8 známých druhů sedacího nábytku – dokážete je správně rozlišit?

Bydlení by nebylo dokonalé bez kvalitního a pohodlného sedacího nábytku. Nároky každého z nás na jeho tvrdost, opěrky, hloubku sedáku nebo barvu se pochopitelně liší. A právě proto je důležité si takový nábytek při výběru vyzkoušet.

Rozkládací pohovka

Kromě pohodlí při sezení je dobré zvážit také materiál potahu a to, zda by se nehodila spíše rozkládací varianta. Při rozhodování o této variantě musíme zvážit, zda se bude využívat na spaní pouze příležitostně, nebo pravidelně. Pohovky pro každodenní spaní, a to včetně matrací, by měly odpovídat hygienickým a ergonomickým parametrům.

Pohovka čili divan

Tento typ nábytku je polstrovaný sedací nábytek určený pro větší počet osob. Kromě opěrky zad má i područky. Má různé varianty. Může být jak celočalouněný, tak s viditelnou dřevěnou kostrou. Polstrování může být volné i pevné. Stát může na nožkách nebo kluzácích. Opěrné polštáře na něm někdy bývají volné.

Gauč

Jedná se o širokou pohovku určenou ke spaní. Na rozdíl od sofa, které má opěradlo zad, gauč jej nemá. Pouze na bocích jsou u něj pohodlné opěrky rukou.

Sedací souprava

Sedací soupravou nazýváme soubor dvou nebo trojmístné pohovky, k níž patří tvarově shodná křesla. V hovorové řeči se používá výraz sedačka, který odborníci přiřkli zcela odlišnému kusu nábytku. Dnešní obchodníci ale na hovorový výraz přistoupili.

Lenoška, sofa, chaise longue

Všechna tato označení patří dlouhé pohovce s opěradly na bocích i vzadu nebo s částečnými opěradly. Takovýto nábytkový kus můžeme vnímat jako pevné spojení křesla s podnožkou.

Sedačka

Tento typ sedacího nábytku má svůj původ ve starověkém Egyptě. Jedná se o sedátko bez zadního opěradla. Může mít pevné i volné čalounění, případně i nízké boční opěrky.

Otoman

Otoman je jakýmsi druhem gauče. Dříve se tak běžně označovalo kuchyňské kanape. Tento druh gauče je v podstatě pevná čalouněná pohovka bez opěradla. Bývá mírně vyvýšená v oblasti hlavy.

Taburet nebo puff

Někdy se mu říká také taburetka nebo bonbonek. Bonbonek se říká celočalouněné kruhové variantě. V současnosti se jedná o velmi oblíbený kus čalouněného nábytku, který funguje nejčastěji jako podnožka, ale vychází z představy o alternativním malém sedátku, které plnilo svou původní funkci u dámských toaletních stolků.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com