Živé proutěné konstrukce do zahrad – inspirace pro vás

 

Proutěné ploty, altánky, krytá posezení anebo ohrádky záhonů jsou dokonalým ozvláštněním každé zahrady. Různé styly vyplétání navíc zajistí naprostou originalitu každé takové živé stavby. Nejčastěji je využíváno proutí z vrby bílé (Salix alba), ale dají se použít i pruty z lísky. Pomocí lískového nebo vrbového proutí si tak může každý majitel zahrady zajistit nerušený kout pro své soukromé odpočinkové místo. Živá konstrukce bude rok od roku hustější a prostor tak bude nabývat na větším soukromí.

proutena konstrukce zahrad 1

Foto: zakustom.com

Proutěný plot klidně i uprostřed vlastního pozemku může zajímavým způsobem oddělovat užitnou plochu od plochy relaxační anebo dva pozemky různých majitelů. Do hloubky 30 cm se zapichuje šikmo vždy po dvou prutech, a to ve vzdálenosti 15 až 20 cm od sebe. V místech spojů můžete použít na svázání buďto provázek anebo plastové elektrikářské svorky. Chcete-li konstrukci zachovat co nejdéle patrnou, stříhejte od druhého roku po výsadbě nežádoucí větvičky a odstraňujte většinu spodních listů.

proutena konstrukce zahrad 2

Foto: kreativbau-wendland.de

Velmi efektivní způsob zastínění zahradního posezení přináší právě umně splétané vrbové pruty a proutky. Takovou pergolu hned tak někdo nemá. Pár let si sice budete muset počkat, než vaše vrby dosáhnou patřičného vzrůstu, aby se daly vzájemně proplétat. Ale vzhledem k tomu, že vrbám stačí jen dostatek pravidelné zálivky a během druhého roku růstu začít s přiměřeným střihem, nebude to nijak namáhavé. Jakmile na jaře konstrukce obroste novými větvemi a listy, hned poznáte, kde je třeba použít nůžky.

proutena konstrukce zahrad 3

Foto: englishbasketrywillows.com

Rychle rostoucí vrby, jakmile na výsadbovém místě zakoření, nepotřebují častou zálivku, pokud rostlou ve vlhkém prostředí. Nárůst jejich dřevní hmoty je dobré včas usměrňovat, abychom dosáhli kýženého tvaru a mohli vytvářet takový přístřešek, nebo konstrukci, jakou jsme si naplánovali. Svazky vrbových prutů můžeme spojovat například plastovými elektro-svorkami.

proutena konstrukce zahrad 4

Foto: Vmvj.fr

Pokud máte spíše sušší pozemek, řešte vrbovou závlahu s předstihem. Vykopejte podle rozměrů posezení jámu. Pozemek by neměl být ani písčitý, ani kamenitý, ten totiž funguje jako drenáž a vodu by od vrbových prutů odváděl. Očekávané sucho můžete odvrátit tak, že do jámy zahrabete mikroporézní hadici. Díky ní vyřešíte letní zálivku bez jakéhokoli plýtvání vodou.

proutena konstrukce zahrad 5

Foto: offgridworld.com

Krásný obloukovitý tunel je tvořen rostlou živou vrbou a k němu je po obou stranách připojen plot se suchých vrbových dílců vyplétaných metodou zvanou šachovnice. Jak je vidět, i kombinace živého a suchého vrbového proutí má své kouzlo.

proutena konstrukce zahrad 6

Foto: perfectplants.co.uk

Základ takového posezení vytvoříte pomocí některého z výsadbových stylů. Zde je nejprve dole vyroben dvojitý vrbový plůtek s výplní. Základní, silnější větve se napíchají cca v 10 cm rozestupech do země. Výplň pak tvoří tenké větvičky. Je žádoucí, aby základní silné pruty byly čerstvé a živé a díky tomu pak narůstaly v horní části posezení listy a mladší dobře ohebné větvičky.

Dovnitř posezení pak bude nejlépe pasovat přírodní dřevěná lavička.

proutena konstrukce zahrad 7

Foto: indulgy.com

Text: Zuzana Bohdalová