezávadnou vodouředitelnou barvou.

 

Dřevěná eurookna 

 

Dřevo je přírodní ekologický materiál a samo o sobě je tepelným izolantem. Energetická úspora dřevěných eurooken je tudíž značná. Hodí se nejen pro pasivní a nízkoenergetické domy, ale i do rekonstruovaných domů a bytů. Jejich výhodou je nekonečné množství tvarů, kombinovatelnost se všemi jinými materiály a výběr ze široké palety vrchních nástřiků lazur, které se dají po nějaké době obnovit či změnit.

 

Dřevěná eurookna se vyrábějí z několikavrstvových lepených lamel,  zaručujících dokonalou stálost výrobku a stabilitu ve všech směrech a za každého působení teplot a vlhkosti. Jelikož dřevo je přizpůsobivé, nedochází při případném sesedání panelových domů k pnutí. 

 

Bezpečná plastová okna

 

Jsou levnější než dřevěná a trh je trh zaplaven nabídkami. Jaká okna si vybrat? Bydlíte-li v klidné lokalitě takříkajíc „za větrem“, pak velmi dobrou službu vykonají běžná plastová okna, zasklená izolačním dvojsklem. Pokud ale bydlíte v chladnější a drsnější hornatější oblasti s častými větry a dešti, měli byste spíše zvolit plastová okna se středovým systémem těsnění a  zasklením trojsklem, které má lepší izolační vlastnosti. Pokud žijete u rušné křižovatky, zvažte zasklení izolačními protihlukovými skly a opět raději volte plastový profil se středovým těsněním, který účinněji tlumí hluk. Pokud máte okna snadno přístupná z chodníku, lépe zabezpečíte svůj byt, pokud si pořídíte plastová okna s vyšším standardem bezpečnosti – kováním s prvky, které znesnadňují vypáčení křídla, a s bezpečnostním sklem. Zkušený dodavatel by měl s výběrem aktivně pomoci a doporučit, co je v daném případě optimální řešení.


Kvalita plastových oken se většinou projeví až po nějaké době používání. Problémy se ale mohou projevit již během první zimy. Plastová okna si pořizujete na několik desítek let, takže je dobré znát výrobce. Po nějaké době můžete potřebovat servis a váš dodavatel třeba už nemusí na trhu působit. Budete-li znát skutečného výrobce oken, můžete mít situaci s pozáručním servisem usnadněnu. A po jakých oknech je v současnosti největší poptávka?  Po plastových oknech s profilovým systémem stavební hloubky alespoň 70 mm, se středovým systémem těsnění a osazením izolačním trojsklem.

 

Plastová okna tedy jsou, při dodržení kvalitních vstupních surovin, výrobních postupů a specifických opatření, naprosto bezpečná a mohou splňovat i ta nejpřísnější kritéria normy zabývající se odolností oken a dveří proti vloupání. Legislativně stanovené třídy odolnosti (RC1, RC2 a nejvyšší RC3) vypovídají o tom, jak dlouho odolá okno či dveře pokusu o násilné vniknutí za použití různého typu nářadí. Trvá-li takový pokus několik minut, řada pachatelů své snahy ze strachu z odhalení bezvýsledně ukončí. Policejní experti doporučují u soukromých domácností minimálně třídu odolnosti RC2.

 

Moderní hliníková okna 

 

Z průmyslových hal se do bytových a rodinných domů přestěhovala hliníková okna, která se těší oblibě zejména pro svoje designové přednosti. Hliníkový rám skleněné výplně umožňuje vyrobit okna lehká, konstrukčně přesná, snadno otevíratelná a zavíratelná, přitom téměř nezničitelná a odolná. Díky pevnosti, tuhosti a nízké hmotnosti hliníku je možné vyrábět velké prosklené plochy bez rušivých a světlu bránících vyztužení a příček. Nejpoužívanější je u prosklených fasád a zimních zahrad. Hliníková okna jsou sice prakticky bezúdržbová, ale je známo, že jejich tepelně-izolační vlastnosti nejsou zcela dokonalé.

 

Z tohoto úhlu pohledu je ideálním materiálem dřevohliník. Jde o kombinaci obou materiálů, která našla unikátní uplatnění právě při výrobě oken. Z obou materiálů byly využity jejich nejlepší vlastností: především bezúdržbovost hliníku a krása přírodního dřeva, nicméně roli hrají samozřejmě i tepelně izolační vlastnosti. Díky tomu nabízejí dřevohliníková okna maximální kvalitu a užitnou hodnotu. Z interiéru vidíme dřevo – rám okna je z dřevěného masivu, který působí přirozeně a každému interiéru přidá na kráse a útulnosti. Zvenku je pak okno chráněno hliníkovým opláštěním s možností barevného odstínu podle přání uživatele.

 

Nespornou výhodou dřevohliníkových oken, oproti čistě dřevěným, je jejich dlouhá životnost. Tato okna lze zasklívat izolačními dvoj i trojskly. Dřevo z interiéru může být z mnoha druhů dřevin, s různou texturou i barvou. Na výběr jsou dřeviny jako borovice, modřín či dub, nebo též exotické dřeviny jako meranti a mahagon. Dřevohliník se uplatňuje i v kombinaci s moderními posuvnými a skládacími stěnami.

 

 

Střešní okna

 

Celková prosklená plocha střešních oken by měla odpovídat alespoň cca 17% celkové užitné plochy místnosti. Zároveň je třeba umístit střešní okna tak, abychom k nim měli snadný přístup a mohli je pohodlně ovládat. Při výběru střešních oken a jejich množství vycházíme z jejich velikosti. Nejprve je třeba zjistit, jaké rozměry střešních oken jsou na trhu a kam můžeme tato okna umístit. Je též třeba znát podlahové (užitné) plochy podkrovních místností. Celkovou minimální plochu prosklení střešních oken přibližně odhadneme tak, že vydělíme výměru každé místnosti v m2 šesti. Ovšem v celkovém vybavení podkroví střešními okny můžeme jít ještě dál. Můžeme kombinovat více oken, můžeme umístit okna nad sebou, či použít okna atypických rozměrů. A ještě jeden tip: součet šířky všech oken se má rovnat alespoň 55% délky místnosti.

Střešní okna též umisťujeme tak, že zcela eliminujeme jakékoli tmavé kouty v podkroví. Myslíme však též na rozmístění nábytku a snadný přístup ke střešním oknům (ten oceníme při každodenním ovládání, ale i mytí). Se snadným přístupem souvisí výška, ve které bude okno umístěno. Horní hrana střešních oken je nejčastěji vysoko okolo dvou metrů nad podlahou, přičemž volíme okna s ovládací kličkou ve spodní části. Co se týká zasklení, nabízí se izolační dvojsklo a trojsklo (lépe izoluje teplo, ale také hluk, proto je ideální do hlučné ulice). Na druhou stranu však izolačním trojsklem snížíme přirozený prostup tepla.

Konstrukce střešních oken je nejčastěji dřevěná (až 80%), méně často z plastu. Dřevo dobře dýchá,  nabízí výborné tepelně izolační vlastnosti okenního rámu i okenních křídel a zároveň nízkou tepelnou roztažnost v důsledku zahřátí slunečními paprsky. Dřevěná střešní okna ale nejsou ideální do prostor s relativně vyšší vlhkostí (např. koupelny). V takovém případě raději volíme okna plastová nebo dřevěná, která jsou bezúdržbová, čili chráněná 3 až 5 mm silnou vrstvou polyuretanu.

Střešní okna nabízejí standardně horní nebo spodní ovládání s madlem, které má v sobě integrovaný ventilační systém. Okno větrá, i když je zavřené a navíc může mít vestavěný filtr proti prachu a hmyzu. V každém případě se různé typy střešních oken liší tepelnou izolací a těsněním mezi okenním křídlem a rámem. Některá okna též mají bezpečné lepené sklo, samočisticí vrstvu, nebo vrstvu proti rosení venkovního skla, ale i panoramatický výhled, dvojí možnost ovládání a podobně. Střešní okna lze také dálkově ovládat, přičemž ovladač může kromě okna regulovat i jeho stínění (čili ovládá roletu či žaluzii). Velmi praktická jsou okna se senzorem deště, která se při dešti sama zavřou.

Co se týká stínění, jsou pro střešní okna ideální předokenní lamelové rolety, které kompletně zatemní interiér a zároveň jej chrání před nadměrnými slunečními zisky. V zimě naopak snižují energetické ztráty. Nabízené jsou také multifunkční roletky, které odcloní přímé sluneční paprsky, pustí však dovnitř rozptýlené denní světlo. 

 

Moderní materiály a neustále se měnící technologie ve stavebnictví umožňují stavět budovy s plochými střechami. V tomto typu architektury se často stává, že uvnitř budovy existují místnosti, ve kterých nelze použít standardní fasádní okna. Pro komfortní pocit by v každé místnosti měl být zdroj přirozeého světla. V těchto případech je ideálním řešením montáž speciálně konstruovaných oken do plochých střech.

Okna do plochých střech jsou dostupná s kupolí nebo bez kupole. Konstrukce okna s kupolí je složená z polykarbonátové kupole a zasklení. Okno bez kupole je vybaveno inovativním zasklením s velmi dobrými termoizolačními parametry a moderním designem. A jaké jsou přínosy oken do plochých střech? Mohou být opatřeny elektrickým ovládáním oken, kdy je

motorová jednotka umístěna obvykle v křídle, což zlepšuje ovládání oken, zvyšuje bezporuchovost jednotky a tím také její životnost. Tato okna jsou vybavena dešťovým čidlem, které automaticky spouští funkci zavření okna, pokud by začalo pršet.
Okna do plochých střech s kupolí zaručují díky své konstrukci velmi dobré termoizolační vlastnosti. 

 

 

I vzhled je důležitý

Okna do značné míry ovlivňují estetické působení celého domu tvarem a barvou rámů a křídel. Dřevo v tomto směru poskytuje neomezené tvarové možnosti (záleží jen na technologickém vybavení příslušného výrobce). Tvarové možnosti plastových a hliníkových profilů jsou už omezenější. Zejména v případě renovací architektonicky hodnotnějších staveb by neměla vítězit pouze cena. Dřevěná okna nabízejí možnost profilování okenních mřížek i ozdobné „klapačky“.

Nemálo objektů, jež mají svou historii a duši, zohyzdila necitlivě vsazená levná plastová okna.

 

Výsledný dojem umocňuje barva povrchu. Barevná okna působí originálním a svěžím dojmem.  

Dřevěná okna nabízejí využití přirozené krásy a struktury dřeva. Bezbarvé laky a zvláště pak lazury, kresbu dřeva ještě zvýrazní. Lze přitom použít jakýkoli odstín pro ztmavení dřeva nebo širokou škálu barev krycích — barevných odstínů stupnice RAL, což představuje asi 400 možností.

U plastových oken je možné vybírat i z probarvených plastů. Tato okna však nelze doporučit vzhledem k špatným fyzikálním vlastnostem (tepelná vodivost, roztažnost vlivem tepla) probarvených okenních rámů. 

 

Měníme dveře

 

Vedle oken měníme po určité době i dveře. Velmi žádané jsou v současné době skleněné dveře, které v jakékoliv podobě do interiéru přináší design. Jsou stylové, vysoce odolné, prosvětlují interiér a skvěle vypadají. Obzvláště celoskleněné posuvné dveře jsou moderním a krásným prvkem v interiéru. Nejběžněji používané sklo je samozřejmě čiré nebo matné, známé pod názvy matelux, satinato či pískované. Tyto označení ale znamenají tři různé druhy úpravy skla pro dosažení onoho matného vzhledu. Pro skleněné dveře ale existuje mnoho dalších velice pěkných druhů skla. Jsou to například planibel Bronz, Grey, modrý či zelený. Pro zcela originální vzhled je možné sklo potisknout. Sklo může fungovat jako materiál transparentní, transculentní, nebo i zcela neprůhledný, záleží na tom jakou variantu či povrchovou úpravu si zvolíte. 

A jaké další dveře lze vybrat? V ložnici nebo pracovně chcete klid, v koupelně potřebujete dveře odolávající vodě a vlhku, v dětském pokoji jistě oceníte takový předěl místností, který vydrží hrátky vašich ratolestí.  Podle svých požadavků vybírejte i dveře – speciální, tedy například zvukově izolační, s klimatickou úpravou, více mechanicky odolné, případně i protipožární. Pokud máte doma dost místa, zůstane u dveří otočných, kdo naopak s prostorem bojuje, vsadí na dveře posuvné (ať už do zdi, tedy do stavebního pouzdra, či po stěně). Používají se i dveře lamelové neboli harmonikové, otočně kyvné či kyvné – „lítačky“. Způsoby otevírání rovněž můžete kombinovat.

 

Typem povrchu volíte i jeho odolnost. Nejpevnější řešení představují lamináty, rozlišují se střednětlaké CPL a ještě dokonalejší vysokotlaké HPL (v interiéru se HPL běžně nepoužívají). Ovšem na trhu najdete například i povrchy 3D, které na dotek připomínají strukturu dřeva a jde o CPL laminát.

 

Aby vchodové dveře plnily všechny funkce, při výběru se zaměříme hlavně na materiál, vlastnosti, rozměry, bezpečnostní prvky, design a instalaci. Cena dveří závisí na materiálu (plast, hliník, masiv), profilu, výplni (celoprosklené, částečně prosklené, s plnou dveřní výplní, s různou orientací příček, normální nebo bezpečnostní sklo).  Pak také na rozměrech, typu kování a zámku, vložce, pantech, povrchové úpravě a dalším příslušenství (mj. elektro otevírač dveří, zámky na číselné kódy, otisky prstů).Podle kombinace vlastností těchto parametrů lze vyrobit dveře za 16 000 Kč, ale také za 45 000 Kč.

Stále žádané dřevo 

 

Dveře z přírodního materiálu dobře vypadají, zaručují dlouhou životnost a bezproblémovou funkčnost. Vyrábějí se standardně  z hranolů o tloušťce cca 68 cm, ale není problém vyrobit i masivnější dveře s tloušťkou 68 mm. Výhodou dřevěných dveří je možnost výběru z bohaté palety barev. Dveře mohou mít lazuru s viditelnou strukturou dřeva, nebo mít některý z barevných odstínů. Vzhled dveří má být podle architektů maximálně jednoduchý, aby nechal vyznít materiál nebo detaily. I díky výběru dřevin pro podlahové krytiny a nábytek je nyní v kurzu exkluzivně vyhlížející ořech v tmavším odstínu. Opět je populární také dub, smrk, borovice a modřín, zajímavý je také jasan a pro náročnější uživatele exotické dřeviny mahagon a meranti. Dřevo se ponechává v původní podobě s nahodilou skladbou takzvané sesazenky. Jedinečná a neopakovatelná kresba tak činí z každého kusu originál. „natur“ vzhledu se dosahuje speciálními odolnými laky, které činí povrch příjemným na omak a zároveň mu zachovají původní dezén.

 

MDF, ocel nebo plast? 

 

Pod označením MDF se skrývají dveře z dřevovláknitých desek. Desky jsou kompaktní, mají hladký povrch, nízkou hmotnost a výbornou další opracovatelnost. Tyto desky se využívají jako nosné a lze na ně nanášet lamináty, oboustrannou hliníkovou fólii a přírodní dýhy. Výplň dveří tvoří vysokotlaká pěna, povrchovou úpravu představuje vodou ředitelný nátěr. Ocelové vchodové dveře jsou vyráběny z vysoce kvalitního plechu unikátní technologií. Jejich charakteristickou vlastností je elegantní vzhled a dlouhá životnost. Ocelové dveře jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám, takže se nedeformují a nedochází k prověšení jejich křídel. Také hliník je vhodným řešením pro rodinné i bytové domy. Hliníkové dveře jsou odolné a mají vynikající vlastnosti. Jejich pořizovací cena je o něco vyšší a setkat se s nimi můžeme zejména u novostaveb. Vyrábějí se také vchodové dveře dřevohliníkové, což znamená, že je rám dveří skrytý za fasádou, celé křídlo je z venkovní strany hliníkové a z vnitřní strany z přírodního materiálu. Plastové dveře jsou oblíbené pro svou stabilitu, odolnost a dlouhou životnost. Jsou k sehnání v široké paletě barev, takže se dají bez problémů sladit s domem a jeho okolím. Barevná úprava se provádí pomocí moderních technologií, a tak dnes již plastové dveře odolávají i prudkému slunečnímu záření. 

 

Oheň zůstane za dveřmi

 

Vchodové dveře do bytu by měly splňovat potřebné třídy požární odolnosti, které jsou rozděleny do několika kategorií, ale nejběžněji používané jsou dvě. Úroveň kategorie určuje doba, po kterou zůstanou plameny izolované za dveřmi a dveře je nepustí do chráněného nezasaženého prostoru. Jde o odolnost v délce:

 

30 minut, pak mají označení EI230 – EW30 

 

45 minut, pak mají označení EI245 – EW45 

 

Oba typy dveří mohou být jak pro dveře jednokřídlé, tak i pro dvoukřídlé, jak pro plné, tak i prosklené. Protipožární dveře mohou splňovat i kouřotěsnost čili odolnost proti průniku studeného a teplého kouře. Podmínkou pro použití dveří kouřotěsných je použití těsněné zárubně nebo speciální kovové zárubně s těsněním, které u klasické kovové zárubně nebývá automaticky. Na rozdíl od standardních požárně odolných dveří mají ty s kouřotěsnou úpravou zabudovaný vysouvací mechanický práh, který zajistí úplné utěsnění průchozího otvoru proti vniknutí kouře.

 

Důležité kování 

 

Jak znemožnit násilné vniknutí do domu vchodovými dveřmi? Bezpečnostním kováním, na kterém navíc trvají pojišťovny při sjednávaní smlouvy. Vchodové kování je vyvinuté jinak než klasické interiérové, a to jak vzhledem, tak odolností.  K bezpečnostním prvkům patří například to, že šroubky má klika pouze z vnitřní strany dveří, aby ji nebylo možné odmontovat zvenku. Ačkoliv se většinou využívá spíše štítového stylu, na trhu jsou ale i rozetová provedení tohoto kování. Pro vyšší bezpečnost se používají vícebodové zámky a panty s čepy odolnými proti vysazení. 

 

Klasickým zámkům už odzvonilo. Nové typy kování jsou vybaveny např. magnetickou střelkou, která je schovaná ve dveřích a automaticky se vysouvá při jejich zavření. Takový systém je velmi výhodný do prostor, kde se předpokládá časté otevírání a zavírání dveří. Magnetická střelka šetří vaše kování a prodlužuje mu životnost. Rádi boucháte dveřmi? Magnetická střelka je přesně pro vás. A nebo také takzvané automatické samozavírače, které přispívají nejen k zabezpečení objektu, ale také k pohodlí procházejících osob.

 

Staré zárubně už nemusí být tak rovné jako kdysi, proto se spíše volí nové, případně lze staré zárubně nově obložit. Kromě těch vystupujících ze zdi si můžete pořídit i zárubně, jež se dveřmi z jedné strany lícují, ovšem dá se slícovat i dveřní křídlo, zárubeň a stěna. Jindy se zase povrchově upraví tak, že vůbec nejsou vidět. U posuvných i otočných dveří se instalují do stěny nebo sádrokartonové příčky, čili jsou skryté. A pak existují skutečné výjimky, kdy se dveře obejdou bez zárubní.

 

Dveře v interiéru

 

Interiérové dveře můžete vybírat hned podle několika kritérií. Pokud pomineme dekor a design dveří, rozlišují se především podle způsobu zavírání nebo počtu křídel. Volit můžete také ze dveří prosklených nebo plných. Klasikou jsou otočné dveře, které se otevírají jedním směrem. Dělí se na pravé nebo levé. Právě směr otevírání je třeba při plánování dveří a interiéru zohlednit. Otočné dveře mohou být vyrobené z různých materiálů, které se liší kvalitou i cenou. Vyrábí se ze dřeva, laminátu nebo dýhy. Vybavené mohou být klasickou klikou nebo méně častou koulí. K dalšímu příslušenství patří panty a závěsy dveří.

 

Posuvné dveře se objevují především v moderních interiérech a všude tam, kde je potřeba šetřit místem. Na rozdíl od otočných dveří se otevírají pomocí ložiskového pojezdu a křídlo dveří se zasouvá do pouzdra nebo stěny. Také posuvné dveře lze vyhotovit z různých materiálů, oblíbené je dřevo, dýha nebo mléčné sklo. Jelikož se dveře pohybují v garnýži podél zdi, pro jejich otevření postačí prostor na jedné straně. Pro porovnání s otočnými dveřmi posuvné dveře tak šetří místo, což oceníte především v malém prostoru místnosti. Svým zpracováním a moderním vzhledem jsou posuvné dveře na zeď velice oblíbené pro svoji nápaditost a designový důvtip. Největší výhodou posuvných dveří na zeď a jeho systému je velice snadná instalace, neboť nevyžaduje žádné speciální stavební úpravy stavebního otvoru. Posuvný systém pro posuvné dveře na zeď, je oboustraně použitelný pro otevírání na levou i pravou stranu.

 

Shrnovací dveře šetří nejen prostor. Na rozdíl od dveří posuvných, shrnovací dveře lze použít jako alternativu do stávajících zárubní. Výměna tak může být otázkou jednoho dne, aniž by bylo nutné provádět náročné stavební úpravy. Oproti jiným řešením potěší i cena.  Materiály jsou přitom dnes dostatečně odolné na to, aby při rozumném zacházení vydržely roky jako nové. Dveře vybavené magnetickým zámkem (případně klikou) drží zavřené dostatečně dobře na to, aby vytvořily požadované soukromí. Mezi ideální adepty na shrnovací dveře se nabízí kuchyně a obývací pokoje panelových domů a menších bytů.

 

Plastové shrnovací dveře  jsou lehké a lehce ovladatelné, po shrnutí se nevracejí do prostoru. Tento typ shrnovacích dveří je nejoblíbenější. Vyrábějí se z kvalitního plastu, mají dlouhou životnost a vyžadují jen minimální údržbu. Po dlouhou dobu si zachovávají nový vzhled. Jsou určeny pro použití jak v domácnostech tak komerčních prostorech. Hodí se i do vlhčího prostředí, není tedy problém je použít do koupelny.

Koženkové shrnovací dveře: jednotlivé lamely dveří jsou potaženy koženkou s textilním podšitím. Koženka je k dostání v mnoha různých odstínech. Tento typ shrnovacích dveří se vyznačuje především tichým chodem a dobrou zvukovou i tepelnou izolací. Pozor dejte na sílu koženky, při použití silnějšího materiálu může u dveří vznikat paměťový efekt, který způsobuje mírné samovolné zavírání. Koženkové shrnovací dveře se nehodí do venkovního a vlhkého prostředí.

Dřevěné shrnovací dveře nejčastěji se používá smrkové dřevo mořené do různých odstínů, ale k dostání jsou i dveře z jasanu, borovice, modřínu a dubu. Mohou být lakované, nelakované či mořené. Levnější verzí jsou pak shrnovací dveře v provedení imitace dřeva. Povrch může tvořit přírodní dýha či CPL laminát. Dřevěné shrnovací dveře mohou být ozdobou domácností i komerčních prostor. 

 

 

Foto: Shutterstock.com