Gomphrena – miluje horko, toleruje sucho a láká motýly

Gomphreny (pestrovky) patří do čeledi laskavcovitých (Amaranthaceae). Na našich zahradách se pěstuje mimo jiné i jako rostlina vhodná k sušení. Kvete od června až do mrazu. Ze záhonů září díky svým nápadným barvám. Vhodná je i k řezu.

Seznámení s rostlinou

Celý rod zahrnuje na 100 druhů. Mají své zastoupení hlavně v tropickém a subtropickém pásmu. Vyskytují se ovšem i v pásmu mírném. Tyto vytrvalé byliny (Perstrovka Haageova nebo jednoleté (pestrovka kulovitá) jsou chudě větvené, mají nenápadné listy a dužnaté kořeny. Zato jejich hlávky – nápadná kulovitá květenství díky výrazným barvám oranžové až červené u pestrovky Haageovy anebo fialové u pestrovky kulovité jsou velmi nápadné. Výjimečně se v katalozích můžeme setkat s označením pestrovky jako věkostráz nebo laskavcovka.

Pěstování pestrovek

Ideálním umístěním pro pestrovky jsou slunná místa chráněná před přívalovým deštěm. Při přemokření hrozí uhnití rostlin. Půda by měla být spíše hlinitopísčitá. V průběhu dubna vyséváme semena do pařeniště nebo do skleníku. Vyklíčí při teplotě 18°C do dvou týdnů. V průběhu dubna až května rostliny přepichujeme. Ven na záhon je ale vysazujeme až ke konci května, kdy s jistotou nehrozí přízemní mrazíky. Vysazujeme je ve sponu 20 – 25 cm. Nízké kultivary se dobře hodí k olemování záhonů, hezky vypadají i v okenních truhlících. Vyšší druhy dosahují na výšku něco mezi 40 – 50 cm. Rostliny se pěstují k řezu a k sušení.

Sklizeň za účelem sušení

Chceme-li je sušit, odstřiháváme je ve fázi, kdy jsou jejich kulovitá květenství plně rozvinuta a hezky vybarvena. Jakmile dojde k prodlužování hlávky, může se stát, že rostlina se pak při sušení rozpadne. Ponecháme-li sběr na později, hlávky mohou být už protáhlé a při sušení hrozí jejich rozsypání. Při pozdním sběru jejich kvalita tedy výrazně klesá. Rostliny můžeme sklízet i probírkou, a to vícenásobně. Před sušením odstraníme listy a rostliny následně zavěsíme hlávkami dolů. Sušíme na suchém místě, ve stínu a v dobře větraném prostoru. Pestrovky jsou velmi vděčné, neboť si i po sušení zachovávají svou výraznou původní barvu.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com