Jak dobře vyčistit okenní žaluzie

K nejrozšířenějším typům stínění v bytech patří žaluzie nejčastěji vyráběné z hliníkových lamel. Pokud zvolíme kvalitu materiálového provedení a vhodný barevný odstín, budou tyto stínicí prostředky nejen hezké, ale i praktické. I když jsou sebekvalitnější, nějaké ty nečistoty se na nich ale usadí vždycky. Jak tyto nečistoty a prach odstraňovat, abyste jej zbytečně nevířili v prostředí, na to odpovíme dnešním článkem.

Na žaluziích se ukládají nečistoty nejen z vnitřního, ale i z vnějšího prostředí. Proto údržba a péče o žaluzie nesmí být ponechána na jeden termín v roce. Pravidelným čištěním se stane údržba méně náročnou.

Jako první využijeme vysavač

Vysavač s kvalitní filtrací a malým nástavcem na čalouněný nábytek a spáry bude tím ideálním prostředkem, se kterým začneme očistu žaluzií. Rozhodně musí mít i regulovatelný výkon, abychom jej mohli snížit na minimum a při čištění žaluzie nepoškodili. Bude-li na žaluziích zachycena i mastnota, s vysavačem si nevystačíme.

A co speciální čisticí prostředky

V žádném případě na čištění žaluziových lamel nepoužívejte žádné agresivní prostředky.   Vhodná nejsou ani čistidla s abrazivem, ředidla, nebo rozpouštědla, nevhodné jsou i silně alkalické prostředky nebo parní čističe. Vše z výše uvedeného může napáchat na žaluziích nevratné škody.    

Ideální je měkký hadřík z mikrovlákna

Nejlepší způsob čištění žaluzií je pravidelné stírání prachu. Využít na to můžeme jak měkký hadřík z mikrovlákna, tak péřovou prachovku, která na sebe jemný prach nejen nachytá, ale také jej udrží.  Další možností je využít speciální plastový čistič žaluzií s navléknutými textilními kartáčky, který je možné použít jak pro suché, tak pro mokré čištění.

Mokré čištění

Na omývání žaluzií naprosto postačí mýdlový roztok, a to bez jakýchkoli chemických přísad. Spolehlivě odstraní i mastnotu na lamelách. Podobně poslouží i octová voda, která by neměla mít teplotu vyšší než 30 °C.

Jak si urychlit práci

Při pravidelném a častějším čištění nebude třeba vyvíjet nějakou zvlášť velkou námahu a čistit každou lamelu zvlášť. Abyste si tuto zdlouhavou proceduru usnadnili, nastavte žaluzie jako byste chtěli zatemnit na noc a setřete shora dolů více lamel nebo všechny lamely najednou.  V tomto duchu pokračujte o kousek dál. Využijte k tomu třeba starou bavlněnou ponožku. Nedoporučuje se používat nějakou příliš navlhčenou textilii, aby nezpůsobila poškození křehkých součástí žaluzií.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

273 total views, 2 views today