Nerium oleander – prudce jedovatá krása

Některé rostliny jsou navzdory své kráse a magické přitažlivost nebezpečnější než bychom čekali. Nezabíjejí okamžitě, ale jedy v nich obsažené jsou životu velmi nebezpečné. Oleandr obecný (Nerium oleander) pocházející ze Středomoří patří k těm nejjedovatějším z nich.

 
JedovatostPink oleander flower
Je to vlastně keř anebo menší strom dosahující v oblasti svého původu až 5 metrů výšky.  Mnohými je považován za nejjedovatější rostlinu světa. Stanovit však jednoznačně pořadí jedovatosti rostlin je složité, ba takřka nemožné. U této rostliny jsou však jedovaté všechny její části.  Oleandr obsahuje hned několik toxinů. Nejsilnějšími z nich jsou  nerin a oleandrin. Jde o velmi smrtící látky, což dokazují podložené případy, kdy došlo k otravě člověka z medu včel, které na květech oleandru sbíraly nektar. Smrt může vyvolat dokonce i tepelná úprava jídla připravovaného na ohni z oleandrového dřeva.
Navzdory všem těmto zmínkám o jedovatosti, si udržuje oleandr svou oblibu jako okrasná rostlina, jelikož má velice dekorativní schopnosti a navíc je oblíbený díky svému rychlému růstu.  Patří k jedněm z nejoblíbenějších květin pěstovaných na slunných terasách a balkonech. Oleandry mají vzdušnou strukturu a dlouhé úzké listy.
MnoženíOleander in flowering
Nejvhodnější dobou pro jejich množení je jaro a léto. Množení se provádí za pomocí stonkových řízků, které zakořeňují ve vlhkém písku anebo ve vodě. Substrát pro oleandr musí být výživný, pH okolo 6. Doporučené složení zeminy je: 4 díly těžké drnovky, 2 díly listovky, 2 díly zetleného hnoje nebo pařeništní zeminy s přídavkem jednoho dílu písku.
PřesazováníNerium oleander flowers
Mladé rostliny přesazujeme jednou za rok nebo za dva do větší nádoby a nové zeminy. Starší rostliny přesazujeme jen málo, podle potřeby. Oleandr dáme na venkovní stanoviště na jaře, když už nehrozí mrazy. Během léta zaléváme, přihnojujeme a můžeme i sprchovat. Neobejde se bez slunce.  Kořenový bal nesmí nikdy vyschnout, v zemích svého původu obvykle roste kolem břehů řek. Na podzim, než začne mrznout, dáme rostlinu do chladného interiéru. V našich podmínkách musíme oleandry na zimu umístit dovnitř. Rostlině vyhovuje chladnější teplota – nejlépe mezi 5 až 10°C. Touto dobou zaléváme mírně, pouze při alespoň mírném proschnutí kořenového balu. Pokud v misce pod květináčem v tomto období zůstane voda, vylijeme ji. Oleandr můžeme pravidelně rosit, zvláště, pěstujeme-li ho v zimě vedle ústředního topení.
PěstováníWhite and pink oleander flowers
Jakmile bude pryč období jarních mrazíků, čili, tak v druhé polovině května, začneme oleandry přivykat na pobyt venku. Nejdříve pouze na pár hodin, pak tuto dobu postupně prodlužujeme.  V době vegetace potřebuje oleandr hojnou zálivku a hnojení. Hnojíme od poloviny května do poloviny srpna asi jedenkrát za 10 dní. Období hnojení neprodlužujeme, mělo by to za následek vyhánění slabých větévek na rostlině a napřesrok méně květů.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz