Co bychom měli vědět o čalounění

Nejen odborníci z řad architektů a bytových designerů se setkávají s výrazy jako dekorování, bytový textil, ergonomie nebo čalounění. I nám laikům, kteří si právě zařizujeme své bydlení, by měly být tyto pojmy jasné a měly by zřetelně odpovídat konkrétním věcem. Pro tentokrát si objasníme pojem „čalounění“.

Co je to čalounění

V případě čalounění hovoříme o materiálové povrchové úpravě, která vzniká na nábytku potaženém látkou. Potah, tedy čalounění nemusí být pouze textilní, ale může být kožený, koženkový, síťovinový. Poslední dobou se stále častěji jako materiál pro čalounění využívá velurová umělá kůže z laminované netkané textilie, takzvaná alcantara. Využívá se také na výrobu autopotahů.

Čalouněný nábytek

Výrazným prvkem prostoru se stávají takové kusy interiérového nábytku, které mají atraktivní vzory anebo barvy, případně obojí. V porovnání se záclonami a závěsy je čalouněný nábytek tím stálejším zařizovacím prvkem v interiéru. To je důvod, proč bychom měli čalounění anebo čalouněný nábytek do interiéru vybírat s větší rozvahou než běžný bytový textil.

Pět tříd odolnosti

Tkaniny se podle platných norem dělí do pěti tříd podle odolnosti. Nejvyšší stupeň odolnosti mají tkaniny, které jsou vhodné do veřejných prostor. Takové tkaniny splňují obvykle i podmínku nehořlavosti. Tkaniny tohoto typu při požáru nehoří, pouze doutnají, a tak nemohou šířit požár dál. Na opačné straně odolnosti stojí látky, které jsou určené k dekorování. Tkaniny čalounické mívají také teflonovou úpravu. I tehdy, když jsou tkaniny silně ušpiněné, je možné je čistit vodou.

Čalounění nemusí být nudné

Popusťte uzdu své fantazii a pokuste se vžít do role designéra. Myslete kreativně a při výběru nového čalounění pro svůj nábytek prokažte invenci a neotřelost svých nápadů. Pohovka a k ní patřící křeslo nemusí mít nutně ani stejný vzor, ani stejnou barvu potahu. Vsadíte-li na větší barevnost u křesla, vnese takový nábytkový kus do vašeho interiéru jiskru. Váš interiér se stane originálním.

Koordináty – ucelené kolekce tkanin

Koordináty jsou ucelené kolekce tkanin anebo tapet speciálně navržené bytovými a textilními designéry. Určeny jsou pro vzájemné kombinování a sladění čalounění na několika odlišných kusech nábytku i doplňků, jako jsou třeba polštáře. Pokud si tedy nejste zcela jisti svými kombinačními schopnostmi, vezměte si na pomoc právě tyto koordináty.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com