Jak a čím vybavit šatnu

Základem každé správné šatny je její skvělá organizace. Prostorná domácí šatna už dávno není považována za luxus, stále častěji se stává hlavně praktickou součástí našich domovů. Zkuste si společně s námi zařídit svou šatnu díky našim radám i vy. Jak to udělat správně a prakticky, to se dozvíte v dnešním článku.

Jaké jsou časté chyby

Za častou chybu stávajících domácích šaten lze považovat malý prostor s jednou řadou skříní. Pak obvykle nezbývá, než na protilehlé straně použít jako řešení spoustu nejrůznějších háčků. Bohužel ukládání šatstva na nich je natolik snadné, že jsou háčky brzy přeplněné, a tak začínají bránit dobrému přístupu do šatních skříní. Nejlepším řešením je takovou šatnu zrušit a hluboké skříně začlenit do prostoru ložnice. Pak máte díky této razantní změně k dispozici prodlouženou a celkově zvětšenou kapacitu šatny.   

Organizace bez chybičky, to je skvělý základ

Pro zavěšení ramínek v šatně se počítá s ideální hloubkou 60 cm. Proto šatní skříně mají nejčastěji právě tuto hloubku. Ponožky, spodní prádlo a trika se ukládají nejlépe do zásuvek s hloubkou 40 cm anebo do komod, které mají hloubku 45-55 cm. V šatně pro tento druh oděvů můžete využít modulový systém, nebo skříně vestavěné na míru. Výška šatních skříní by měla dosahovat až ke stropu. Díky tomu se zvýší výtěžnost šatny a usnadní se její údržba. Vzhledem k tomu, že prostory u stropu jsou hůře dostupné, umístěte do nich cestovní zavazadla, sezónní oblečení, nebo sportovní vybavení. Přístup si můžete usnadnit pomocí rozkládacího domácího žebříku nebo schůdků.

Světlo usnadní orientaci a vylepší výběr oblečení

Neděláme si naději, že právě vaše šatna bude mít to štěstí a bude mít k dispozici dostatek denního světla. Proto do šatny doporučujeme zabudovat nábytkové osvětlení. Zlepší se tak možnost dobře se v šatně orientovat. Výběr a kombinace různých barev oděvů je vždy lepší při přirozeném denním světle.

Nemělo by chybět ani zrcadlo a taburet  

Máte-li ve své šatně vysoké šatní skříně se dvěma šatními tyčemi, měl by být samozřejmostí i mechanismus pro přitažení horní tyče s ramínky. Boty uskladňujte v prodyšných krabicích a máte-li i klobouky, ty dávejte do kulatých kloboukových krabic. Textilní rastry v mělkých zásuvkách poslouží při organizaci kravat, šátků, ponožek, spodního prádla nebo punčoch. V každé šatně je nepostradatelné také velké zrcadlo. V něm můžeme před odchodem z domu zkontrolovat, zda je váš oděv v pořádku. Ve větších šatnách s dostatkem místa je dobré mít uprostřed taburet, kde se pohodlně obujete v sedě.  

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

183 total views, 1 views today