Čističky vzduchu předcházejí zdravotním komplikacím

Rate this post

Potřebujete co nejúčinněji zbavit vzduch ve svém bytě nejrůznějších škodlivin? Trpíte vy nebo vaše děti astmatem? Trápí vás senná rýma, nebo suchý vzduch dráždí vaše dýchací cesty? Pak zcela jistě doma potřebujete čističku vzduchu.

Než se rozhodnete pro některý z typů čističek vzduchu, zvažte, zda se pro vaši domácnost nehodí více čistička, která funguje zároveň i jako zvlhčovač vzduchu. Případně popřemýšlejte, jaký filtr by vaše nová čistička vzduchu měla obsahovat, aby byla opravdu účinná a splňovala všechny požadavky, které od tohoto přístroje očekáváte.

Čistička je účinný nástroj

Filtrace vzduchu vykonávaná pomocí čističek s různými typy filtrů je velmi účinný nástroj proti částicím prachu, pylů a další celé řady částic, které poletují vzduchem a dráždí naše dýchací cesty. Různé přístroje se liší svými vlastnostmi, a tak pro úplného laika není vždy jednoduché dobře se orientovat při výběru tohoto přístroje.

Jaký výkon by měla mít

Především je důležité zjistit, jaký výkon by měla mít čistička vzduchu, kterou si hodláte pořídit. Výkon budoucí čističky vypočítáte podle výšky, šířky a hloubky místnosti, do níž čističku chcete umístit. Nejprve vynásobte výšku, hloubku a šířku místnosti. Výsledek vynásobte 3x. Pokud máte v rodině alergika, tak vynásobte 4x. Tímto výpočtem jste získali minimální výkon čističky v m3 /hod.

Technologie mají vliv na účinnost přístroje

Některé čističky vzduchu fungují nejen jako zachytávače prachu, pylu a nečistot, ale také jako zvlhčovače vzduchu, nebo ohřívače vzduchu. Můžete tedy zvolit buďto jednodušší přístroj, který pouze pohlcuje škodliviny a alergeny, nebo vybrat čističku, která toho dokáže mnohem víc.

Různé filtry, různá účinnost

K nejúčinnějším čističkám patří ty s HEPA filtry. U třídy HEPA 13 výrobci uvádějí, že takové filtry jsou schopné zastavit 99,97 % všech částic a rovněž pachů. Navíc čističky s takovýmto typem filtru zachycují i pachy, a to i pach z cigaret. Jinak čističky, které jsou schopné zastavit pachy, jsou pouze jednoúčelové – antibakteriální, uhlíkové nebo ultrafialové čističky. Má-li čistička vzduchu zabudovanou technologii Air Multiplier, znamená to, že se postará i o prohřátí místnosti. Čističky TSS ohřívají zpracovávaný vzduch na teplotu 200 °C, čímž spálí všechny mikroorganismy. Ty jsou přeměněny na plyny obsažené ve vzduchu. Jakmile čistička následně vzduch ochladí, vypouští ho do okolí. Dalším typem jsou čističky s vodním filtrem. Ty mají účinnost 50 až 70 %. Slouží zároveň i jako zvlhčovače vzduchu. Následují čističky s elektrostatickým filtrem, které mají účinnost až 99 %, co se čištění vzduchu týče. I ony odstraňují ze vzduchu také pachy. Nakonec je tu kategorie speciálních čističek, které mají zabudované takzvané HIMOP filtry. Ty jsou schopny vstřebávat škodlivé látky, jako jsou formaldehyd, viry nebo jedovaté plyny. Činí tak fotokatalytickým principem.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com