Jak nainstalovat nadzemní nádrž na dešťovou vodu

Rate this post

Komerční prezentace

Nadzemní nádrže na sběr a uchovávání dešťové vody se nejčastěji instalují přímo k okapovému svodu – jednou z možností je postavit nádrž pod okap, promyšlenějším řešením je však kompletní montáž včetně filtrace a výpustného ventilu. Nejedná se
o složitý proces, instalaci hravě zvládne každý svépomocí a následná manipulace bude navíc mnohem jednodušší. Technický specialista ze společnosti Aquanix poradí, jak na to, krok po kroku.

Ke kompletní instalaci je zapotřebí nejen nadzemní nádrž na dešťovou vodu, kterých je na trhu nepřeberné množství, ale i veškeré příslušenství. K filtraci dešťové vody se používají sběrače dešťové vody, do spodního otvoru je nutné naistalovat výpustný ventil. Podle čeho nejlépe nadzemní nádrž vybrat, jak sběrač dešťové vody vlastně funguje a jak správně postupovat při montáži?

Výběr nadzemní nádrže

Při volbě nadzemní nádrže na dešťovou vodu jsou hlavními kritérii především objem, cena a design. Vybírat lze nejčastěji z nadzemních nádrží standardních, designových a klasických sudů na srážkovou vodu.

Objem se zpravidla odvíjí od množství spotřebované vody pro zálivku zahrady. V případě, že se jedná o menší zahradu, která navíc nevyžaduje pravidelnou závlahu, postačí nádrž, případně plastový sud s menším objemem. Právě sudy na dešťovou vodu jsou jedním z cenově nejdostupnějších řešení, nabízejí praktičnost, nízkou hmotnost, snadnou manipulaci a dostupnost různých velikostí. Pro netradiční či moderní vzhled je naproti tomu lepší vybírat z dražších designových nadzemních nádrží, které vynikají různými tvary, barvami i strukturou a lze je esteticky sladit s domem.

TIP: Nadčasová nadzemní nádrž na dešťovou vodu Graf Elegance v šedé kamenné barvě o objemu 400 litrů perfektně dotvoří design celé zahrady. Je vyrobena z vysoce kvalitního a odolného polypropylenu, navíc disponuje ochranou proti UV záření. Součástí dodávky je vstupní těsnění DN19/32. Kohoutek lze nasadit jednoduše a bez vrtání.
Rozměry nádrže jsou 60 x 62 x 180 cm.

Sběrač dešťové vody

Sběrače dešťové vody umožňují zachycení vody z dešťových svodů a následné převedení do nadzemních nádrží a sudů pomocí trubního vedení. Současně sběrače filtrují vodu od naplavenin
a nečistot z okapů. „Podle instalace lze rozdělit sběrače do dvou kategorií, s instalací bez demontáže
a s demontáží okapového svodu,“
říká technický specialista společnosti Aquanix
Ing. František Krpata. V každé z kategorií je na výběr z mnoha designových provedení.

TIP: Vysoce kvalitní designový sběrač dešťové vody PRO je vhodný pro sběr dešťové vody do nadzemních nádrží ze střešních ploch až do 200 m2 a vyniká svou nízkou údržbou díky optimalizovanému čištění. Disponuje otočným tělem filtru pro flexibilní připojení a spolehlivě filtruje znečištění z dešťové vody. Speciální systém zabraňuje přetečení nádrže a snadné přepínání z letního na zimní provoz pomocí otočného nastavovacího límce je uživatelsky velmi přívětivé.

Instalace nadzemní nádrže svépomocí

Montáž nádrže je velmi snadná. Jistou výhodu navíc představuje i to, že postup pro instalaci je prakticky pro jakýkoli typ nadzemní nádrže na dešťovou vodu stejný. Standardně je k montáži potřeba pouze nádrž (nebo sud či jiná akumulační nádoba), sběrač dešťové vody, ventil a případně připojovací sada (používá se při propojení dvou sudů/nádrží či pro napojení sběrače PRO).

krok 1 – příprava

„Než se pustíte do instalace vybrané nadzemní nádrže a jejího příslušenství, ujistěte se, že máte připravené potřebné nářadí. Pro montáž budete potřebovat tužku, metr, vodováhu, pilku, kleště, šroubovák, pilník a vrtačku,“ radí František Krpata.

 

 

 

 

 

krok 2 – vrtání otvorů

Na nádrž je potřeba si tužkou zakreslit místo, do kterého se vyvrtá otvor pro napojení hadice od sběrače na dešťovou vodu. Vrtačkou, případně vykružovákem (může být součástí připojovací sady) se vyvrtá otvor, do kterého se vloží těsnění z připojovací sady a následně se připojí hadice. „S pomocí vodováhy si na okapovém svodu zvolte místo pro umístění sběrače na dešťovou vodu a zakreslete si ho,“ doporučuje specialista František Krpata.

krok 3 – (de)montáž

Nyní je na řadě demontáž okapového svodu. „Doporučuji okapový svod položit na rovnou zpevněnou plochu či pracovní stůl, aby se zamezilo jeho poškrábání,“ upozorňuje František Krpata z Aquanixu, a dodává: „Na vyznačeném místě provedete řez. Pilníkem zbavíte řez nejen nerovností, ale i případných špon.“ Na obě části okapového svodu se nasadí sběrač a společně s ním se namontuje zpět na místo. Ke sběrači se následně napojí hadicové potrubí. Pro lepší stabilitu sběrače je vhodné nad sběrač a pod něj přichytit objímky dešťového svodu a ukotvit je k objektu.

krok 4 – instalace ventilu

Do nádrže se následně našroubuje vypouštěcí ventil. Ve většině případů je v nádrži již vlisovaný otvor, pokud není, je třeba ho vyvrtat ve výšce 33 centimetrů ode dna, aby se pod ventil dala pohodlně vložit konev. V případě, že je pod nadzemní nádrží vložen podstavec, lze otvor vyvrtat až u dna; výhodou bude i snadné vypouštění nádrže. „Pokud si otvory vrtáte sami, je opravdu nezbytné být přesný a dobře usadit a zašroubovat ventil s těsněním či zátkou, jinak hrozí riziko netěsnosti a voda by mohla z nádrže vytékat ven,“ varuje specialista František Krpata ze společnosti Aquanix.

 

TIP Aquanixu: Pro 100% těsnost je vhodné obmotat závit ventilu teflonovou páskou.

V tuto chvíli je nadzemní nádrž kompletně připravena pro akumulaci srážkové vody a její následné využití.

Veškeré potřebné vybavení pro montáž nadzemní nádrže na dešťovou vodu najdete na e-shopu www.sudynadestovku.cz nebo na www.destovenadrze.cz. Nevíte si rady? Podívejte se na instruktážní video z této instalace.