Dejte prostor pokojovým rostlinám, vystavte je doma netradičně

Také milujete rostliny všeho druhu a zvlášť ke svým pokojovkám máte vřelý vztah? Co říkáte, nezasloužily by si příjemné místo a trošku vaší kreativity? Jestli ano, věnujte jim chvilku své pozornosti a vystavte je na méně tradičních místech, než je okenní parapet nebo klasická polička.

Foto: a2048.com

Možná jste svoje pokojové rostliny před odjezdem na dovolenou naskládali všechny k oknu, aby si pořádně užily letního slunce a dostatku světla. Pokud to přežily bez žlutých fleků na listech a v celkové kondici, věnujte se jim nyní o to více.

Foto: pinterest.com

Pravděpodobně jste už za roky pěstování pokojových neboli hrnkových rostlin vypozorovali, kde se kterým květinám daří nejlépe. Některé nesnesou plynový sporák, jiné vypadají nejlépe v závěsu a dalším svědčí polostín nebo naopak plné světlo. Podle těchto zkušeností své pokojové rostliny roztřiďte, a pak můžete začít s jejich aranžováním.     

Foto: penaime.com

Vyladěno v jednom duchu. I takové rostliny, které nekvetou, nebo kvetou jen nevýraznými květy, mohou pro interiér znamenat velký přínos. Je třeba umět jim zajistit správné místo a takzvaně jejich vzhled umět prodat. Jednotná barva zeleně nahrává do karet tomu, abyste všem květinám připravili podobné stojany a působivé dřevěné obaly na květináče. A vše dokáže působit najednou zcela jinak.  

Foto: blog.pflanzen2019.ml

Klasické poličky nemusejí být nutně plné knih nebo dekorací. Umístěte na ně krásně zelené pokojovky a dejte poličkám netradiční funkci. Sami vidíte, jak to skvěle vypadá. Jen na květiny nezapomínejte a občas je osprchujte, ať je jednoduše zbavíte prachu.

Foto: architectureartdesigns.com

Dělící stěna v bytě se může pěkně zazelenat, a to nejen díky zeleným květináčům, ale také díky živým rostlinám, které vám dosud v bytě třeba chyběly. Šikovný kutil si ji jistě dokáže vyrobit sám. 

Foto: architeworks.com

Opravdu netradičním řešením, jak prezentovat pokojové rostliny v interiéru, může být vertikální zelená stěna. Kovová hustá mřížka pevně uchycená na zdi poskytne nesčetně příležitostí k zavěšení působivé zeleně.

Foto: decorisme.com

Obdobou kovové mřížky je perforovaná deska (perfopanel) nejčastěji používaná v dílnách. Na desku lze snadno zavěsit velké množství háčků a na ně rostliny, které si vystačí s malým množstvím vody, protože žijí spíše ze vzdušné vlhkosti než z vydatné zálivky.

Foto: gardenista.com

Dalším způsobem, jak doma netradičně prezentovat zelené rostliny, je jejich zavěšení u stropu na kusu větve. Toto přírodně laděné aranžmá poodtrhne i dřevěný dekor podlahy a miniaturní stoličky.

Foto: regardsetmaisons.blogspot.fr

Kreativní stojany, jako jsou například takovéto staré žebříky, nebo vyřazené nábytkové skříňky se zvlášť dobře uplatní v bytech laděných ve vintage stylu. Doplněné o drobnosti, jako jsou kovové košíky, stará kulatá akvária nebo původní cylindry z lamp jsou další příležitostí pro naaranžování rostlin netradičním způsobem.

Foto: clemaroundthecorner.com

Sklo je vlastně jen přeměněný písek a od písku už je to jen krok k sukulentním rostlinám, které písčité prostředí vyhledávají. Větší počet sukulentních rostlin zvyklých na stejné podmínky lze sesadit do jednoho skleněného objektu a nechat v něm působit přirozené mikroklima.

Text: Zuzana Bohdalová

181 total views, 1 views today