Jak na pěstování třešní

Rate this post
Třešně jsou oblíbeným ovocem, které většina z nás konzumuje nejraději za syrova. Dobře chutnají ale i jako zavařené anebo jako doplněk ovocných koláčů. Méně často se využívají ke kandování, což znamená nakládání v cukru.

 
Jak na pestovani tresni 1Pěstování a řez třešní 
Třešně pěstované na tradičních podnožích rostlou velmi bujně.  Ze slabě rostoucích podnoží se štěpují na mahalebku. Ta má keřovitý růst. Do zahrad se pak nejčastěji vysazují roubovanci s jednoletou korunkou. Nejlépe se jim daří v hlubokých živných půdách na slunných stanovištích.
U třešní je nutné provádět pouze výchovný řez. Třešně jsou obecně méně náročné na řez, neboť přirozeně tvoří řidší koruny.  Výchovným řezem se v prvních letech růstu stromku zapěstovává korunka. Později prováděné zásahy do koruny stromu nejsou nutné. Pokud přece jen třešně upravujeme, dáme pozor na přílišné zkracování prodlužujících jednoletých výhonů. Zkracujeme většinou jen ty, které rostou příliš vzpřímeně a jsou velmi dlouhé. Vhodné k odstranění jsou spíše nevhodně rostoucí jednoleté výhony.
Doba zralosti a způsoby zpracování Jak na pestovani tresni 2
Třešně plodí na zcela krátkých plodonoších. Bohužel, co se týče silných mrazů, jsou na ně třešně ve dřevě velmi citlivé. Všechny třešně jsou vzájemně nesprašné, což znamená, že je důležité, aby byly v okolí přibližně 40 metrů jiné odrůdy třešní nebo višní z důvodu došlo k opylení.
Ještě před vyrašením listů se třešně doslova obalí květy. Chrupky sklízíme ke konzumaci zcela vyzrálé, měkčí srdcovky pak ještě ne úplně zralé. Nejvhodnějším způsobem uskladnění třešní je jejich zavařování, příprava kompotů a marmelád nebo třeba třešňová bublanina. Ovoce, z něhož budete tyto dobroty připravovat, nechejte na stromě doslova přezrát, čímž se zvýší cukernatost a ovoce se rovněž velmi intenzivně vybarví.
Odrůdy třešní cherries in basket
Odrůda „Grosse Prinzessin“ je známá jako nositelka žlutých aromatických plodů, naproti tomu odrůda „Bianca“ má plody červenohnědé. Nový druh v sortimentu třešní je třešeň Early Korvik. Jedná se o původní českou odrůdu vyšlechtěnou v Holovousech. Patří ke středně vzrůstným třešním tvořícím polovzpřímený habitus. Má velké tvarem srdčité plody tmavě červené barvy. Jedná se o dobrou středně šťavnatou odrůdu, sladce navinulé chuti s mírně nahořklým aroma. Tato odrůda je řazena mezi středně rané tmavé chrupky. Její velkou výhodou je vysoká odolnost vůči pukání plodů a vhodná je stejně tak pro přímý konzum, jako pro nejrůznější zpracování.
Choroby třešní 
Nejen nám lidem, ale i třešním se nevyhýbají nejrůznější škůdci a choroby. Například v deštivém počasí s teplotami mezi 15 až 20°C se často množí skvrnitost listů třešní. Listy následně po napadení zežloutnou nebo zčervenají a opadají. Při vlhkém počasí a teplotami okolo 13°C napadá třešně moniliová spála. Květy na stromech hnědnou, zasychají, listy zavadnou a usychají společně s napadenými větévkami. Moniliová hniloba napadá plody třešní, které pak hnědnou. Ve svinutých a medovicí pokrytých koncích listů můžeme nalézt na spodní straně kolonie černých lesklých mšic. S napadením třešní larvami vrtule třešňové se již setkal snad každý z nás. Pokud k tomuto napadení dojde, ponoříme třešně před zpracováním na hodinu do 30°C teplé vody, do které jsme přidali sůl nebo ocet, larvy se poté vyplaví.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz