Život pod zkoseným stropem

Rate this post

Bydlení v podkroví je zajímavé a atraktivní. Často však vyžaduje specifický nábytek. Obvykle se zde nevyhneme pořízení nábytku na míru. Život v podkroví nabízí velkou dávku romantiky, ale na druhé straně i hodně měření a správných rozhodnutí.  Jak tedy na to?

Jaký nábytek je nejvhodnější

Veškeré vybavení je potřeba přizpůsobit výšce, velikosti a šířce podkrovních prostor a také jejich účelu. Nábytek pro účely podkroví se nevyrábí sériově. Ovšem na současném trhu můžete vybírat z nejrůznějších stavebnicových skříní, ale i celých nábytkových sad, z nichž je možné sestavit celé ložnice, obývací pokoje, nebo třeba i koupelnu či kuchyň. Jejich díly s různou výškou si pak sestavíte dle svých potřeb. Moderní modulové sestavy tak zároveň nabídnou možnost flexibilní proměny vašeho bydlení. Různě velké prvky lze důmyslně propojovat a sestavit tak v celek, který lze opět kdykoli rozebrat a sestavit jinak.

Co umístit ke snižujícím se stěnám

Takováto místa jsou ideální pro umístění odpočinkových pohovek, křesel a úložných skříněk. Šikminu může vyplnit také dětský koutek anebo pracovní stůl pro školáka, který je ideální umístit do prostoru pod oknem. Nebráníme se pod šikminu uložit ani vestavěnou skříňku.

Pohyb rodiny pochopitelně probíhá nejvíce v prostorách, v nichž je strop nejvyšší. Lůžko na spaní je vhodné umístit jednak dále od okna, aby vás nerušilo světlo a dbát byste měli také na to, abyste měli dostatek místa na hlavu při vstávání a mohli se u lůžka napřímit.

Nábytek na zakázku

Jestliže je třeba využít v podkroví každý milimetr, je dobré spoléhat spíše na nábytek vyrobený na míru. Zvlášť u šatních skříní a komod je možné provedení se zešikmením z více stran. Stejně vyrobené mohou být i zařizovací nábytkové kusy do kuchyně nebo koupelny. Máte-li štít bez okna, může jej celý vyplňovat skříň.

Velký prostor se šikminou  

Máte-li k dispozici podkroví, v němž je opravdu dostatek místa, můžete si v něm dovolit šikminy ignorovat. Pořiďte si běžný nábytek. Postačí, když skříňky, které mohou klidně kopírovat celý pokoj, budou v zadní části dostatečně nízké.

Dlouhou místnost rozdělte příčkami

Příčkami, nebo polopříčkami můžete rozdělit dostatečně dlouhou místnost v podkroví. Nesmíte přitom opomenout umístění střešních oken nebo světlíků. Prostor lze členit i jinak. Pomohou k tomu buďto vyvýšené pochozí plochy, nebo stupínek, který odděluje například ložnici od obývacího pokoje.

Světlo a barevnost

Základní podmínkou příjemného bydlení je stejně tak, jako v jiných bytech, tak i v těch podkrovních, dostatek světla a také barevnost. Světlé pastelové odstíny pomohou prostor opticky zvětšit, a to hlavně na zkosených plochách. Dá se kouzlit doslova i s nafouknutím celého prostoru. To se povede, když barevně sjednotíte odstín stěn, nábytku i podlahy.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shuttterstock.com

450 total views, 1 views today