Jak na bezpečnost v okolí bazénu

Přichází čas prázdnin naplněný radovánkami u vody. Patříte-li těm šťastlivcům, kteří mají u domu bazén, jistě vám nezůstává lhostejná bezpečnost vašich dětí i ta vaše. Zatímco děti si rády zaskotačí, vy dbáte starostlivě na to, aby se jim nic nepřihodilo ani ve vodě ani v okolí bazénu. Jak ale bezpečnosti docílit? Chce to hlavně výběr odpovídajícího protiskluzného materiálu. 

Jakou nejdůležitější zásadu pro výběr materiálu do okolí bazénu vnímejme protiskluzný bezpečný materiál. Až poté může přijít na řadu vzhled krytiny nebo její soulad s okolím.

Nejčastěji používaný materiál jsou dlaždice

Svou oblibu si získaly díky cenové dostupnosti, široké škále barev i tvarových variant. Jako materiál jsou velmi odolné a tvrdé. Slinuté dlaždice o tloušťce 2 cm a rozměrech 60 x 60 cm jsou mrazuvzdorné. K okolí bazénu nebo na terasu vybíráme obvykle jemný reliéf a protiskluznost R11/B. Designově i kvalitou jsou takřka k nerozeznání od přírodních materiálů. Pokládku je možné realizovat přímo do stávajícího terénu, ať už je jím štěrk, nebo trávník. Další možností je pokládka do plastových terčů. Není třeba používat lepidlo či spárovací hmotu.   

Originální povrch zajistí kamenný koberec

Směs přírodních kamínků a unikátní pojivové složky dá vzniknout originálnímu kamennému koberci.  Takovému povrchu dají jistě přednost milovníci přírodního vzhledu a ti, kdo nechtějí řešit spáry v povrchu. Takovýto povrch může pokračovat dál vaší zahradou ve formě chodníčků anebo z něj lze vytvořit i podlahu terasy. Výsledná plocha je mrazuvzdorná, vodopropustná, celistvá a navíc neklouže. Na výběr jsou odlišné barevné odstíny, design i povrchové způsoby úpravy. 

Nadčasový přírodní kámen

Přírodní kámen řadíme k velmi odolným materiálům, velkou oblibu si získala žula nebo pískovec. Tento materiál je nadčasový, spolehlivý a zároveň originální. Každý takový povrch bude mít vždy svou jedinečně probarvenou vrstvu, která se nikde jinde nebude opakovat. Má však i své nevýhody. Patří k nim vysoká cena, náročnější údržba a také to, že se v letních vedrech rozpálí. Jako levnější varianta se nabízí kámen umělý. Má nejen nižší cenu, ale i nižší hmotnost a je nabízen v mnoha velikostních a tvarových variantách.

Kompozitní materiál dřevoplast

Z poloviny jej tvoří dřevo a z druhé poloviny PVC, spojuje tedy to nejlepší z obou materiálů. Je to jednak přírodní vzhled, vysoká trvanlivost a minimální údržbové nároky. Vůči vodě, slunci i parazitům vykazuje vysokou odolnost a jeho montáž je rychlá a poměrně snadná.

Další volitelné materiály 

Z dalších materiálů, které jsou bezpečné a vhodné jako povrch u bazénů se nabízejí beton nebo umělý pískovec, který se dá různě probarvovat. Zvolit se dá i dřevo, které je klasickým materiálem pro terasy. Nepálí do nohou, jednoduše se opláchne čistou vodou. Do okolí bazénu doporučujeme vybírat z tvrdých dřevin, jako jsou dřeva exotická nebo sibiřský modřín či teak. Vyšisování dřevěného povrchu zabráníme pravidelným nátěrem.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

127 total views, 1 views today