Jak zvětšit byt

Rate this post

Pokud máte chuť pustit se do skutečného zvětšení prostor, jistě uvítáte podrobnější návod, jak z minimálního obydlí udělat opticky velký byt.
web-jak_zvetsit_byt4No, řekněte, co vás napadne jako první? Předpokládám, že to bude odstranění příček. A budete mít samozřejmě pravdu. Jedna velká místnost vždy působí vzdušněji, než dva malé kamrlíky. Také tím prostor lépe využijete. Protože, co je bolest právě malých bytů? Že celá rodina žije v maličkém obýváku, zatímco zbylé prostory po celý den zejí prázdnotou. Chodíme se do nich jen vyspat. Pozor ovšem, až se vrhnete do bourání, na příčky nosné. Ty nikdy nemůžeme zcela odstranit, maximálně je možné přeměnit je na nosné sloupy.
Předpokládejme tedy, že jste odstranili vhodné příčky. V téhle chvíli přichází na řadu podlaha. Ideální je, pokud vzniklý velký prostor propojíme jednotnou podlahovou krytinou. Někdy však záměrně chceme část místnosti oddělit a volíme podlahovou krytinu odlišnou. Pokud se rozhodneme pro druhý způsob, je potřeba podlahy od sebe oddělit, aby se různé materiály a barvy nestřetávaly ve stejné rovině. Tento problém vyřešíme zdvihnutím podlahy o jeden až dva schody, případně prahem.

Krytiny

web-jak_zvetsit_byt3Co se týká volby krytiny, větší místnosti snesou krytiny s větším vzorováním na rozdíl od malých místností. Velké vzory a tmavé barvy místnost zmenšují. Malé vzory, světlé barvy a souvislé pokrytí naopak byt opticky zvětší. Nevýrazné barvy a vzory krytin jsou navíc výhodnější i z toho důvodu, že poskytují více možností na zařízení v jakémkoliv stylu.   Změny prostoru se ale dají dosáhnout nejen vybouráním nebo
přestavbou příček. Další možností je způsob, který k nám přišel z Japonska – pohyblivé posuvné příčky. Lehká příčka se
posune tam, kde je zrovna potřeba. Tento systém umožňuje
okamžité oddělení nebo naopak propojení prostoru tak, jak
se nám to zrovna hodí.
Doplňky hrají důležitou roli…
Dojem většího prostoru se dá vytvořit i pomocí nábytku
a interiérových doplňků.

  • Pokud jsou obrazy nebo police na stěnách rozvěšeny vodorovně s hranami nábytku, nebo okny, působí prostor uklidňujícím a větším dojmem.
  • Opticky zvětšují prostor i záclony visící přes celou plochu stěny.
  • Jednoduchým prostředkem pro vytváření prostoru je zrcadlo. Velká zrcadla, umístěná na skříních v ložnici nebo na stěnách malé koupelny zvětšují prostor.
  • Velkým problémem obzvláště panelákových bytů jsou dlouhé a úzké pokoje, kdy je okno umístěno na stěně hned naproti vchodovým dveřím. Nikdy bychom neměli řešit situaci tak, že se volné stěny, kde není okno ani dveře, zastavějí nábytkem. Prostor pokoje se tak ještě zúží. Je vhodnější vytvořit úložné prostory na stěnách vedle okna a naproti oknu.
  • Do malého bytu nepatří tapety, malba nebo obložení na stěny s velkými vzory. Nejvhodnější jsou stěny bez vzorku nebo jen s velmi drobným vzorkem.
  • Výrazná dekorace oken také působí rušivě. Záclony a závěsy do malého prostoru volíme s nenápadným vzorkem.
  • Součástí pokojů jsou také dveře. Nejvhodnější je, pokud mají stejnou barvu se stěnami. V malém bytě se tak „schovají“ a v podstatě splynou se stěnami pokoje.
  • Důležitou roli hrají samozřejmě i barvy. Aktivní barvy /červená, oranžová, hnědá/ při použití na velké
    plochy prostor zmenšují, v malých bytech bychom se jim měli raději vyhnout.

Foto: SAMphoto.cz