Zimní bíle kvetoucí pokojové rostliny

Rate this post

Sváteční výzdoba o Vánocích může mít různé barvy, jednou z těch nejoblíbenějších je právě bílá. Je něžná, čistá a připomíná sníh, kterého si na Štědrý den v posledních letech právě moc neužíváme. Tak proč si tedy nepořídit domů alespoň některé pokojové květiny, které nám v zimním období nabídnou k obdivování své sněhobílé nádherné květy?!

Ačkoli u nás na severní polokouli vládne v období Vánoc paní zima, řada tropických druhů rostlin, zvyklých celoročně na teplo a světlo, nemusí rozlišovat žádné z ročních období. Jedná se o poměrně širokou pestrost druhů, a tak máme i u nás z čeho o Vánocích vybírat.

Jaké druhy si můžeme u nás pořídit právě nyní

V prosinci se začínají vyvíjet krásná poupata nejen bíle kvetoucím kaméliím. Vrchol jejich kvetení nastupuje v únoru. Toužíte-li po vonném květu, který vás okouzlí jak svým půvabným vzhledem, tak nádhernou vůní, vsaďte na gardénii. Stálicí při výzdobě vánočního interiéru je také amarylis. Obrovské květy nádherného tvaru nás těší po dlouhou dobu a stávají se proto součástí svátečních dárkových kytic, ale i vánočních aranží v interiérech našich domů a bytů. Zapomenout ale nesmíme ani na okouzlující něžné bíle kvetoucí bramboříky, které si ale rozumí spíše s chladnějším prostředím, nebo na azalky, které dávají rovněž přednost chladnějšímu prostředí a kyselé půdě.

Gardénie s honosným vzhledem

Lesklé tmavé listy této rostliny tvoří perfektní podklad pro okouzlující velké dekorativní květy s jasmínovou vůní. Podmínkou pevných a krásných květů je dostatečná či spíše vyšší vzdušná vlhkost. Sezónou jejího kvetení je zima, a abyste se příští zimu dočkali opětovného kvetení, je třeba uchovávat gardénii při přezimování v chladu. Ideálním místem je zimní zahrada.

Bila gardenie

Kamélie  – příbuzná čajovníku

Tyto královny zimních květin vyžadují rovněž spíše chladné prostředí s teplotou okolo 15°C.  Vyhovuje jim kyselejší půda a prostorný květináč.  Nemají moc v oblibě přesazování a rozhodně nesmí stát v průvanu. Pozor dávejte, aby se rostliny nedotýkaly oken, která mohou v zimě namrzat.

Bila kamelie

Azalka pro chladné světlé místnosti

S pěstováním pokojových azalek to budou mít jednodušší ti pěstitelé, kteří mají zkušenosti s kaméliemi. Oba tyto rostlinné druhy mají totiž velmi podobný původ, a tudíž i nároky na pěstování. Azalky také potřebují kyselý substrát a chladnou a světlou místnost v průběhu zimy. Jestliže jste si ji ale pořídili do teplého například panelákového bytu, denně ji zalévejte. Bude stačit troška odstáté vody, ale zálivka musí být každodenní. Azalky přirozeně rozkvétají až na jaře, takže jejich zimní květy jsou výsledkem rychlení ve sklenících.

Bila azalka

Bramboříky – zkuste ty s třepenitým květem

Hned na začátku je dobré upozornit, že bramboříky si potrpí na chladnější prostředí a má smysl si je pořizovat tehdy, jestliže jim dopřejete podmínky, které jim maximálně vyhovují. K nim patří hlavně stálá teplota okolo 16°C. V prostředí s vyšší teplotou brzy odkvétají. Na okenním parapetu nad zapnutým topením vám rozhodně dlouho nevydrží.

Bily bramborik

Díky bíle kvetoucím pokojovým rostlinám se vám jistě snadno podaří vytvořit u vás doma tu pravou sváteční atmosféru, v níž by květiny rozhodně neměly chybět.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com