Zdravé čaje, co vás postaví na nohy

Rate this post

Lidová moudrost tvrdí, že není na světě bylina, co by na něco nebyla. Proto stačí znát jejich účinky, abyste věděli, po které bylině sáhnout, když vás přepadne chrapot, kašel nebo bolesti v krku, případně bolesti žlučníku. Postačí pár šálků čaje nebo bylinného odvaru a bylinky vás opět postaví na nohy. 

Hluchavka účinkuje proti kašli a tlumí křeče

Čaj z květů hluchavky bílé má nádhernou barvu a navíc i nevtíravou vůni. Jeho pravidelné popíjení nám pomůže tlumit křeče, chránit sliznice a účinně bojuje i proti kašli. Při horečnatých onemocněních nám pomůže naopak popíjení naťového čaje. Pomůže nám zmírnit nachlazení, uleví zarudlému hrdlu a také vylepší náš stav při bolestech kloubů. K přípravě čaje postačí 3 gramy hluchavkového květu nebo sušené natě, kterou přelijeme 150 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a popíjíme ještě vlažný.

Caj z hluchavky tlumi krece

Měsíček zabírá při kašli i bolestech žlučníku

Měsíček lékařský má mnoho skvělých účinků pro podporu našeho zdraví. Jednak dokáže upravovat menstruaci, je účinný při nemocech jater a žlučníku, užívá se i při žaludečních vředech, nebo zánětu střev. Trpíte-li na mírný pokles krevního tlaku, užívejte čaj připravený z měsíčku, pomůže vám zlepšit práci srdce. Tato léčivka užívaná ve formě pouhého čaje vykazuje dokonce účinek při léčbě rakoviny.

Caj z mesicku zabira na zlucnik

Řepík vyzkoušejte při zánětech močového měchýře

Řepík je velmi účinný při léčbě zánětu sliznic, ovšem pomůže i při průjmech, zánětech močového ústrojí anebo při poruchách udržení moči. Má totiž mírně svíravý a močopudný účinek. Spolehlivě funguje i jako kloktadlo při zánětech horních cest dýchacích. Nálev si připravíte jednoduše přelitím 2 – 4 gramů nati množstvím 150 ml vroucí vody. Nechejte louhovat a po 10 minutách sceďte.

Jitrocel pomůže při kašli i zánětech

Čerstvou šťávu z jitrocele doporučují odborníci při nemocech dvanácterníku a při žaludečních vředech, nyní však bude dostupná jen sušená droga, z níž budeme konzumovat připravený čaj. Dětem chutná a hlavně zabírá proti kašli připravený sirup z jitrocele. Šťávu připravíme z 1 kg omytých listů, a ty umeleme na masovém mlýnku. Pak přidáme 1 litr vody, 0,5 kg medu a 1 kg cukru. Vše společně vaříme, dokud šťáva nezhoustne. Trpíme-li na otoky očních víček, připravíme si z jitrocele odvar. Několik jeho čerstvých listů dáme do vody, krátce povaříme a pak necháme 10 minut louhovat. Následně přikládáme na zanícená oční víčka.   

Sirup z jitrocele tlumi kasel

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com