Střešní plastová okna
Střešní okna, stejně jako kterákoli jiná, přinášejí přirozené světlo do místností pod nimi. I u střešních oken je samozřejmostí volba materiálu, avšak i zde na plné čáře vítězí okna plastová.
Jaká střešní okna rozlišujeme
Výklopná – ovládání mají na spodní straně a otvírají se směrem ven. Vhodná jsou zvláště pro střechy s mírným sklonem. Své využití najdou všude tam, kde je nutné umístit okno do větší výšky.
Kyvná – patří nejběžnějším typům. Jsou otáčivá až o 180° díky středovým závěsům. Tento systém umožňuje jejich mytí i z vnější strany. Ovládání okna je buď na dolní, nebo na horní straně. Je-li umístěno na horní straně, umožní tak lepší využití podokenního prostoru.
Výsuvně-kyvná – jsou okna se speciálním typem kování, které posouvá rovinu otáčení do horní části okenního rámu a zároveň vysunuje osu otáčení ven z místnosti. Jejich velkou výhodou je zcela volný přístup k oknu a ničím nerušný pohyb v jeho okolí.
Výklopně-kyvná – fungují ve své podstatě jako okna výklopná. Umožňují zároveň i přetočení na středových závěsech pro čištění oken z vnější strany.
Výlezová – tato okna nejsou určena pro zateplené domy, celé křídlo se otevírá nahoru anebo do stran.
Mansardová okna – v sobě spojují výhody vikýřů a střešních oken. Dopřávají prostoru prosvětlení v širší míře a také umožňují lepší výhled. Zvláště vhodná jsou pro střechy, které mají sklon mezi 35° a 60°.
K velmi rozsáhlé nabídce střešních plastových oken patří i doplňky a příslušenství. Okna vybavená přídavnými prvky nahoře i dole umožní skvělé prosvětlení místnosti a dokonalý výhled.
Pamatujte, že dobrý výhled ven vám zajistí pouze střešní okno správné délky a výšky. Více světla do bytu vám přivedou spíše dvě menší okna než jedno větší. Ačkoli počet a velikost střešních oken je už obvykle záležitostí celkového projektu domu, v některých případech je možné dům osadit střešním oknem i dodatečně. Existují i doplňková střešní okna vhodná pro osazení do šikminy anebo do kolmé stěny.
Podkrovní okna jsou vystavena ve větší míře působení povětrnostních vlivů, a tak musejí být odolnější. Očekává se od nich voděodolnost, odolnost proti větru i zatížení sněhem, případně i odolnost před kroupami. Vysoké teploty až kolem 80°C by pro střešní plastová okna také neměla být problémem. Především tedy izolační práce musejí být na střešním okně provedeny na nejvyšší technické úrovni.
Montáž oken
Při montáži více oken řazených vedle sebe nebo velkých střešních oken je často nutné odstranit střešní krokve. Váhu střechy v tomto případě přebírají nově zabudované výměny. Mohou nastat případy, kdy osazením střešních oken dojde ke změně ve statice střechy. Tehdy musí statik prověřit celou konstrukci i v případě sebemenších pochybností.
I na výrobu střešních oken se uplatňuje více druhů materiálů. Často jsou používány například plastové profily s dřevěným jádrem. To znamená, že dřevo je zde zalité 3 – 5 cm silnou vrstvou polyuretanu. A právě dřevěné jádro dává tomuto typu plastových střešních oken vysokou pevnost a tvarovou stálost. Díky hladkému povrchu bez rohových spár je usnadněno i jejich čištění, tudíž ani po letech není zapotřebí povrch nijak obnovovat.
Ceny a normy
Pro informaci uveďme, že cena plastového okna s dřevěným jádrem, které má standardní rozměry 78 x 118 cm se pohybuje kolem 9 tis. Kč. Tepelné chování oken stejně jako dveří upravuje ČSN EN ISO 10077-2.
Střešní plastová okna doslova promění váš domov v prostor se svěžím čerstvým vzduchem, jasným denním světlem a v místo s příjemnou tepelnou pohodou.
Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz