Znáte zásady pro používání a uskladňování koření v domácnosti

Rate this post

Určité druhy koření jsou v mnoha domácnostech velmi používané, zatímco jiné často leží zapomenuté někde hluboko ve skříni. A to je také důvod, proč bychom to neměli s množstvím koření při nákupu nikdy přehánět. Koření se nekupuje do zásoby, má se totiž často obměňovat.

Koření dodává našim pokrmům tu správnou chuť, to ovšem neznamená, že bychom neměli experimentovat. Naopak, zkoušet nové, pro nás méně tradiční druhy koření, může znamenat, že do svého jídelníčku zařadíme i netradiční pokrmy, které jsme třeba ještě nikdy neochutnali. Mnoho druhů koření nejen, že zvýrazňuje chuť určitých jídel, ale dodává jim i výraznější barvu, či dokonce potlačuje nepříjemný pach některých surovin. Nikdy ale nesmíme zapomínat na to nejdůležitější, že nerozhoduje kvantita, ale kvalita koření, které používáme. 

Nekupujte koření do zásoby

Jak jsme se již zmínili, nikdy nekupujeme velké množství koření naráz, pokud jej co nejdříve nevyužijeme. Vždy dáváme přednost čerstvému koření, které má krásnou charakteristickou vůni a chuť.

Jak správně koření nakupovat

Nakupujte koření vždy jen od známých a prověřených firem. Při nákupu si pečlivě ověřte datum spotřeby jednotlivých balení. Nestandardní balení neznámého původu mohou obsahovat i různé náhražky koření, jak se tomu často stává například u šafránu. Ten bývá nahrazován světlicí barvířskou a koření je pak neúměrně předražené. 

Správné skladování je základ

Nikdy nedáváme poličku s kořením nad zdroj tepla. Teplo i vlhko koření poškozují. Koření nikdy neuskladňujeme na světle, ve vlhku a v teple. Neskladujeme ani více druhů koření v jedné zásuvce, jednotlivé vůně odlišných druhů koření se vzájemně ovlivňují.

Někdy méně znamená více

Buďte opatrní na větší dávky koření. Mohou se projevit až při následném zahřátí pokrmu. Proto začínáme menší dávkou a až nakonec můžeme ještě špetkou koření přichutit.

Pozor na kombinace   

Různé druhy koření v jednom pokrmu nemusí vytvořit soulad chutí. Proto dáváme pozor, abychom pokrm nepřekořenili. Proto se doporučuje zvláště začátečníkům využívání již ustálených směsí koření, které jsou předem vyzkoušené.  

Mleté nebo celé koření

Mleté koření je vydatnější, než koření v celku, proto jej vždy používáme pouze ve špetkách, zatímco celého koření můžeme k dochucení pokrmů přidat více. Máme-li čerstvé koření, bude to jemně namleté ještě výraznější, než koření pomleté nahrubo. Navíc celé koření má nespornou výhodu v tom, že jej můžeme z pokrmu včas vytáhnout.

A nyní už by vám nemělo nic bránit v tom, abyste své kuchařské umění podpořili ještě špetkou nějakého toho chutného koření.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

225 total views, 1 views today