Pěstujte venkovní ibišky syrské
Tyto opadavé keře pocházejí z Asie a v Jižní Koreji jsou uctívány jako národní květina. Do Evropy se ibišek syrský dostal koncem 16. století. Jednotlivé květy kvetou pouze jeden den, ale následující den už vykvétají další, a proto je keř celé léto obsypán krásnými květy.
Má mnoho kultivarů a druhů, které se od sebe liší především barvou a typem květu. Některé dosahují v průměru až 15cm. Od léta do podzimu bohatě kvete velkými, slézu podobnými květy, a to v nejrůznějších barvách od bílé přes růžovou až po temně fialovou, případně mohou mít navíc různobarevné středy květů.
Ibišek syrský vyžaduje slunné a chráněné stanoviště. Skvěle vynikne jako solitér zvláště v předzahrádkách. Velmi efektní je i ve výsadbách s trvalkami, které kvetou ve stejnou dobu, jako jsou například: třapatka, dochaň, atd.
Prosvětlovací řez
Pokud je to nutné, můžeme prosvětlit ibišek syrský na jaře: v březnu nebo dubnu. Nebo na podzim po odkvětu. Ale vzhledem k pomalému růstu tohoto keře to nebývá obvykle nutné vůbec. Na jaře tedy pouze odstraňujte namrzlé výhony, pokud takové na rostlině jsou a také keře zbavujeme zaschlých semeníků.
Ibišek má dužnaté kořeny, které si poradí s dočasným nedostatkem vody. Ale přemíra vláhy ho může zahubit. Půda v jeho okolí má být stále vlhká, ale nikoli přemokřená. Zvláště, pokud pěstujeme ibišky v nádobách, je třeba dbát na správnou zálivku.
Půdní podmínky
Pěstujeme je na místech s dobře propustnou půdou. Nesnášejí přehnojení. V zimě ocení alespoň z poloviny chráněné místo proti silným větrům. Je mrazuvzdorný až do – 27°C.
Správným přihnojováním pomůžeme rostlině v přezimování, a to tak, že koncem srpna ji přestaneme přihnojovat, aby vyzrály veškeré letošní výhony a ty pak v zimě pak neomrzly.
Mladé rostliny ibišku nejsou ještě dostatečně mrazuvzdorné. Budete-li tedy vysazovat ibišek na podzim, měli byste první zimu půdu kolem mladé rostliny pokrýt silnou vrstvou listí nebo mulčovací kůry a keř hojně zakrýt chvojím. V mrazivých polohách je jistější počkat s výsadbou ibišku do jara.
Množení ibišků
Nejlépe se ibišky syrské množí hřížením nebo řízkováním dřevnatých větviček, které se nejprve nechají zakořenit ve vodě. Ale ani pěstování ze semen není vyloučeno, jedná se však o dlouhodobější záležitost. Ibišky se velmi často vysemeňují do svého okolí, takže po několika letech, jakmile váš keř zesílí a kvete pravidelně, můžete v jeho okolí nalézt třeba i několik malých semenáčků.
Ať už budete pěstovat ibišky syrské ve vašich předzahrádkách, v zahradách nebo jen na terase či u altánu, jistě budou nádhernou živou ozdobou, na kterou budete jako správní pěstitelé náležitě hrdí.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Zuzana Bohdalová