Jak vybrat ten nejlepší topinkovač

4/5 - (1 vote)

Máte rádi opečené a pěkně křupavé toasty? Pak vás bude jistě zajímat, jak vybrat správný topinkovač pro vaši domácnost a jaká kritéria při jeho výběru zohledňovat. Správně opečený toast nemusí být v každém případě samozřejmostí, pozor na to!

Toast – tedy spíše tento výraz má původ v latině. V tomto jazyce znamená „tostum“ opékat nebo sežehnout. A pokud tedy chceme toast pěkně do zlatova opečený a nikoli sežehnutý, měli bychom při výběru topinkovače klást důraz nejen na základní, ale i na některé další funkce. Kvalitní opečení toastu je ovšem stěžejní vlastnost, kterou by měl splňovat opravdu každý topinkovač.

Podle čeho hodnotíme topinkovače

Především se u topinkovačů musíme soustředit na funkci opékání, hned po ní následuje snadná a uživatelsky přívětivá obsluha a v neposlední řadě je tu i kvalita opékání. Rovnoměrnost opečení a správné zabarvení toastů na celém povrchu jde přitom ruku v ruce s rychlostí opečení. Toasty z čerstvého chleba by měly být připravené do 110 sekund, zatímco ty ze zmrazeného chleba na to mají max 140 sekund. Pokud by to topinkovači trvalo déle, pravděpodobně spíš získáte usušený a nepoživatelný skrojek chleba.

Novinky nebo moderní výstřelky      

Klasický uživatel domácích elektrospotřebičů takovou funkci u topinkovače možná dostatečně neocení, ale gurmáni a milovníci filmů možná užasnou. Moderní přístroje jsou schopné kromě základních funkcí nabídnout svým uživatelům i opékání vaflí, bagelů nebo baget. Navíc jsou ještě některé topinkovače schopny připravit svým majitelům se zálibou ve filmech také toast vylepšený siluetou tváře jejich oblíbeného filmového hrdiny. Topinkovače nejvyšší kvality mají pouze centrální tlačítko, bez postranní ovládací páky a přesto dokážou jediným stisknutím tohoto tlačítka (po předchozím nastavení stupně) toasty samostatně zasunout do opékacích otvorů a spustit opékání.   

S kterým topinkovačem si nebudete rozumět

Při výběru dávejte pozor na ty přístroje, u nichž nelze spolehlivě nastavit ideální stupeň opékání. Další překážkou ve snadném užívání topinkovače může být jeho nesnadné čištění. S celkovou údržbou má problém velké množství topinkovačů, které jsou v současnosti na našem trhu. Vybírejte topinkovače takové, které mají zabudované vyndavací tácky na drobky. Jen díky nim si usnadníte práci s péčí o přístroj a nebudete cítit v kuchyni neustále zápach spáleniny. Pozor na přístroje, které na sobě rády zanechávají otisky prstů. Vaše kuchyň přece není kriminalistická laboratoř. S takovými přístroji byste měli akorát práci navíc s mokrým čištěním nebo dokonce s leštěním jejich povrchu.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com