Vyzkoušejte letos měsíční jahody z vlastního výsevu

Rate this post

Měsíční jahody jsou sice drobné, ale velmi chutné, a tak by byla jistě škoda, kdybychom je jako tradiční ovoce opomíjeli. Dají se pěstovat v truhlíku na balkoně nebo na okenním parapetu v miskách, ale i v závěsných košících, takže je můžete mlsat průběžně po celou sezónu. Stejně tak vhodné jsou i do zahrady na záhony, ideálně jako lemy.

 

 

Vhodná doba na výsev

Od února do poloviny března vyséváme drobná semínka měsíčních jahod do chudších půd. Výsev provádíme nejlépe do plochých bedýnek. Po výsevu je třeba provést zálivku a půdu udržovat rovnoměrně vlhkou, dokud semínka nevzejdou. Ideální teplota pro klíčení je 15 – 18 °C. Vyvarujte se podmáčení.

Výsadba na vhodné místo

V průběhu dubna, kdy budou mít mladé rostlinky okolo 5 – 6 lístků, je můžeme vysazovat na místo, které jsme pro ně připravili. Ideální je vzdálenost 25 cm, kterou udržujeme mezi jednotlivými rostlinkami. Vysejeme-li měsíční jahody včas a podle doporučených postupů, ještě v tomtéž roce se dočkáme plnohodnotné sklizně.

Otužilé trvalky bez šlahounů

Měsíční jahody řadíme mezi trvalky. Jsou dostatečně otužilé, aby zvládly na venkovním stanovišti naše zimy. Netvoří šlahouny na rozdíl od svých planě rostoucích předků. Dají se pěstovat v miskách, nebo truhlících na balkonech, ale také jako okraje bylinkových anebo zeleninových záhonů.

 

Kdy se těšit na první plody

Během měsíce července začínají dozrávat na rostlinách první plody. Jsou pouze o málo větší než lesní jahody, plodí však neúnavně po celou sezónu. Až první mrazíky ukončí jejich kvetení a násadu nových plodů.

Využití lesních jahod

Lesní jahody můžeme využít prakticky všude, kde se dají použít klasické keříkové jahody. Skvěle chutnají rozšlehané s cukrem a bílky na pěnu. Můžeme s nimi zdobit poháry, zákusky, sladkosti a košíčky, ale přidávat je i do jiných pokrmů. Pro svou specifickou chuť a vůni jsou velmi oblíbené hlavně u dětí.

 

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Pixabay.com