Babí léto na zahradě

Teplé zářijové dny lákají k odpočinku a vychutnávání si konce léta. Zahrady nabízejí své plody a voní z nich kouř grilování a uzení.

 

V tu dobu jsou mnohé zahrady barevné a krásné tak, že se člověku vlastně nechce nic dělat. Nejlepší by bylo jen tak sedět a kochat se, jak se pomalu ale jistě zbarvují první listy, a jak spolu ladí s ještě kvetoucími rostlinami. Ale je třeba lenost překonat a vrhnout se do práce. Září je optimální pro výsadbu nových rostlin, především na jaře kvetoucích cibulovin, jako jsou třeba tulipány, ladoňky a taloviny. V okrasné zahradě sázíme jehličnany a stálezelené dřeviny, které dáváme do země nejlépe s kořenovým balem, dále pak dvouletky, lilie či kosatce. Pročišťujeme trvalky a můžeme je množit řízkováním. V užitkové zahradě očesáváme jabloně a hrušně, a švestky, sklízíme vlašské ořechy, dozrálé hrozny vinné révy a jejich keřům zkracujeme vrcholky letorostů. Rybíz a angrešt prosvětlujeme odřezáváním starých větví. Po sklizni zeleniny je nejlepší hned připravit záhony na další pěstování. Záhony okopeme, zryjeme, odstraníme plevel a pohnojíme. I v této době můžeme ještě záhony znovu osít, například špenátem, koprem, ředkvičkami. Choulostivé byliny, zvláště rozmarýnu a bazalku, už by mohly zářijové mrazy poškodit. Proto je přeneseme do interiéru. Věnujeme pozornost také kompostu. Přeskládáme ho a se zbytky ze zahrady dodáme rovněž hnojivo. 

 

Péče o trávník

Celé září je vhodné pro dosev, přesev nebo výsev trávníku. Od tohoto data se snižuje vzhledem ke klimatickým podmínkám šance, že osivo správně vzejde a přezimuje. Nyní je půda ještě teplá, takže klíčení osiva probíhá ještě rychle, je vlhko, takže není potřeba tak zavlažovat. A nesvítí už tak prudké slunce, takže odpar vody je z povrchu je minimální. Stávající trávník potřebuje před zimou provzdušnit a pročistit, proto potřebuje vertikutaci. Do půdy se tak dostanou vzduch, voda i potřebné živiny, čímž se nastartuje správný růst trávníku. Nezapomeňte na speciální podzimní hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku a celkově upraveným poměrem živin.

Půvab podzimní terasy

Kdo by si nechtěl užít nadcházející podzim co nejdéle na terase! Proto je třeba si ji „přestrojit“. Letničky v nádobách už smutně usychají, takže nastal čas pro novou výsadbu. Pokojové rostliny, které jsme letnili, už vrátíme do interiéru, a do truhlíků a nádob vsadíme dvouletky, trvalky či keře, které kvetou na podzim nebo mají barevně či tvarově atraktivní listy. Barevné ladění podzimního aranžmá se většinou odvíjí v teplých odstínech: oranžových, hnědých a červených. Ale klidně můžete popustit uzdu své fantazii a zkombinovat libovolné barevné spektrum. Je škoda zůstávat u dvou tří barev a navíc je vhodné do očekávaného výsledku zakomponovat i odstín listů. 

 

Sušená kytice na stůl

Bohaté kytice a květinová aranžmá si většinou dopřáváme v letní sezóně, ale nemusíme se s nimi loučit ani v zimě, kdy cena čerstvých řezaných květin v obchodech stoupá k výšinám. Zásobte se sušenými rostlinami, kterými se pak můžete těšit po celou zimu. Materiálu na sušení najdete opravdu všude dost. Stačí se jen rozhlédnout po zahradě, kde najdete statici, šáter, třeslici, smil i smilek, zaječí ocásek, limonku, proso, různé druhy slaměnek, plody černuchy a mochyně i makovice. Krásným příkladem květin pro sušení jsou ostrožky, jako jedny z mála rostlin s výrazně modrou barvou. Pro suché vazby jsou vhodné ostrožky trvalky i poněkud křehčí letničky.

Chráněné posezení

Srdcem zahrady bude bezesporu místo k posezení, stolování a odpočinku, kde se budete cítit ochráněni před okolním každodenním shonem a stresem. Chce to místo chráněné před přímým sluncem a větrem. Pokud máte velkou zahradu, můžete si s výběrem „sezení“  počínat velkoryse. Ale pozor – když se rozhodnete svou odpočinkovou zónu umístit až na její druhý konec, všechno občerstvení a další věci budete muset vždy donášet z domu a hodně se tak nachodíte. I s malým prostorem se ale dají dělat zázraky. Jde to, jen stačí si pohrát s různými stavebními materiály. Využít lze neprůhledné a různě vysoké úseky a světlé stěny se síťovými ornamenty. Chceme-li zabránit či aspoň snížit průnik hluku a větru, postačí skleněné zástěny nebo jiné průhledné prvky, které zabrání větru a umožní přístup vzduchu a světla. Jako volnější ochrana spolehlivě poslouží rostliny a živé ploty. Ideální jsou rostliny s různou barvou listů. Dobrou službu vám poskytnou i látkové rolety, nebo květináče a truhlíky osázené květinami. Zajímavě působí kombinace nízkého dřevěného plůtku a živého vyššího plotu. Nejhezčí však jsou jednoduché dřevěné zástěny obrostlé popínavými rostlinami.

Pergola je stálice

Už od dob baroka se v zahradách zabydlela pergola a má v nich své místo dodnes. Zkrátka tato lehká okrasná stavba je pro posezení stále lákavá, protože její ohraničenost poskytuje příjemnou útulnost. Pergola má ale několik zásad: ať bude připevněna k domu jako jeho prodloužená součást, nebo bude stát volně v prostoru zahrady, měla by vzhledově ladit s domem a dalšími zahradními prvky, jako jsou garáž, chatka, zahradní domek. A pak musí být dokonale upevněna k zemi, aby byla zajištěna její dokonalá stabilita. Pokud o ní uvažujete, rovnou si rozmyslete, zda vám postačí klasická pergola pouze s krokvemi nebo ji chcete mít zastřešenou. Důležité slovo bude mít i prostor. Pokud plánujete umístit pergolu na zahradu, pro volně stojící stavbu budete potřebovat minimálně 25 m2 plochy. Jestliže ji přisadíte ke zdi, vystačíte si s polovičním prostorem. Pokud máte atypický prostor, kde chcete pergolu vybudovat, nebo se vám nelíbí žádná z nabízených pergolových stavebnic, můžete si ji nechat vyrobit přímo na míru daného prostoru a přesně podle vašeho přání. Budete tak mít originál, na který budete právem pyšní. Dobře si řešení vaší pergoly přes zimu promyslete, abyste v předjaří už měli jasno a mohli se buď s hotovými prefabrikáty nebo s „prkny“ mohli dát do díla. Nezapomeňte si odpovědět i na otázky kolem zastřešení: pokud bude pergola hned u prosklených dveří na terasu, nebude vám pak pevná střecha ubírat světlo v místnosti? Chcete použít polykarbonát jako střešní krytinu? Uvědomujete si, že mohutná plastová plocha může působit v zeleni zahrady rušivě? Plánujete umístit do pergoly krb? Jste si vědomi toho, že pokud nevytáhnete krbový komín až nad střechu, budete mít kouře plný prostor, ve kterém sedíte? Než se rozhodnete pro konkrétní krytinu, zorientujte se na trhu a opravdu si dobře rozmyslete, kterou použít.

 

Zástěny i jako dekorace

Do relaxační zahrady patří i treláže a loubí: funkční a současně okrasné prvky, sloužící jako podpěry a dekorace, určené primárně ke kombinaci se zahradní zelení (popínavých rostlin všeho druhu). Treláž je dvojrozměrná a plochá, loubí tvoří prostorový oblouk v zahradě. Treláž představuje mřížovou zahradní konstrukci vyrobenou většinou z šikmo překřížených dřevěných nebo bambusových latí, ale může být i v podobě kovaného, tepaného mřížoví. Treláž může být umístěna jako samostojná konstrukce na patkách v zemi v prostoru zahrady. Může být také připevněna na vertikální plochu: na fasádu domu, stěnu zahradního domku, na zahradní zeď. Aby vaše zahrada byla vskutku harmonickým celkem, i tyto ozdoby by měly ladit se stylem zahradních budov i nábytku. Styl „každý pes, jiný ves“ je nejenom nevkusný, ale místo pohlazení po duši by mohl dráždit vaše nervy.

 

Houpání na čerstvém vzduchu

Do zahrady patří houpačka. Aspoň ta jednosedátková, kterou tak milují děti! A pokud vám to venkovní prostor dovolí, jistě už sníte o sladkém nicnedělání v pohodlné vícemístné houpačce, kde se natáhnete a případně si dáte po dobrém jídle šlofíka! Její konstrukce může být buď dřevěná (z borovice, akátu nebo teaku) nebo kovová (její předností je nižší pořizovací cena a velká odolnost). Možná si povolíte luxus a dáte přednost houpačce se stříškou, poduškami a moskytiérou. Ale odpočívat se vám bude skvěle i v houpacím křesle se zabudovaným slunečníkem. Navíc má tu výhodu, že je na rozdíl od těžkých houpaček přenosné…

 

  Schody jako multifunkční prvek

Schody či jen schůdky v zahradě obvykle slouží k propojení různých terénních výšek. Kromě funkční má ale schodiště plnit také funkci estetickou. Schody jsou také skvělým dělícím prvkem zahradního prostoru a přinášejí do něj různorodost a zajímavý prvek. Tvarově a materiálově mohou být schody rozličné, ale nikdy neopomíjejte bezpečnost. V úvahu připadá kulatina se štěrkem, velké ploché kameny a oblázky, cihla a kámen, vzhledově odlišné typy betonu, dřevo s oblázky nebo i litý beton. K moderním materiálům samozřejmě patří plast. Je jako chameleon, může mít jakýkoli vzhled, i když nejčastěji imituje dřevo. V každém případě se schody dají doplnit výsadbou a osvětlením, takže za letních večerů na ně bude radost pohledět. Pokud si je budete budovat sami, mějte na paměti, že aby byl schod bezpečný, měl by mít plochu alespoň 30 cm do hloubky a neměl by být vyšší než 16 cm.

Pěšinky a chodníky

Eleganci venkovního prostoru dotvářejí zahradní pěšiny a chodníky. Ale i ty byste měli předem naplánovat s tužkou v ruce. Máte-li velkou zahradu, je dobré oslovit zahradního architekta, plánování cest a chodníčků je totiž docela náročné. Chcete-li se do budování pustit sami, měli byste si pro začátek ujasnit, co přesně od chodníčků očekáváte. Mají zahradu rozdělit na více zón – odpočinkové a okrasné? Mají vás dovést z jednoho místa na druhé či budou sloužit jen jako okrasný doplněk? Mají se někde křížit, nebo ne? Až tento rébus vyřešíte, uvažujte teprve o materiálu. A jsme opět u stylu. Do zahrady připomínající nedbale elegantní anglický park nemusíte pokládat zámkovou dlažbu, postačí štěrk, písek nebo větší kameny. Oblíbené jsou i kamenné kostky nebo kočičí hlavy. K podezdívce z cihel se hodí cihlová cestička. Pokud vaše zahrada připomíná dokonale upravený parčík, zvolte dlažbu či dřevo. Tvoříte-li cestičku od moderní vily, sáhnete nejspíš po betonové dlažbě, která napodobuje přírodní kámen.

 Chuť grilovaných pokrmů

Zatímco z polí cítíme vůni bramborových natí, z našich zahrad se linou jiné, a to velmi libé vůně. Právě babí léto, kdy už není takové horko, se více pouštíme do grilování. A nemusí jít jen o maso. Využijte všechnu zeleninu, kterou právě sklízíte. Od rajčat přes cukety a papriky až po dyně. A na čem grilovat?  Někdo miluje jednoduchost grilu elektrického, jiný rychlost provozu plynového. Stále více lidí se ale vrací ke klasice, tedy grilu na dřevěné uhlí. Ať už se řadíte do jakékoliv skupiny, vždy byste měli upřednostňovat kvalitu. Jen tak dostanete jídlo prvotřídně připravené a navíc nebudete mít pocit, že po grilování necháte při čištění na grilu ruce. Kvalitní grily jsou bezpečné, z odolných materiálů a jednoduché na obsluhu.

A co tahle uzení?

Podzimní venkovní menu si můžeme zpestřit i uzení, pro které jsou v tuto dobu ideální podmínky. Uzení bylo odjakživa součástí každé vesnické zabijačky. K takovému uzení jsou však potřeba vhodné podmínky – hlavně švestkové dřevo, místo a dostatečně tolerantní sousedy, ale také hodně volného času. Maso je totiž třeba na několik týdnů naložit do slaného nálevu, pak pozvolna řadu hodin čekat, nechat ho udit a přitom dávat pozor na optimální teplotu, abychom uzeniny nevysušili. Vedle klasických zahradních udíren jsou k mání i elektrické udírny, pracující s tzv. teplým kouřem, kdy se jídlo během uzení současně tepelně upravuje při zhruba 190 °C. Kouřem provoněný pokrm je hotový do hodiny a není potřeba starat se o přísun správného dřeva. Udit lze takto například ryby (nejen losos je z udírny fantastický, udit lze i české sladkovodní ryby), mořské plody, drůbež, vepřové maso, klobásky či jiné uzeniny i sýry nebo zeleninu.

Foto: Shuttersock.com