Zimní zahrady rozšíří obytný prostor

Rate this post
Zimní zahrady během celého roku zprostředkovávají svým majitelům kontakt s přírodou. Zlepšují však kvalitu bydlení i v mnoha dalších směrech.  Není tedy žádnou výjimkou, že se stále častěji stávají součástí rodinných domů. Navíc nám mohou dopřát luxus zvětšení obytného prostoru našeho domu a mají ještě další výhody.

 
Sluneční energie zajistí teploNursery with toys and plants
Zimní zahrady dokážou výrazně snížit spotřebu tepelné energie v sousedních místnostech. Zimní zahrady, které jsou orientované na jih, jihozápad nebo jihovýchod, mohou být dokonce významným zdrojem tepla v zimním období. Sluneční energie jim totiž zajišťuje v sice chladných, ale slunečných dnech dostatek tepla ze světla. K dalším výhodám zimních zahrad patří zabránění přístupu hluku a prachu z vnějšího prostředí do interiéru.
Současná doba si žádá dobré izolační materiály a tento trend platí i u zimních zahrad. Současný trh zaznamenal výraznou změnu – posun od izolačních dvojskel k izolačním trojsklům. Zákazníci a spotřebitelé pochopili, že investovat do kvalitnějších materiálů, které v důsledku ušetří výdaje za energii, se vyplatí. To, co zákazník zaplatil navíc na vstupních nákladech, se mu brzy vrátí na úspoře energií.
Vhodné druhy skel Beautiful thoughtful girl sitting in a restaurant
Stejně důležité jako vytápění jsou i konstrukce zimní zahrady a použité druhy skel. Zde je nutné upozornit na to, že 30% svislé plochy zimní zahrady by mělo být odvětrávané. Dobré odvětrávání je nutností, aby se zimní zahrada nechovala jako skleník. Zvláště pro zimní zahrady jižně orientované je nucené větrání nezbytné.
U zimních zahrad celoročně obývaných je důležitá volba co nejkvalitnějších termoizolačních skel. Jiné typy skel se používají u zahrad se svislými stěnami, jiné pro střechu zimní zahrady. Největší požadavky jsou kladeny právě na střechy zimních zahrad. Vždyť v zimě musí unést i tíhu napadaného sněhu a stejně tak dobře musí střecha chránit proti vysoce postavenému slunci v letním období.
Samotná skla však žádnou zimní zahradu nedokážou udržet pohromadě, k tomu je zapotřebí také dostatečné množství nosných profilů. Ty mohou být hliníkové, plastové, dřevěné nebo dřevohliníkové. Na utěsnění se používají obvykle profily z kombinovaného materiálu EPDM, ale také silikonové profily, a to nejčastěji tam, kde se profil trvale tmelí silikonovým těsněním.
Nutnost prostorového plánováníconservatory
Zimní zahrada může posloužit k velmi praktickým účelům. Pod její střechu můžeme uschovat bazén, přes zimu do ní lze umístit choulostivější typy rostlin, které jsme měli přes léto v nádobách na zahradě, dále nám může posloužit jako příjemná oddechová zóna.
Pořizujeme-li si zimní zahradu jako prosklenou součást domu, měla by být nejen efektní na pohled ale také účelná. Takže rozvržení jejího prostoru je více než důležité. Z funkčního hlediska lze zimní zahradu rozdělit na tři části: vegetační, odpočinkovou a průchozí. Toto rozdělení samotné již zakládá na specifické nároky a velikost zimní zahrady.  Za vhodnou hloubku zimní zahrady je považována hloubka alespoň 2,5 metru. A celková plocha přístavby by tím pádem měla mít alespoň 15m2. Nezanedbatelnou roli při plánování zimní zahrady sehrávají veškeré otvory, které budou zimní zahradu spojovat s jejím okolím.
Pravděpodobně nejjednodušším způsobem je zkonstruovat zimní zahradu jako nástavbu na terasu. U dvoupodlažního domu tak vytvoří zajímavý efekt zvláště při postavení do výšky, kdy se spojí s balkonem. Tak dojde k rozšíření obytného prostoru v obou patrech.
Ať se rozhodnete pro jakýkoli typ zimní zahrady, přejeme vám, ať jste s ní spokojeni a ať vám ve vašem domě poskytne především mnoho relaxačního prostoru navíc.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphopto.cz